Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć

Okładka książki Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć Aleksandra Piotrowska, Ewa Świerżewska
Okładka książki Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć
Aleksandra PiotrowskaEwa Świerżewska Wydawnictwo: Zielona Sowa poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Zielona Sowa
2017-01-01
2017-01-01

Takiej książki było mi trzeba do zrozumienia mojego dorastającego dziecka. Myślałam, że nigdy nie będzie takiej sytuacji, bo skoro sama przez to przechodziłam, to będę wiedziała jak radzić sobie z nastolatkiem. Z biegiem czasu zmieniło się moje podejście i chociaż bardzo staram się zrozumieć mojego syna, to czasami jest mi bardzo ciężko. Ta książka to świetny poradnik, który krok po kroku, tłumaczy, co się dzieje w głowie nastolatka. Jak zachowywać się i jak reagować na zmiany, które zachodzą w dziecku. Wiedza bardzo cenna i według mnie powinna zostać przyswojona przez każdego rodzica. POLECAM

Mam mieszane uczucia.
Z jednej strony warto, aby każdy rodzic nastolatka przeczytał tą pozycję. Z drugiej zaś, jeśli trafi się Czytelnik, który jest bardzo pewny swojego sposobu wychowania uzna książkę za kompletnie bezwartościową oraz narzucają swoje zdanie.

Mam mieszane uczucia.

muszę to napisać, to zła książka jest.
Pani psycholog (swoją drogą dotychczas bardzo ją ceniłam) cały czas atakuje niekompetencję, obojętność i wygórowane oczekiwania rodziców względem swoich dzieci.Z założenia większość rodziców (niewiele tu pomaga, że często podkreśla, że jej obserwacje są nagminne, choć bywają wyjątki) skupionych jest na karierze, pieniądzach, żyjących obok dziecka, głuchych na komunikaty dzieci , "nie są zainteresowani pełnieniem funkcji wychowawczej w odniesieniu do swoich potomków"

Ponadto, bardzo razi mnie zbyt potoczny język:
"naszym (rodziców) psim obowiązkiem jest reagować"
"dobrze by było by rodzic umiał wysłuchać, a nie startował od razu z tekstem"
"syneczek miejscowego notabla"
"dziecko jest rozlazłe"

Czy Pani autorki kierują swoją książkę do nastolatków czy ich rodziców. Miałam wrażenie, że jednak do nastolatków. Bo mnie ona wkurzyła! Mimo że podejmuje pozornie ważne i aktualne tematy, ale rodzic jest tu traktowany z góry. Pewnie jest jakaś grupa rodziców, których przedstawiają nam autorki, ale ta grupa na pewno nie pokusi się o książkę o dorastaniu nastoletnich dzieci.

muszę to napisać, to zła książka jest.

Poznajcie słowo "adolescencja".
Adolescencja to okres dorastania / dojrzewania
(u dziewczynek okolice dziesiątego, a u chłopców - dwunastego roku życia*).

Jest kilka tytułów, które w przystępny sposób wyjaśniają, co się dzieje z człowiekiem w różnych okresach życia. (...)
To prawda, że najwięcej z nich dotyczy małych dzieci, bo też na tym etapie zainteresowanie rodziców wychowaniem
jest największe. Później wychodzą już oni z założenia, że są bardzo doświadczeni, że po dziesięciu czy dwunastu
latach zajmowania się dzieckiem wszystko umieją i wiedzą. Nie zdają sobie jednak sprawy, że przed nimi debiut
w roli rodzica nastolatka.*

Kilka miesięcy temu (przy okazji recenzji książki "Ratunku! Mój nastolatek jest kosmitą") napisałam:
"(...) w celu znalezienia sposobów na przebrnięcie przez trudy dojrzewania mojej latorośli - zdążyłam obłożyć się
różnymi poradnikami dla rodziców."

Zanim jednak przeczytałam te poradniki,
w moje ręce wpadła polska książka "Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć"
Aleksandry Piotrowskiej i Ewy Świerżewskiej, wydana przez Zieloną Sowę.

