Drugie życie drzewa

Okładka książki Drugie życie drzewa
Wydawnictwo: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
2004-12-01
2004-12-01

Jakże się cieszę, że ta publikacja już za mną. Wyszłam z wprawy, jeśli chodzi o czytanie książek, które w swej konstrukcji są niczym podręcznik akademicki. Ciężko z dnia na dzień przestawić się na taką literaturę;) Zwłaszcza, gdy temat niełatwy, ba, wręcz kontrowersyjny.

Las, miejsce do którego udajemy się, by wypocząć przy śpiewie ptaków, szumie wiatru w koronach drzew, to twór dynamiczny i mimo ogromnego postępu nauk przyrodniczych nie do końca jeszcze zbadany. Siedlisko dla roślin, zwierząt i grzybów kojarzy się nam z pięknem. A śmierć jako koniec życia od zawsze utożsamiamy z brzydotą. Okazuje się jednak, że las tym piękniejszy im więcej w nim martwego drewna. I właśnie o tym, jakie ma ono znaczenie i czym w ogóle jest traktuje niniejsza publikacja.

Mniej więcej po 1/3 lektury ogólne fakty na temat znaczenia i spotykanych form martwego drewna zostają "zagłuszone" przez sprawozdanie z badań naukowych prowadzonych na jednej tylko powierzchni - dane pochodzą z Puszczy Białowieskiej, miejsca wyjątkowego, bo z ostatniego lasu naturalnego Europy. O jego naturalności między innymi obfitość martwego drewna ma stanowić.

Dowiadujemy się o mieszkańcach puszczy nierozerwalnie związanych z martwym drewnem i wzajemnych zależnościach panujących w lesie między organizmami. Jest sporo kolorowych fotografii i rycin. Język jest zrozumiały, zatem można polecić nawet laikowi w temacie lasu czy ogólnie pojętej biologii. Egzemplarz zawiera również dysk CD oraz konspekt zajęć edukacyjnych. Na pewno jest to dość dobrze skonstruowane kompendium wiedzy na temat martwego drewna i jako publikacja dość świeża, będzie jeszcze przez jakiś czas aktualna.

Jako biolog i miłośnik przyrody las traktowałem zawsze jak ''otwartą księgę'' z której chciałbym czerpać jak najwięcej ,niestety obecna gospodarka leśna skutecznie mi to uniemożliwia.Moim zdaniem najlepsza książka jaką dane było mi czytać,która porusza tematykę złożoności ekosystemu leśnego w odniesieniu do martwego drewna które jest swoistego rodzaju paliwem napędowym w kształtowaniu się leśnej bioróżnorodności.Rola martwych drzew przez wiele dekad była zupełnie pomijana i niedoceniana z racji tego że obumarłe pnie traktowane były jako ''wylęgarnie szkodników'',dziś dzięki pracy ekologów i entomologów wiemy jak ważnym elementem w lesie jest martwe drewno które ulega stopniowemu rozkładowi.Niestety komercjalizacyjne zapędy naszej gospodarki leśnej przyczyniły się do tego że martwego drewna w lasach mamy najmniej w całej Europie.Drewno jest niezmiernie ważnym odnawialnym surowcem z którego można i oczywiście trzeba korzystać ale z głową.Są w tym kraju tereny jak Puszcza Karpacka czy Białowieska , które zachowały charakter lasów pierwotnych i powinny zostać nienaruszone,niestety nie każdy o tym pamięta.

Dodaj cytat z książki Drugie życie drzewa