Koszmarny Karolek. Władcy mroku

Okładka książki Koszmarny Karolek. Władcy mroku Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek. Władcy mroku
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Koszmarny Karolek (tom 25) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek (tom 25)
Horrid Henry's Nightmare
Znak emotikon
2016-03-14
2016-03-14
Matylda Biernacka, Maria Makuch
Maria Makuch Matylda Biernacka

Koszmarny Karolek to seria książek o bardzo psotliwym chłopcu. Powstała już w 1993 roku i do tej pory ukazało się naprawdę wiele książek z tej serii i chyba doliczyłam się dwudziestu pięciu.

Na podstawie książeczek z cyklu powstał serial animowany pd tym samym tytułem co cała seria. Do tej pory to właśnie z ekranizowaną wersją miałam do czynienia.

To książka wyjątkowa, bowiem zawiera zbiór opowiadań o Koszmarnym Karolku.

W każdym opowiadaniu towarzyszą mu znane już widzom czy czytelnikom postacie z najbliższego otoczenia chłopca. Są one zabawnie skonstruowane językowo na zasadzie paronomazji (co obecne jest też w oryginale choć tam akurat imiona nie są odpowiednikami tych w przekładzie).

Władcy mroku rozpoczyna rozdział Koszmarny Karolek i Mroczna Zmora na który składają się cztery opowiadania Mroczna Zmora, Zemsta szkolnej stołówki, Puszek się puszy i Dzień Matki.

W tym rozdziale dowiadujemy się, że nawet najbardziej dokuczne dzieci też miewają swoje strachy i nie ma kogoś kto się "niczego nie boi". Zemsta szkolnej stołówki to ulubione opowiadanie wszystkich uczniów bez względu na klasę. Uwielbiamy czytać je z podziałem na rolę. Śmiechu jest po pachy. W tej części książki dowiemy się o tym, że zwierzaki też miewają swoje fochy a także, że nie każda mama cieszy się z okazji Dnia Matki, zwłaszcza gdy jej dziecko jest nieposłuszne i zbyt leniwe, by zrobić laurkę.

Drugi rozdział nosi tytuł Koszmarny Karolek i wszechwładni władcy. Dedykowany jest raczej już starszym dzieciom, które odrobinę znają historię i geografię a także wykazują zainteresowanie faktami historycznymi. Rozdział ten przedstawia naprawdę solidną dawkę faktów przedstawiający ich dziwactwa, ciekawostki, etymologię przydomków, morderstwa wśród królów, cytaty władców, legendy czy rekordy władców. Zapewne młodsze dzieci mogą się czuć znużone. W moim przypadku rozdział ten sprawdza sie dopiero koło 6tej klasy.

Trzeci rozdział nosi tytuł Koszmarny Karolek i konieczny keczup.. Zawiera również zbiór czterech opowiadań. W pierwszym Koszmarny Karolek ratuje ciasto mamy przed pożarciem przez nianię, ale po to by zjeść go samemu i zwalić winę na niewinną kobiecinkę. Karolek w tym rozdziale kręci film, ale sam montuje dialogi. Aktorzy, czyli rodzina mówią w nim to czego on sam chce, a nie to co naprawdę powiedzieli. W kolejnym opowiadaniu Karolek wielbiciel keczupu dowiaduje się, że jest zrobiony z pomidorów, więc przestaje się nim zajadać. Dowiemy się także w tym rozdziale, że opieka nad zwierzakami przynosi niesamowite korzyści.

Ostatni już rozdział należy do faktów, tym razem na temat świata owadów i nosi tytuł Koszmarne Robale. W rozdziale tym przedstawiono rekordy, robacze osobliwości, ciekawe nazwy i wiele innych fantastycznych i zadziwiających faktów.

Mity na temat owadów są naprawdę świetną częścią książki. Dowiadujemy się o tym, że nie prawdą jest liczenie wieku biedronki po jej kropkach, że z przeciętej dżdżownicy uzyskamy dwie, że skorki wchodzą przez ucho do mózgu. To mit, że tarantule są zabójcze dla człowieka a motyle żyją tylko jeden dzień.
Jak widzicie książka przeplata się opowiadaniami i faktami,

O ile fakty są świetna dawką wiedzy w pigulce zebranej z najciekawszych części świata owadów i historycznych dziejów. O tyle opowiadania są bardzo zróżnicowane. Są wśród nich takie, które bardzo mi się podobają i niesamowicie mnie bawią, ale także są takie, które w pewien sposób deprawują dzieciaki. Bo Karolek jest jaki jest. Mówi "larwo" na młodszego brata i przezywa wszystkich wokoło. Zresztą cała książka wysypana jest postaciami z przywarami: Ordynarny Olo, Chciwy Henio, Ruda Rebeka.

Koszmarny Karolek nie powinien być wzorem do naśladowania, ale jego pomysły bawią dzieci i wielu chłopców ma ochotę brać z niego przykład.

Karolek to postać kultowa, choć należy do książki podchodzić z dawką racjonalizmu. Ja czytam tylko wybiórcze opowiadania swoim uczniom, te które sama uznaję za stosowne.

Książka pisana bardzo dużą czcionką, dość sporej objętości bo zawiera aż 416 stron, jednak przeczytanie jej zajmuje niewielką chwilę. Ot kilka krótkich seansów wieczorkiem każdego dnia (jeśli mówimy o czytaniu własnym dziecka). Opatrzona dodatkowo zabawnymi czarno-białymi ilustracjami Tony Ross.

To książka...

Francesca Simon to autorka serii o Koszmarnym Karolku, którą czytam już od kilkunastu lat. Gdy zobaczyłam, że wychodzą nowe opowiadania, wiedziałam, że im się nie oprę.

Księga podzielona jest jak by na dwie części - cztery opowiadania i ciekawostki o władcach, kolejne cztery historyjki i dział poświęcony robalom. W pierwszym z nich dowiemy się, czy Karolek ma spokojny sen po opowiadaniu strasznych historii. Następnie poczytamy o Dydonie, pogromczyni słodyczy, która będzie sprawdzała wszystkim dzieciom śniadaniówki. Czy Karolkowi uda się z nią wygrać? Kolejne opowiadanie dotyczy Puszka, kotka Damianka i tego, jak Karolek chciał nauczyć go wykonywania różnych sztuczek na konkurs. Ostatnia historyjka z pierwszej części dotyczy dnia matki i tego, jakie ,,wspaniałe" prezenty kupił Karolek swojej rodzicielce.

Druga część to takie historyjki, jak ta o nocowaniu Karolka u Ordynarnego Ola, opiece niani i próbie zjedzenia im całego ciasta czekoladowego. Jedno jest pewne, chłopcy nie oddadzą go tak łatwo! Już myślą, jak pozbyć się opiekunki. Kolejna opowieść to zadanie domowe Karolka o sfilmowaniu swojej rodziny. Takiego materiału na pewno nikt się nie spodziewał. Trzecia bajka dotyczy ketchupu, który Karolek uwielbiał, ale wstrętni rodzice mu go szczędzili. Postanowili serwować mu jakiś warzywny, wegetariański zamiennik... Ostatnia historia dotyczy żywej klasowej kury, którą Karolek miał się zająć podczas ferii wielkanocnych. Nikt nie wiedział, że on koszmarnie boi się kur...

Książka to prawdziwa cegła. Jeśli macie jakieś publikacje o Koszmarnym Karolku w sztywnej oprawie to wiecie o czym mówię, gdyż ta publikacja jest dwa razy tak obszerna jak tamte. Wszystkie opowiadania i ciekawostki o władcach i robakach są utrzymane w iście karolkowym stylu. Nieco smuci mnie fakt, że nie zostało napisane 16 nowych opowiadań, a tylko 8 + dodatki. Te ostatnie też są ciekawe, jednak liczyłam na więcej nowych przygód Karolka.