Właśnie w tej książce znalazłam słowo "adolescencja".
Słowo odmienianie przez wszystkie przypadki,
a jego znaczenie wyjaśnione na wszystkie sposoby!

Aleksandra Piotrowska jest psychologiem rozwojowym.
Ewa Świerżewska jest matką dwóch dorastających córek.
Świerżewska pyta, Piotrowska odpowiada.
Tak, tak, "Nastolatki po lupą" to poradnik w formie wywiadu.
Chociaż obydwie autorki zastrzegają, że to nie poradnik,
to jednocześnie piszą:
W naszej książce koncertujemy się na tym, by dać rodzicom narzędzia ułatwiające zrozumienie dziecka,
procesu rozwoju, pewnych jego zawiłości. Stąd nie stronimy od podpowiadania, co powinni, a czego nie powinni robić.*

Przeczytałam tę opasłą książkę na wakacyjnym wyjeździe.
Nie spiesząc się, spokojnie, po kawałku, starając się zapamiętać jak najwięcej.
Fragmentami i przemyśleniami dzieliłam się z własnym mężem,
znajomą mamą trójki dzieci (w tym jednego nastolatka)
oraz zaprzyjaźnioną Panią Babcią (mającą wnuki w okresie adolescencji ;-)

Przeczytałam ją od deski do deski!
Po kolei, tak jak prowadziły mnie autorki.
Przytoczę spis treści.
Potraktujcie to jak pierwszy rzut oka na zawartość poradnika.

Wstęp
Rozdział 1. Adolescencja – czas zmian
Kiedy?
Dlaczego?
Rozdział 2. Poznawanie i odczuwanie
Jak nastolatek poznaje świat
Jak nastolatek odczuwa świat
Rozdział 3. Relacje
To nie ring – relacje z rodzicami
Rozmowa jest najważniejsza – jak rozmawiać
Miejsce w grupie – relacje z rówieśnikami
Ciemna strona relacji – agresja, przemoc, prześladowanie
Rozdział 4. Drogowskazy
Wiem i potrafię – poczucie własnej wartości
Wewnętrzna siła i drogowskaz – motywacja
Drogowskazy – autorytety czy idole?
Rozdział 5. Prawa i przywileje okresu adolescencji
Na własnej skórze – samodzielność
Czuć się sprawcą – odpowiedzialność
Nie naruszać zaufania – prywatność
Gospodarowanie własnymi zasobami – pieniądze i dzielenie się
Rozdział 6. Zmiany gwałtowne i niekorzystne
Brzydkie kaczątko – wygląd
Nie tylko WF – aktywność fizyczna
Rozdział 7. Pora odrzucić tabu
Dziecko istotą seksualną – rozwój psychoseksualny
Orientacja seksualna – nie zawsze hetero
W praktyce – aktywność seksualna
Rozdział 8. Czyhające zagrożenia i niebezpieczeństwa
Tradycyjne używki i nie tylko – uzależnienia
Anoreksja i bulimia – zaburzenia odżywiania
Problem 20 procent dzieci i młodzieży – nadwaga i otyłość
Rozwiązania ostateczne – samobójstwa, samookaleczenia
Zmora XXI wieku – depresja
Rozdział 9. Edukacja
Nieodzowny element edukacji – szkolne egzaminy
Budowanie porozumienia – współpraca rodzic–szkoła
Rozdział 10. Czas wolny
Osiągnięcia współczesnej techniki – komputer, Internet i media społecznościowe
Żywsze bicie serca – zaciekawienia, zainteresowania i pasje
Zakończenie

Autorki poruszyły chyba wszystkie możliwe aspekty dojrzewania.
Ale często piszą też o wcześniejszych, czy późniejszych etapach rozwoju człowieka.
Pomagają zrozumieć zmiany zachodzące w nastolatku.
Posługują się potocznym, zrozumiałym językiem, ale nie stronią od fachowych terminów
(jak adolescencja, czy pubertacja).

