Tajemnica szepczącej mumii

Okładka książki Tajemnica szepczącej mumii
Andy Chandler Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Przygody Trzech Detektywów (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygody Trzech Detektywów (tom 3)
Mystery of the whispering mummy
Siedmioróg
2011-01-01
1993-01-01
Anna Iwańska
Przygody trzech detektywów

Okładka książki Tajemnica śpiewającego węża Andy Chandler, Alfred Hitchcock
Ocena 6,8
Tajemnica śpie... Andy Chandler, Alfr...
Okładka książki Tajemnica zielonego ducha Robert Arthur, Alfred Hitchcock
Ocena 6,8
Tajemnica ziel... Robert Arthur, Alfr...
Okładka książki Tajemnica "Śmiertelnej pułapki" Robert Arthur, Alfred Hitchcock
Ocena 6,8
Tajemnica "Śmi... Robert Arthur, Alfr...

Trzecia historia o młodych detektywach. Czyta się nie najgorzej, a tytułowa tajemnica jest dość intrygująca. Zawiodło mnie jednak zakończenie - wymyślony przez sprawcę całego zamieszania plan jest moim zdaniem trochę głupi. Za dużo też wyjaśnia się czytelnikowi dopiero w epilogu.

Bardzo lubię tą serię przygodówek dla młodzieży. Sięgnęłam z sentymentu (czytałam to z 20 lat temu) i muszę przyznać, że nadal mi się podoba:)

Młodzieżówka, która powinna zachęcić najbardziej opornych czytelników w wieku 11-13 lat, gdyż bohaterami są trzej młodzi detektywi, Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews którzy mają masę przygód momentami przerażających jaki i zabawnych.

Tym razem nasi bohaterowie otrzymują dwa listy do swojego biura na złomowisku.
Jeden o profesora Andy'ego Chandlera, a drugi od Pani Banfry.
Detektywów poleciła panna Waggoner, której chłopaki kiedyś też pomogli.
Pani Banfry prosi więc o pomoc w znalezieniu cennego kota abisyńskiego, który nazywa się Sfinks.
Profesor natomiast napisał o... szepczącej mumii która ma trzy tysiące lat....

Nie jest to codzienne zjawisko więcej jak się domyślacie trzech młodych, ambitnych chłopaków, zaskoczyło i zaciekawiło owe wyzwanie.

Więcej zdradzić nie mogę, bo zepsułabym lekturę ;)

Natomiast serdecznie polecam i to wcale nie tylko młodzieży, bo i nie jedną dorosłą osobę książka ta może zaciekawić:)

Tym razem nasi bohaterowie otrzymują dwa listy do swojego biura na złomowisku.
Jeden o profesora Andy'ego Chandlera, a drugi od Pani...

Ciekawa seria dla młodzieży. Czytałem te książki na przełomie 7/8 klasy,prawie 20 lat temu. Bibliotekarka dziwiła się, że wypożyczam tak dużo książek. Pytała czy na pewno czytam.:)

Seria opowiada o trzech młodych przyjaciela, którzy starają się być dedektywami. Każdy z nich jest różny i ma inne podejście do tego "fachu". Dzielnych tropicieli wspiera stary przyjaciel pan Alfred Hitchcock. :)

Kolejna dobra część serii. Zawsze lubiłam wątki egipskie, wydają się takie fascynujące i lekko (a nawet i bardzo) przerażające.
Czytając przygody trzech detektywów wielu bohaterów wydaje się być w kręgu podejrzanych. To dobry sposób na lekkie zakręcenie czytelnikiem, żeby od razu nie odkrył, co jest na rzeczy.
Ta seria wywołuje we mnie taki sentyment!

Ta seria wywołuje we mnie taki sentyment!

Miło jest wracać do serii, które się lubi, nawet jeśli jest to seria dla młodzieży, a ty jesteś osobą dorosłą. Cykl o Trzech Detektywach to mój ulubiony cykl młodzieżowy, do którego wracam, bez względu na wiek.

W tej oto małej książeczce zamknięte jest wszystko, co lubię - starożytny Egipt, mrożące krew w żyłach tajemnice, śledztwo, sympatyczni i inteligentni (i często zabawni!) główni bohaterowie. Co prawda niektóre pomysły są lekko naiwne, a styl jest jaki jest - przeznaczony dla młodszego czytelnika - jednak to wszystko znika, gdy zaczynam czytać i daję się ponieść fabule. To świetna książka, a jeśli ktoś lubi mumie i egipskie eksponaty, tym bardziej powinna mu się spodobać.

I jeszcze jedno. Annubis ;)

Polecam dla dzieci

Polecam dla dzieci

Wczoraj przeglądając wikipedię w celu sprawdzenia, która część Przygód Trzech Detektywów jest następna po szepczącej mumii zauważyłam, że wiek docelowy tej historii to 11-13 lat. Smutna prawda runęła na moje barki, zawsze kiedy mówię "czytałam to w pierwszej klasie gimnazjum" miałam przed oczyma widok trochę starszej osoby. Ale nie w wieku zauważam problem, ponieważ moim zdaniem nigdy nie jest się za starym na jakąś książkę. Po prostu nie mogę uwierzyć, że minęło tak wiele czasu a ja nadal nie przeczytałam całości. Jakiś czas temu podjęłam się misji skompletowania i przeczytania wszystkich historii trzech detektywów i właśnie to odkrycie pokazało mi, że nigdy nie jest na to za późno.

Część jak zwykle ciekawa, trzyma dobry poziom choć zagadki rozwiązują się same przy małej pomocy dobrego pomysłu i szczęścia. Jeżeli chodzi o te naiwności fabuły są one do zniesienia (biorąc pod uwagę kto powinien być odbiorcą). Cieszę się, że tym razem Bob miał szansę dobrnąć z kolegami "osobiście" do końca tajemnicy. Najbardziej jednak miałabym ochotę uścisnąć dłoń Jupiterowi za chęć do rozwiązywania tych trudnych zagadek (choć bez tego nie byłoby książki). Bohaterowie nie zawiedli mnie. Osobiście uważam ich za jednych z najlepiej wykreowanych bohaterów książek dla młodzieży. Pomimo iż niewielka ilość stron trochę zubaża ową kreację z każdą kolejną częścią można ich poznawać coraz lepiej - są dla mnie jak daleki kuzyn, z którym spędzam tydzień wakacji (za mało by się poznać) ale z roku na rok zdaję sobie sprawę, że znamy się doskonale i żyć bez siebie nie możemy. Cieszę się, że wzbogaciłam moją półkę o tę pozycję i z niecierpliwością oczekuję następnej tajemnicy.

Czytałam niemal jednym tchem :-)

Czytałam niemal jednym tchem :-)

Dodaj cytat z książki Tajemnica szepczącej mumii