Okładka książki Impuls. Wydanie finalne. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia Richard H. Thaler
Richard H. Thaler Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zysk i S-ka
2023-05-04
2023-05-04

świetna książka do przemyśleń, aż się chce pracować jako "architekt wyboru" w duchu "libertariańskiego paternalizmu" ;),a poważnie - wiele cennych obserwacji, ale też sporo materiału do weryfikacji własnych decyzji; zdecydowanie otwiera oczy i umysł

Czy można skłaniać ludzi do podejmowania wybór nie uciekając się do przymusu? Zgodnie z konceptem Sunsteina i Thalera jak najbardziej - poprzez nadawanie decyzjom odpowiedniego kontekstu i wybór odpowiednich opcji domyślnych.

Argumentacja autorów jest spójna i sensowna - gładko tłumaczą swoje założenia i nie zapominają o podjęciu dyskusji z ewentualnymi kontrargumentami. Samo założenie jest dość proste, chociaż może zostać źle odebrane - świat jest skomplikowany i często musimy podejmować decyzje o wielkim znaczeniu dla naszego życia bez możliwości wcześniejszego ich przećwiczenia. Jasne, mamy internet, teoretycznie niewyczerpane źródło wiedzy, ale sam dostęp do niej nie gwarantuje zrozumienia. Autorzy proponują, by w miejscach, gdzie ma to znaczenie ułatwiać podjęcie "lepszej" decyzji operując kontekstem i impulsami. Jeśli tak jak ja jesteście raczej za wolnością wyboru to dość naturalną reakcją jest pewien opór przed projektowaniem przez kogoś dostępnych dla nas wyborów tak, by skłonić nas do konkretnej opcji. Ważne jest tutaj, że autorzy nie zamierzają nikomu odbierać możliwości, wręcz przeciwnie - chcą by ludzie mieli opcji jak najwięcej, ale by ułatwione było podejmowanie tych bardziej korzystnych. Czyli jak uznacie za sensowne strzelenie sobie w stopę to nikt Wam nie będzie w tym przeszkadzał, ale sugerowaną opcją będzie "może lepiej nie". Dodatkowo naiwnością jest wiara w to, że takie drobne manipulacje nie mają miejsca na co dzień - ułożenie towarów na półkach sklepowych, oświetlenie w sklepach czy muzyka nie są przypadkowe. Ja osobiście założenia "Impulsu" kupuję i nie znalazłem w treści książki nic z czym bezwarunkowo bym się nie zgodził - oczywiście przy korzystaniu z pomysłów Sunsteina i Thalera wypadałoby zachować ostrożność, ale nie jest to zalecenie aplikowalne tylko do ich konceptu.

Niezależnie od tego czy zgodzicie się z treścią czy nie, na pewno stanowi ona ciekawą lekturę i tworzy okazję do wewnętrznej dyskusji. Pomijając jednak formalną zawartość książki - literatura popularnonaukowa ma jeden bardzo ważny cel. Ma się dobrze czytać. Autorzy "Impulsu" o tym nie zapominają - książkę czyta się przyjemnie i lekko, pełna jest humoru i jasnych metafor przybliżających założenia. Przy omawianiu pojęć z zakresu ekonomii i psychologii Sunstein i Thalera ekstensywnie tłumaczą całość krok po kroku, upewniając się, że czytelnik się nie zgubi. Naprawdę przyjemna lektura.

Czy więc warto? Jasne, że tak. Nawet jeśli mielibyście w każdym aspekcie odmienne poglądy, a może zwłaszcza wtedy, "Impuls" będzie ciekawą pozycją, dostarczającą zarówno sporo wiedzy jak i rozrywki. Czego chcieć więcej?

Wynudziła mnie ta książka okropnie. Po części pewnie dlatego, że czytałem wcześniej Kahnemanna , do którego ta książka mocno nawiązuje. A po części dlatego, że nie jestem ministrem finansów i kwestie np jak zachęcić ludzi do udziału w programie emerytalnym średnio mnie interesują. Jestem trochę rozczarowany.

Świetna! Każdy architekt wyboru powinien się z nią zapoznać. Szczególnie, że żyjemy w coraz bardziej wymagającym świecie i coraz więcej musimy podejmować decyzji w obszarach, w których po prostu nie jesteśmy biegli. Książka ma 400 stron a ja czytałem o jakichś planach emerytalnych w USA, które mają się nijak do polskiego ZUSu... i byłem urzeczony. Nie wiem na czym polega to, że nie mogłem się od tej książki oderwać. Napisana jest fantastycznie.

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Impuls to wyjątkowa książka, którą pewien przeczytać każdy z nas. Znajdziemy tutaj wszystko na temat naszych impulsów, czyli naszej woli, wyborach, decyzjach - wszystkim tym co sprawia, że finalnie podejmujemy taką decyzje a nie inna. Impulsy kierują naszym życiem i decydują o każdej wykonywanej czynności. W książce dowiemy się jak ważne są dobre impulsy oraz jak inny wykorzystując nasze impulsy, aby wpływać na nasze decyzje. Dowiemy się też jak przechytrzyć impulsy, aby nie były kierownikami naszego życia.
Nowe wydanie książki zostało ulepszone i wzbogacone przez autorów, dlatego nie jest tożsame z książka wydaną w 2008r.
Autorzy w swojej książce pokażą nam za pomocą eksperymentów jak łatwo nami manipulować za pomocą impulsu. Wiedza ta pozwoli nam na własne przemyślenia i bardziej świadome podejmowanie decyzji, na które nie będzie wpływał tytułowy impuls.

Książkę mimo objętości czyta się szybko i bardzo dobrze. Ciekawe tematy i przykłady oraz szeroki zakres informacji podzielony na rozdziały pozwala na stopniowe przyswajanie poszczególnych tematów, które są łatwe w odbiorze. Książka ta jest bardzo ciekawa i polecam ją każdemu, kto chce lepiej zrozumieć swoje decyzje i podejmowane czynności.

"IMPULS" RICHARD H. THALER, CASS R.SUNSTEIN

Jest to wydanie finalne książki, która powstałą w 2008 roku.
Autorzy wzbogacali ją, ulepszali o nową wiedzę, którą zdobyli. Pokazali nam zupełnie nowe spojrzenie na "Impuls" i zrobili to w sposób zabawny i ciekawy.
Będzie o obiekcjach, fałszywych założeniach i błędnych przekonaniach.
Naszej woli, wyborach, decyzjach i właśnie tytułowym impulsie, który odpowiada za wszystko.
Poznamy kilka bardzo ciekawych eksperymentów z których jasno wynika jak łatwo jest nami manipulować - sterować tym co weźmiemy do ręki i zjemy czy kupimy.
Niewiarygodne jest wręcz jak bardzo kierują nami myśli, to jak coś odbieramy i czujemy.
Warto się temu przyjżeć, aby żyć świadomie i podejmować właściwe decyzje dla siebie.

To wyjątkowo intrygująca lektura popularno - naukowa.
Idealna dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej, dla tych, którzy lubią się zastanowić i podumać.
Prosty i czytelny język oraz styl autorów powoduje, że pomimo poruszania ważnych i trudnych zagadnie nic tutaj nie męczy i jest zrozumiałe.

Całość składa się z pięciu części, po kolei mamy więc : Ludzie i ekoni, Narzędzia architekta wyboru, Pieniądze, Społeczeństwo i Departament zażaleń.
Każda część posiada rozdziały - podam Wam kilka np. Błędy poznawcze i wpadki, Odporność na pokusę, Pójście za stadem, Kiedy potrzebna nam zachęta ?, Ratowanie planety,

Książka to jest wielką kopalnią wiedzy na temat naszych impulsów, które tak naprawdę nami sterują.
Na szczęście możemy je na różne sposoby przechytrzyć, czy zastąpić innymi.

