Rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania

Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania Stefan Żeromski
Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry klasyka
klasyka
Wydawnictwo Iskry
1986-01-01
1986-01-01
8320709008
stefan żeromski polskie opowiadania

Do prozy Żeromskiego miałem swego czasu awersję, wręcz wstręt. Wszystkiemu winien nieszczęsny kanon lektur, który „kazał” mi przeczytać takie cegły jak „Przedwiośnie”, „Syzyfowe prace” i „Przedwiośnie”. Ja, ogromny miłośnik pozytywizmu, wielki fan Sienkiewicza i Prusa, z autorów późniejszych epok z kolei Reymonta i Nałkowskiej, nie potrafiłem się zbytnio w prozie Żeromskiego odnaleźć, nie podobała mi się. Stwierdziłem, że po kilkunastu latach spróbuję dać temu pisarzowi szansę.

Sięgnąłem po zbiór „Rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania” (na marginesie – pisownia tytułu sugeruje, że oprócz kruków i wron rozdziobią nas opowiadania. Strach takowe czytać) i muszę przyznać, że moja niechęć chyba po części minęła. W dalszym ciągu nie zachwyca mnie to, ale obiektywnie muszę przyznać, że bardzo podoba mi się ten niezwykle plastyczny i obrazowy sposób pisania autora. Zwłaszcza genialne są w jego przypadku opisy przyrody.

Na ów zbiorek składają się cztery opowiadania – tytułowe „Rozdziobią nas kruki, wrony”, „Zmierzch”, „Echa leśne”. Pierwsze robi nawet ciekawe, chwilami wręcz wstrząsające wrażenie. Drugie poza genialnymi opisami uważam za kompletnie jałowe i nudne. Poza tym niestety nie widzę w nim żadnego większego sensu i celu. Wygląda jak jakieś niedokończone opowiadanie. Trzecie uważam za ciekawe, a jeszcze ciekawsze by było, gdyby je autor trochę rozwinął, nadał postaciom większej dramaturgii. Ostatnie, czyli „Doktor Piotr” ze wszystkich podobało mi się najbardziej. W rewelacyjny sposób Żeromski przedstawił i opisał w nim uczucia i emocje targające ojcem względem swojego jedynego syna, który opuszcza go prawdopodobnie na zawsze i którego on już prawdopodobnie nigdy nie zobaczy.

Podsumowując – całkiem ciekawe nowele i chyba zmienię jednak zdanie o Żeromskim.

Natknąłem się na tą książkę przeglądając biblioteczkę mojego pradziadka. Od razu zwróciłem na nią uwagę, ponieważ jej tytuł był powiedzonkiem pewnej postaci z gry, w którą kiedyś dużo grałem. Zabierając się za nią nie wiedziałem zupełnie czego się spodziewać ani nawet co to za gatunek.
Niestety, książka mnie bardzo rozczarowała. Nie chodzi tutaj bynajmniej o staropolskie słownictwo, bo ono mi jakoś za bardzo nie przeszkadza. Chodzi tutaj o fabułę a raczej o jej brak. Opowiadania dotyczą czasów Powstania Styczniowego i tego co ludzie z tych czasów przeżywali. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron spodziewałem się jakiegoś opowiadania o żołnierzach, o walce, z ciekawą fabułą. Zamiast tego dostałem coś, co wygląda jak fragment większej historii wyrwanej ze środka i przedstawiony jako cały produkt. Grupa żołnierzy zabija powstańca przemycającego broń, po czy przychodzi chłop, który okrada zwłoki i dobija rannego konia. Koniec. Zero fabuły, zwykła jakaś tam scenka bez żadnych wyjaśnień dla kogoś, kto nie orientuje się w tej części historii Polski. Każde kolejne opowiadanie - to samo.
Ja wiem, że to książka z innej epoki, traktująca o powstaniu, o którym ja wiem niewiele. Wiem, że to nie ten gatunek, w którym ja gustuje. Na pewno jest bardzo wielu ludzi, dla których te opowiadania są świetne, ciekawe i pouczające. Mi się niestety nie podobały i jest to tylko moja osobista opinia. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem moją oceną.

• Lektury szkolne
  • Lektury
  • SPRZEDAM
  • Perełki
  • 2005
  • Abook
  • Biblioteka/pożyczone

Dodaj cytat z książki Rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania