Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI-VIII wiek

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2015-11-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-11-15
- Liczba stron:
- 652
- Czas czytania
- 10 godz. 52 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301182878
- Tagi:
- Bizancjum Arabowie historia powszechna
Nowatorskie opracowanie w skali literatury światowej pierwszego styku kultury arabskiej i europejskiej (bizantyńskiej) VI-VIII w. Aspekty polityczne, kulturowe, społeczne, gospodarcze, religijne i militarne podboju. Praca napisana na podstawie solidnej bazy źródłowej – łacińskiej, greckiej, arabskiej, syryjskiej, armeńskiej, koptyjskiej.
Monografia została przygotowana przez zespół badaczy związanych z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Środkowo-Wschodniej im. profesora Waldemara Cerana (Ceraneum) na Uniwersytecie Łódzkim. W gronie autorów znaleźli się zarówno specjaliści z zakresu dziejów cesarstwa bizantyńskiego (Sławomir Bralewski, Zofia Brzozowska, Błażej Cecota, Paweł Filipczak, Teresa Wolińska), jak i badacze świata arabskiego i muzułmańskiego (Hassan Badawy, Marek Dziekan, Marta Woźniak). Udało się dzięki temu uzyskać wielostronny obraz spotkania dwóch wielkich cywilizacji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI-VIII wiek
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Jestem od dłuższego już czasu pod ogromnym wrażeniem cywilizacji bizantyjskiej i tego co wniosła do światowego kręgu kulturowego. Od niedawna interesuję się również początkami islamu i przyczynami dla których nastąpiła taka skokowa eksplozja ich imperium w wydaniu arabskim. Dlatego książka jest dla mnie z tych które czyta się we właściwym czasie i miejscu. Absolutna rewelacja. Połączenie dogłębnej wiedzy historycznej, znajomości źródeł z bardzo sprawną formą przekazu. Istotne jest zwłaszcza to ostatnie gdyż pozycja jest bardziej naukowa niż popularnonaukowa. Mamy całe spektrum informacji na temat pozycji Bizancjum w przeddzień ekspansji islamu z całym skomplikowaniem spraw religijnych, konfliktów z Persją po znaczne osłabienia wewnętrzne. Z drugiej strony autorzy zaprezentowali czym byli i czym charakteryzowali się Arabowie w przeddzień podboju.
Na wyróżnienia zasługują dla mnie części książki pisane przez Panią Teresę Wolińską – sama pozycja składa się z szeregu artykułów kilku autorów połączonych w jeden zbiór. Mimo ich niezależności tworzą dobrą i uzupełniającą kompozycję, a powtórzenia są rzadkością.
Książka na którą czekałem i ogromnie cieszę się z jej przeczytania. Na pewno mocno poszerzyła moją wiedzę na temat opisywanego okresu. Przede wszystkim pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć konteksty tamtych wydarzeń i lepiej wniknąć w mentalność arabską.
Jestem od dłuższego już czasu pod ogromnym wrażeniem cywilizacji bizantyjskiej i tego co wniosła do światowego kręgu kulturowego. Od niedawna interesuję się również początkami islamu i przyczynami dla których nastąpiła taka skokowa eksplozja ich imperium w wydaniu arabskim. Dlatego książka jest dla mnie z tych które czyta się we właściwym czasie i miejscu. Absolutna...
więcej Pokaż mimo toBardzo interesująca praca zbiorowa zawierająca artykuły poświęcone relacjom między Bizancjum a światem arabskim. Choć pierwszym skojarzeniem każdego czytelnika jest dokonany w VII w. muzułmański podbój Bliskiego Wschodu i Egiptu, to zagadnienie to jest tylko jednym z wielu wątków poruszanych w tej publikacji. Autorzy, przede wszystkim pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, ukazali wieloaspektowość tego spotkania dwóch cywilizacji. Bardzo dokładnie zostały omówione sprawy religijne, społeczne oraz polityczno-militarne. Moim zdaniem wielką zaletą tej pracy jest współpraca bizantynistów i arabistów, którzy często żyją w swoich odrębnych światach, podczas gdy współpraca badaczy obu tych dyscyplin może być naukowo bardzo cenna.
Gdybym miał wskazać szczegółowe zagadnienia, które szczególnie przykuły moją uwagę w tej pracy, wymieniłbym na bardzo udane rozdziały pióra T. Wolińskiej poświęcone charakterowi muzułmańskiego podboju (futuh) oraz jego recepcji w środowisku chrześcijan z podbitych prowincji. Uczona ta wyraźnie opowiada się po stronie badaczy akcentujących przede wszystkim ekonomiczny, a nie religijny charakter najazdów, poza tym zaś odrzuca wyraźnie dawną tezę o współpracy ludności Syrii i Egiptu z Arabami. W innych przyczynach upatruje powodów sukcesu najeźdźców. Bardzo znamienne jest też podkreślane przez Autorów tego tomu stwierdzenie, że ludność chrześcijańska Bliskiego Wschodu "nie zauważyła" nowej religii najeźdźców i dopiero po pewnym czasie najazd silniej powiązano z islamem, a nie z arabskim etnosem. Najazdy arabskie zdarzały się bowiem wcześniej bardzo często.
Publikacja niewątpliwie godna polecenia. Wiele mówi nie tylko o historii Bliskiego Wschodu, ale też o sprawach religijnych mających zasięg szerszy niż ten rejon. Sam zostałem zachęcony do sięgnięcia po inne publikacje Autorów opublikowane wcześniej w postaci monografii.
Tomasz Babnis
Bardzo interesująca praca zbiorowa zawierająca artykuły poświęcone relacjom między Bizancjum a światem arabskim. Choć pierwszym skojarzeniem każdego czytelnika jest dokonany w VII w. muzułmański podbój Bliskiego Wschodu i Egiptu, to zagadnienie to jest tylko jednym z wielu wątków poruszanych w tej publikacji. Autorzy, przede wszystkim pracownicy naukowi Uniwersytetu...
więcej Pokaż mimo toBezcenna praca naukowa, przybliżająca okoliczności burzliwego i brzemiennego w skutki spotkania dwóch cywilizacji, religii, historii i kultur. Jak wyglądał świat w tym rejonie, jak żyli ludzie, w co wierzyli, jak potoczyły się ich losy i losy ich świata? W kolejnych odsłonach wyłania się fascynujący obraz Bizancjum, a obfity zestaw materiałów źródłowych pozwala usłyszeć i zobaczyć żywych bohaterów tych wydarzeń.
Bezcenna praca naukowa, przybliżająca okoliczności burzliwego i brzemiennego w skutki spotkania dwóch cywilizacji, religii, historii i kultur. Jak wyglądał świat w tym rejonie, jak żyli ludzie, w co wierzyli, jak potoczyły się ich losy i losy ich świata? W kolejnych odsłonach wyłania się fascynujący obraz Bizancjum, a obfity zestaw materiałów źródłowych pozwala usłyszeć i...
więcej Pokaż mimo to