rozwińzwiń

Smoleńsk 1812

Okładka książki Smoleńsk 1812 Andrzej Dusiewicz
Okładka książki Smoleńsk 1812
Andrzej Dusiewicz Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311106338
Tagi:
wojskowość powszechna
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
Ocena 7,2
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...
Okładka książki Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legiony Polskie we Włoszech, Legia Naddunajska, Legia Polsko-Włoska, Legia Północna Andrzej Dusiewicz, Ryszard Morawski
Ocena 10,0
Wojsko Polskie... Andrzej Dusiewicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w serii „Historyczne Bitwy”. Opisuje początkową fazę kampanii Napoleona w Rosji w 1812 r., zakończoną bitwą o Smoleńsk w połowie sierpnia tegoż roku. Bitwa ta nie odegrała większej roli z czysto militarnego punktu widzenia. Dowództwo rosyjskie przyjęło ją tylko ze względu na nastroje żołnierzy oraz społeczeństwa, angażując zresztą do obrony miasta ograniczone siły. Dla Napoleona stanowiła swego rodzaju „nagrodę pocieszenia”, po niepowodzeniu kolejnej próby zmuszenia Rosjan do generalnej batalii. Cesarz przyjął walkę, licząc na zniszczenie przynajmniej części wojsk rosyjskich i nie bacząc na bardzo niekorzystne uwarunkowania – konieczność szturmowania silnych umocnień Smoleńska. Miasto ostatecznie zdobył, jednak Rosjanie wycofali się spokojnie po odparciu wszystkich szturmów i celu zasadniczego nie osiągnął. Wojska napoleońskie poniosły przy tym znaczne straty, zniszczeniu uległa też sama miejscowość. Rola batalii polegała na tym, że po niepowodzeniu pierwotnego planu, wbrew wcześniejszym zapowiedziom oraz naleganiom marszałków, Napoleon zrezygnował z zatrzymania wojsk w Smoleńsku, reorganizacji sił i dokończenia kampanii w następnym roku. Zamiast tego, pomimo późnej już pory roku, ruszył dalej na wschód, w kierunku Moskwy. Jak wiadomo, decyzja ta doprowadziła ostatecznie do katastrofy. Wszystkie te niuanse Autor wyjaśnia w sposób dokładny i wyczerpujący.
Zaletą pracy jest również ograniczenie do minimum zarysu przyczyn politycznych wojny oraz rezygnacja z omawiania organizacji, uzbrojenia, taktyki itp. walczących armii. Kwestie te były już wielokrotnie opisywane i są dobrze znane zainteresowanym czytelnikom (zwłaszcza w odniesieniu do organizacji armii napoleońskiej). A nie brakuje przecież książek z serii „Historyczne Bitwy”, w których tego rodzaju opisy zajmują często więcej niż połowę objętości danej monografii.
Kolejna zaleta to rzeczowe omówienie udziału wojsk polskich w tym etapie kampanii oraz w samych walkach o Smoleńsk (był to praktycznie chrzest bojowy korpusu polskiego). A. Dusiewicz przedstawia ten udział w sposób bardzo obiektywny, unikając narodowego zadęcia i hurraoptymizmu. Obok uczuć patriotycznych, odwagi i nieustępliwości wojsk polskich dostrzega też rozliczne mankamenty: złą organizację, brak doświadczenia, niekompetencję dowództwa w kwestii zaplanowania przemarszów. Wskazuje, iż korpus polski podczas pochodu na Smoleńsk poniósł olbrzymie straty tzw. „marszowe” (wynikające z braku zaopatrzenia oraz niemożności wytrzymania tempa przez wielu niedawno wcielonych w szeregi żołnierzy). Straty takie były wówczas czymś normalnym, w przypadku wojsk polskich sięgnęły jednak w ciągu dwóch miesięcy kampanii aż 50 % stanu wyjściowego, co zwróciło nawet uwagę Napoleona i wywołało bardzo cierpkie komentarze na temat wartości oraz zaangażowania oddziałów wystawionych przez Księstwo Warszawskie. Aby zatrzeć tę złą opinię, Polacy szturmowali Smoleńsk z wyjątkową odwagą, ponosząc przy tym duże straty. Cesarz docenił tę postawę, nagradzając oficerów i żołnierzy licznymi odznaczeniami (w tym wielu osobiście). Nie zmieniało to jednak faktu, iż Polakom również nie udało się złamać oporu Rosjan, podobnie zresztą jak i innym oddziałom Wielkiej Armii. Raz jeszcze należy tutaj podkreślić, iż wojska napoleońskie, wykonując rozkazy Cesarza, atakowały przeciwnika w bardzo niekorzystnych warunkach. Tym niemniej, tego rodzaju cienie bywają niezbyt często poruszane w naszej, ogólnie hurrapatriotycznej, historiografii.
A. Dusiewicz w dużym stopniu odwołuje się do relacji uczestników wydarzeń (po obydwu zresztą stronach),utrwalonych w wielu pamiętnikach, wydawanych drukiem głównie w XIX i początkach XX w. W nieco mniejszym stopniu korzysta ze źródeł dokumentowych. Bardzo wiele informacji czerpie natomiast z przedwojennej pracy wybitnego historyka wojskowości i znawcy tematyki, M. Kukiela, który „manewrowi smoleńskiemu” Napoleona w 1812 r. poświęcił osobną monografię (dość trudno obecnie dostępną). O tych zapożyczeniach uważny czytelnik może się dowiedzieć tylko starannie śledząc przypisy (ze wspomnianej monografii pochodzi np. duża część cytowanych opisów pamiętnikarskich). Na plus Autorowi należy jednak zaliczyć wskazanie roli pracy M. Kukiela przy powstaniu obecnego opracowania choćby w takiej formie.

Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w serii „Historyczne Bitwy”. Opisuje początkową fazę kampanii Napoleona w Rosji w 1812 r., zakończoną bitwą o Smoleńsk w połowie sierpnia tegoż roku. Bitwa ta nie odegrała większej roli z czysto militarnego punktu widzenia. Dowództwo rosyjskie przyjęło ją tylko ze względu na nastroje żołnierzy oraz społeczeństwa, angażując zresztą do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
29

Na półkach:

Najlepszy obok Fuengiroli "napoleoński" habek (a być może w ogóle najlepszy habek).

Nowy punkt widzenia i świeżość po latach napoleońskiego, "polskiego" cementu - nareszcie.

Najlepszy obok Fuengiroli "napoleoński" habek (a być może w ogóle najlepszy habek).

Nowy punkt widzenia i świeżość po latach napoleońskiego, "polskiego" cementu - nareszcie.

Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

Zastanawiam się czy Smoleńsk Andrzeja Dusiewicza nie jest najlepszym HB-kiem jaki przeczytałem. Monografia zawiera wszystko co powinna: wyprawę 1812 roku, marsz na Smoleńsk, bitwę i pokłosie zajęcia miasta. Sama bitwa jest bardzo ciekawie opisana, zawiera wiele zapisków i wspomnień członków kampanii (również Polaków),obfituje w liczne ciekawostki.

Aż się prosiło by autor nie kończył akcji tylko dalej opisywał losy felernej kampanii pamiętnego roku 1812. Dobrą puentą było wyznanie Napoleona po latach: "Dałem się pociągnąć".

Zastanawiam się czy Smoleńsk Andrzeja Dusiewicza nie jest najlepszym HB-kiem jaki przeczytałem. Monografia zawiera wszystko co powinna: wyprawę 1812 roku, marsz na Smoleńsk, bitwę i pokłosie zajęcia miasta. Sama bitwa jest bardzo ciekawie opisana, zawiera wiele zapisków i wspomnień członków kampanii (również Polaków),obfituje w liczne ciekawostki.

Aż się prosiło by autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    29
  • Historyczne Bitwy
    4
  • Historia
    4
  • Historyczne
    2
  • historia
    2
  • Historyczne bitwy Bellona
    2
  • Historyczne bitwy
    2
  • Historia - XIX wiek
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Smoleńsk 1812


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne