Ryzyko dysleksji, dysortografii i dysgrafii. Skala Ryzyka Dysleksji wraz z normami dla klas I i II

Okładka książki Metoda Dobrego Startu Piosenki do rysowania Zestaw pomocy dydaktycznych Małgorzata Barańska, Marta Bogdanowicz, Ewa Jakacka
Metoda Dobrego... Małgorzata Barańska...
Okładka książki Ortograffiti Od dysgrafii do kaligrafii Część 1 Marta Bogdanowicz, Małgorzata Rożyńska
Ortograffiti O... Marta Bogdanowicz, ...
Okładka książki LEWA RĘKA RYSUJE I PISZE Marta Bogdanowicz, Małgorzata Rożyńska
LEWA RĘKA RYSU... Marta Bogdanowicz, ...

Marta Bogdanowicz skupia się na wielu aspektach dysleksji, nie tylko rozpoznawaniu ale i funkcjonowaniu takiej osoby na co dzień.
Książka jest cenną pomocą dla osób pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym bądź uczęszczającymi do klas I–III, czyli logopedów, psychologów, nauczycieli szkół podstawowych.
Publikacja zawiera Skalę Ryzyka Dysleksji (SRD) – nieskomplikowane narzędzie badawcze stosowane w celu wczesnego wykrycia ryzyka dysleksji, sposób oceniania i interpretowania wyników w celu ustalenia, czy występuje ryzyko dysleksji.

Cenna pozycja, i najlepiej zaopatrzyć się także w "Dyslektyczne ucho - zeszyt ćwiczeń stymulujących rozwój percepcji słuchowej..." Elżbiety Szymankiewicz.
Obie są niezbędne w pracy logopedycznej.

Publikacja zawiera Skalę Ryzyka Dysleksji (SRD) – nieskomplikowane...

Jako psycholog, jest to jedna z niewielu pozycji, która udostępnia w cenie książki skalę wraz z normami (ceny testów psychologicznych są drogie, przez to trudnodostępne).
Do tego w książce jest dobrze wyjaśniony aspekt teoretyczny, i tak skrócony do potrzebnego minimum, aby zrozumieć:
- po co w ogóle ta skala?
- skąd dysleksja się wzięła?
- Jak wygląda sprawa z dysleksją w innych krajach?
- jakie są objawy dysleksji i co nim nie jest?

Jak na każdy porządny test, zawiera informację o:
- badaniach nad trafnością testu,
- opis i instrukcję stosowania skali,
- psychometryczne właściwości,
- normalizację skali,
- arkusze badań, wyniki i profile SRD.

Ta książka szerzej opisuje zjawisko dysleksji (również dysortografii i dysgrafii) niż poprzednia "Ryzyko dysleksji. Problem i diagnozowanie". Ma również aktualniejsze informacje - choć moje wydanie pochodzi z 2012 roku i podejrzewam, że część informacji zdążyła się już zmienić w przeciągu 8-iu lat (jak np. niektóre ustawy i podejście do dysleksji w innych krajach).

Polecam każdemu psychologowi i pedagogowi, którzy mają zamiar pracować z uczniami - dysleksja jest bardziej powszechna niż może nam się wydawać. Czym szybciej ocenimy ryzyko dysleksji u ucznia, tym bardziej można mu pomóc, aby nie tracił motywacji do nauki, która czekać go będzie przez najbliższe paręnaście lat.

- po co w ogóle ta skala?
- skąd dysleksja się wzięła?
- Jak wygląda sprawa z dysleksją...

• Wyzwanie 2021
  • W kolejce do czytania