Nie ośmieliłabym się oceniać poradnika o wychowywaniu!
Nie chciałabym go ani streszczać, ani próbować przekazywać jakichkolwiek treści..
Autorki mówią o różnych sprawach związanych z adolescencją.
O zmianach fizycznych i zmianach psychicznych.
O uwarunkowaniach zachowań i i uzależnień.
O emocjach i pozorach.
O autorytetach, relacjach z rodzicami, nauczycielami i rówieśnikami.
O wpływie grupy, o reagowaniu, o mocy rozmowy i przykładu.
I wielu, wielu innych.
Wszystko przedstawiają jasno i rzetelnie.
Podtytuł "Poznaj, by zrozumieć" jest adekwatny do zawartości.

Przytoczę jeszcze kilka cytatów

Nie wiem, skąd taka głęboka wiara niektórych rodziców w to, że drugiego człowieka wychowuje się gadaniem.
Że jak usadzimy dziecko czy nastolatka naprzeciwko siebie, to każde nasze słowo zostanie przyjęte,
a każda rada - wcielona w życie.

(...) dotykamy tematu błędów rodzicielskich. Na każdym etapie rozwoju dziecka popełniamy ich wiele,
ale w okresie adolescencji jest ich wyjątkowo dużo. Wynikają one z tego, że rodzice nie wiedzą, jak sobie radzić
w zmieniającej się rzeczywistości. Wytrąceni z dotychczasowego, znanego sobie sposobu postępowania, nie znajdują
nowych, gotowych wzorców. Niektórzy próbują się powstrzymać od ingerowania w zachowanie nastolatka
w nadziei, że wkrótce wróci ono do dawnej normy, inni z kolei wzmagają presję, próbują zakazami czy karami
wymusić wcześniejsze uległe postępowanie.

Ukształtowanie grzecznego i pokornego dziecka wprawdzie ułatwia opiekowanie się nim, póki jest małe,
ale nie przygotowuje go do radzenia sobie z problemami, jakie życie postawi przed nim jako przed nastolatkiem
i potem osobą dorosłą.

(...) im wcześniej i im większe dajemy dziecku pole do bezpiecznego eksperymentowania, do samodzielnego
podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji, tym większa szansa, że w odpowiednim momencie wykształci
w sobie wewnętrzne poczucie kontroli i odpowiedzialności.

Poznajcie słowo "adolescencja".
Adolescencja to okres dorastania / dojrzewania
(u dziewczynek okolice dziesiątego, a u chłopców - dwunastego roku życia*).

Jeden z najlepszych poradników jakie przeczytałam. Nie przepadam za formą dialogu w ksiązkach psychologicznych, ale w tym wypadku dialog jest naturalny, pytania niewymuszone, bardzo trafne. Ksiązka oswaja z nastolatkiem. Mnie uspokoiła, złagodziła wobec pewnych zachowań i dała dużo do myślenia i refleksji nad moim(!) zachowaniem. Polecam każdemu rodzicowi, którego dziecko nagle z cudownego i słodkiego maluszka zamienia się w nastolatka.

Bardzo dobra. Napisana w formie wywiadu, co znacznie ułatwia lekturę. Bez zbędnego i mało pomocnego żargonu uczelnianego. Pozwala rozwiać wątpliwości na temat normy rozwojowej, opisując specyfikę rozwoju nastolatków w różnych obszarach: biologicznym, psychologicznym i społecznym. Mądre rady, słuszne uwagi, potrzebne informacje.

Dla rodziców - tak, dla pedagogów - nie, bo to same podstawy podstaw.

Dla rodziców - tak, dla pedagogów - nie, bo to same podstawy podstaw.

Świadomy rodzic niby wszystko to wie ale książka w doskonały sposób systematyzuje i wyjaśnia problemy z nastolatkami. Obowiązkowa pozycja.

Bardzo przydatna. Na pewno do niej wrócę.

Bardzo przydatna. Na pewno do niej wrócę.

Książka obowiązkowa dla rodziców nastolatków.

Książka obowiązkowa dla rodziców nastolatków.

• Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Zielona Sowa
  • Polska