Python na start! Programowanie dla nastolatków

Okładka książki Python na start! Programowanie dla nastolatków Michał Wiszniewski
Okładka książki Python na start! Programowanie dla nastolatków
Michał Wiszniewski Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion
2017-04-18
2017-04-18

Bardzo słaba książka. Jak chcesz się dowiedzieć, jak coś działa to non stop "informację na ten temat znajdziesz w Internecie". Gdybym chciała szukać w Internecie to nie kupiłabym książki. Sam Python bardzo słabo tłumaczony, przykładów sporo, ale nigdzie nie ma wyjaśnienia, dlaczego akurat to jest użyte i dlaczego akurat w tym miejscu.

Stwierdziłam, że sobie przerobię tę książkę, bo stoi u mnie już parę lat. Początkowe rozdziały to totalne podstawy, więc może to stanowić powtórkę, choć nie jest ona zbyt zwięzła. Może dla osób, które pierwszy raz mają styczność z pythonem i programowaniem, jest takie rozbudowanie potrzebne, dla mnie natomiast zbędne. Książka przeciętna, trochę niedomówień. Znalazłam jedną rzecz, która ewidentnie nie istnieje już w tym języku - była używana w 2 wersji, a w 3 została zastąpiona innym rozwiązaniem. Od autora nie było o tym ani słowa, a szkoda. Taki młody człowiek może się nieźle namęczyć i zdenerwować, że mu coś nie działa, a przepisał dokładnie to, co w książce.

Fajnie, że pod koniec są rozdziały, które mówią już o czymś bardziej skomplikowanym, jeśli można to tak nazwać, ale w porównaniu do wylewnego początku, tu właśnie brakowało tej większej ilości informacji. Tylko takie gadanie, że w sumie to to trudne i nie przejmuj się, że nie rozumiesz. (???) Moim zdaniem, właśnie na tym powinno to polegać, aby zostało to w przystępny sposób wytłumaczone. No mi nie było trudno zrozumieć, o czym mowa, ale, tak jak wspomniałam między wierszami, nie jest to moje pierwsze spotkanie z programowaniem i pythonem.

Książka jest "nierówna".
Pierwsze rozdziały zostały bardzo rozwleczone, pomimo tego że zagadnienia które są w nich omawiane nie wydają się być aż tak bardzo wymagające... Natomiast od rozdziału dotyczącego programowania obiektowego zaczyna się już ostra jazda bez trzymanki. Natłok kodu, który się pojawia w tym i kolejnych rozdziałach jest ogromny, a wytłumaczenie zastosowanych rozwiązań w mojej opinii jest jednak dość skrótowe. Wygląda to tak jakby autorowi nagle zaczęło się gdzieś spieszyć i chciał jak najszybciej skończyć tę książkę.

Myślę, że książka będzie dobra na bardzo wczesnym etapie wdrażania się w Python'a, Nie potrafię jednak powiedzieć czy kursy Pythona (nawet te dla najbardziej początkujących) dostępne na YT nie będą dawać dużo lepszych efektów.

Książka jest "nierówna".

Dobre do powtórki materiału i zapoznania się z tematami z zakresu programowania w Python.
Lecz widzę dużą skrutowość (minus) i za szybkie przejście do tematów trudniejszych (minus).
Baz sql nie udało mi się postawić tzn wygenerować tabeli - może coś się zmieniło w sql lite - po macoszemu wytłumaczone.

Z pewnością książka dobra do powtórzenia sobie wiedzy przy początkowym etapie nauki ale chyba lepiej zacząć od jakiegoś podstawowego kursu wideo (YouTube/Udemy) a dopiero później zabrać się za ten tytuł...

Z pewnością książka dobra do powtórzenia sobie wiedzy przy początkowym...

• Informatyka
  • Programowanie
  • 3 Fajne
  • . 2019
  • Posiadam - Kindle

Dodaj cytat z książki Python na start! Programowanie dla nastolatków