Historia literatury jako prowokacja

Okładka książki Historia literatury jako prowokacja Hans Robert Jauss
Okładka książki Historia literatury jako prowokacja
Hans Robert Jauss Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN Seria: Archiwum Humanistyki XX Wieku językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Archiwum Humanistyki XX Wieku
Literaturgeschichte als Provokation
Instytut Badań Literackich PAN
1999-01-01
1999-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
Teoria literatury Historia literatury Germanistyka Romanistyka Estetyka recepcji Hans Robert Jauss Neofilologie

Okładka książki Współczesna myśl literaturoznawcza w Republice Federalnej Niemiec. Antologia Hans Robert Jauss, praca zbiorowa
Współczesna my... Hans Robert Jauss, ...

Moim zdaniem mało w tej książce owej tytułowej prowokacji. Jest sporo apologii historii literatury jako nauki (w sumie to trochę dziwne, że trzeba dziś uzasadniać potrzebę jej istnienia),przedstawienie teorii estetyki recepcji, porównanie kilku aspektów literatury francuskiej i niemieckiej, wreszcie interesujące rozważania nad tym, co przez wieki znaczył przymiotnik modernus. Trochę szkoda, że do teorii estetyki recepcji nie odniósł się tu Autor szerzej w kontekście literatury średniowiecznej i jej stosunku do tekstów antycznych, bo tam koncept ten na pewno dobrze się sprawdza.

• Niemcy
  • Pożyczone
  • Galia i Francja
  • Teoria i historia literatury
  • Neofilologie
  • Lektury
  • Literaturoznawstwo

Dodaj cytat z książki Historia literatury jako prowokacja