Amerykańskie wstrząsy

Okładka książki Amerykańskie wstrząsy Eliza Sarnacka-Mahoney
Okładka książki Amerykańskie wstrząsy
Eliza Sarnacka-Mahoney Wydawnictwo: Von Borowiecky publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Von Borowiecky
2016-08-01
2016-08-01
amerykańskie wstrząsy wybory w usa

Zawód na całej linii. Po bardzo dobrej książce ,,Amerykański reset" ta pozycja okazała się dla mnie ciężko strawna.
Autorka mieszkająca od lat w Stanach Zjednoczonych potrafiła w poprzednich książkach ukazać bolączki Ameryki bez przesadnego patosu, ale też bez awersji do samego kraju, jego kultury i ludzi.
W książce ,,Amerykańskie wstrząsy" to jakby zupełnie inna pani Sarnacka-Mahoney. Zacznijmy od tego, że już we wstępnie od wydawcy przebija niechęć do Stanów Zjednoczonych (Niemcy też obrywają w zawoalowany sposób),a sam wydawca wydaje się mocno ,,skręcać w prawo". To niestety odbiło się na treściach zawartych w książce. Felietony zostały tak dobrane, aby ukazać wszystko co od lat nie podoba się prawicy. Autorka opisuje fragmentarycznie rzeczywistość w sposób negatywny bez tłumaczenia przyczyny, dlaczego dane zjawisko ,,wstrząsa" Ameryką. Rozumiem, że z założenia książka miała ukazać problemy (wstrząsy),ale momentami to już prawdziwe prawicowe tsunami.

W książce ,,Amerykańskie wstrząsy" to jakby zupełnie inna pani...

Czytałam tę książkę z mieszanymi uczuciami. Autorka, która mieszka w Stanach od ponad 20 lat, jest dziennikarką piszącą w gazetach polonijnych, ale także w Polsce. Sama pisze, że Ameryka jest jej drugą ojczyzną, gdzie ma dom, rodzinę itd. Jednak można wyczuć między wierszami, że nie może się zdecydować, czy kocha swoją drugą ojczyznę bezwarunkowo, czy też jest to miłość z rozsądku (choć wiadomo, że małżeństwa z rozsądku są bardziej trwałe od tych, które zostały zawarte z szalonej miłości). Z jednej strony krytykuje Amerykę za prawo obywateli do posiadania broni, z drugiej chwali Obamę za przymusowe wprowadzenie ubezpieczeń tzw. "Obamacare".
Jedno z książki wynika na pewno - amerykański mit od pucybuta do milionera okazał się tylko mitem...

• Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Amerykańskie wstrząsy