P O L E C A M :)

"IMPULS" RICHARD H. THALER, CASS R.SUNSTEIN

Jest to wydanie finalne książki, która powstałą w 2008 roku.
Będzie o obiekcjach, fałszywych założeniach i błędnych przekonaniach.
Naszej woli, wyborach, decyzjach i właśnie...

"IMPULS wydanie finalne" Richarda H. Thaler'a (Nobel 2017) i Cass'a R. Sunstein'a, to książka, którą czyta się bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem. Od pierwszych stron doceniłam prostotę języka i mnogość przykładów, które ułatwiają zrozumienie prezentowanych treści. Wcześniej miałam do czynienia z paroma książkami, które w jakimś stopniu opisywały podobne zagadnienia, np. CHWIEJNYM KROKIEM L. Mlodinow'a, ale ta pozycja jest bez porównania łatwiejsza i bardziej przystępna.
Podoba mi się racjonalne podejście autorów, ich silna argumentacja i jasne wyłożenie faktów. Już na początku pięknie tłumaczą kwestię wolnego wyboru i naszego prawa do niego oraz, że nie zawsze pozostawienie człowieka z wieloma opcjami i pozwolenie mu podjąć samodzielnie decyzję jest dobre. Idealnie uzasadnili to na przykładzie szachów (ale o tym już musicie poczytać sami).
Sporo tematów już kiedyś obiło mi się o oczy, więc szybciej je przyswoiłam i była to czasem dla mnie powtórka, lecz ogromnie udana powtórka. Jednak wiele więcej w tej książce znalazła rzeczy, o których nigdy nie czytałam i podejście autorów, ich świetna argumentacja, były dla mnie interesującą nowością.
IMPULS, to opowieść o nas, o tym, jak podejmujemy decyzje, co wpływa na ów decyzje i ile tak naprawdę zależy od nas. To przejrzyste ukazanie genezy błędów, od których nikt nie jest wolny. Autorzy, w tym noblista z dziedziny ekonomii (2017) Richard H. Thaler, w zrozumiały sposób tłumaczą nam jak ważne są dobre IMPULSY i jak groźne jest życie bez nich. Oczywiście każdy kij ma dwa końce, ale studium problemu jest w tej pozycji godne uwagi.
Książka ta jest bardzo ciekawa i polecam ją każdemu, kto choć trochę interesuje się tą tematyką. Przyjemnie i z dużą satysfakcją odkrywa się każdy rozdział i podrozdział, a podane w nich informacje są łatwo przyswajalne i pozostają w głowie. Zdecydowanie IMPULS polecam.

impulsy w naszym życiu
Wydawnictwo Zysk i S-ka

#1221 - „IMPULS. WYDANIE FINALNE. JAK PODEJMOWAĆ WŁAŚCIWE DECYZJE DOTYCZĄCE ZDROWIA, DOBROBYTU I SZCZĘŚCIA” - RICHARD H. THALER - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#66/2023

Książka ma 440 stron. Swoją premierę miała dnia 04.05.2023 roku.

"Ostrzeżenie: niespodzianka i przypadkowe odkrycie mogą być dla kogoś zabawne, a także dobre, i może nie całkiem będzie cudownie, jeśli naszym podstawowym źródłem informacji będzie tylko to, co lubią ludzie podobni do nas."

Jestem bardzo mile zaskoczona tą książką i serdecznie ją Wam polecam, cytując zdanie z jej okładki:
"Co należy zrobić, by ludzie podejmowali korzystne dla siebie decyzje ? Szturchnąć ich!"

Bardzo dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo za tą wartościową książkę, która również dla mnie stała się impulsem do działania.

#66/2023

Książka ma 440 stron. Swoją premierę miała dnia 04.05.2023 roku.

• Do kupienia
  • Zainteresowała mnie