,,Koszmarny Karolek. Władcy mroku" to ekskluzywnie wydana w sztywnej oprawie nowa porcja przygód Karolka. Tym razem to on króluje we wszystkich opowiadaniach, nie ustępując miejsca Wandzi, czy innym przyjaciołom. Damianek odgrywa dość znaczącą rolę, jednak pławi się jedynie w blasku poczynań Karolka. Jak za tę cenę, naprawdę warto zaopatrzyć się w ten zbiór. Polecam przede wszystkim miłośnikom Koszmarnego Karolka, choć odnoszę wrażenie, że Was szczególnie nie muszę przekonywać do tego zbioru.

Moja ocena: 5,5/6

Mój syn uwielbia historie o Karolku! Kupiłam mu nowe opowiadania i teraz ciężko go oderwać od lektury, co bardzo mnie cieszy, ponieważ zamiast grać w gry komputerowe, spędza czas z Władcą Mroku. A uwierzcie mi ciężko było go zaciągnąć do czytania.

Koszmarny Karolek - jak już zapewne wiemy - to główny bohater opowiadań. Uważany jest za najkoszmarniejszego dzieciaka na świecie. Uwielbia denerwować, płatać figle i przyprawiać o mocne bicie serca wszystkich dookoła. Jego ulubioną ofiarą jest Damianek - młodszy brat. Generalnie robi wszystko, co jest przeciwieństwem bycia grzecznym i kulturalnym.
W niniejszym zbiorze mamy cztery opowieści. Każda z nich natomiast ma swoje rozdziały. Całość jest napisana pod tłem mrocznych zjaw, tajemniczych zagadek i większych, bądź mniejszych koszmarków:)
Samą treść czyta się bardzo szybko ze względu na wielkie literki i dużą ilość obrazków. To powinno zachęcić dzieciaki do samodzielnego czytania.
Ilustracje, jak już pisałam, są prześmieszne i bardzo dobrze odzwierciedlają charakter treści.
Zbiór ten nie jest tylko - jak zauważymy podczas czytania - zbiorem samych przygód Karolka Koszmarnego. Są tu bowiem - dokładnie dwie - części zawierające, nazwijmy to , wiadomości encyklopedyczne:) Chodzi mi tutaj mianowicie o Koszmarnego Karolka i wszechwładnych władców oraz o Koszmarnego Karolka i brutalne robale. Są to oczywiście informacje przekazane w dość nietypowy, bo bardzo zabawny sposób. Przykład:

Król Haiti Henri Christophe (1811 - 1820) postanowił sprawdzić lojalność swoich straży, rozkazując im maszerować prosto w przepaść. Jeśli byli posłuszni, spadali i umierali. Jeśli odmówili, Henri skazywał ich na tortury i stracenie - str. 161. Jak żywcem wyjęte z "kroniki absurdu":)

W niniejszym zbiorze...

Według mnie najlepszą częścią książki są „Dziwactwa władców”, która zawiera krótkie zabawne opisy władców panujących w przeszłości. Jeśli chcesz rozbudzić w swoim dziecku historyczne zainteresowania, zacznij od tego fragmentu :d

Karolek może być każdym: słynnym hollywoodzkim reżyserem, treserem kotów, pogromcą potworów, biznesmenem sprzedającym słodycze w szkole. Jego przygody nigdy nie znudzą. W końcu tak barwna postać ma 100 pomysłów na minutę ;) Bardzo polecam!

W szkole mojego dziecka Koszmarny Karolek jest głównym tematem rozmów, dzieci wymieniają się swoimi postrzeżeniami, opowiadają ulubione fragmenty, pożyczają sobie książki. Jeśli jeszcze ich nie masz, powinieneś to nadrobić.

Karolek nie zawodzi i nadal świetnie bawi i uczy.

Karolek nie zawodzi i nadal świetnie bawi i uczy.

• Artur
  • Przeczytane - Wiki