Szariat dla niemuzułmanów

Okładka książki Szariat dla niemuzułmanów
Bill Warner Wydawnictwo: CSPI Inernational nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sharia Law for Non-muslims
CSPI Inernational
2015-01-01
2015-01-01
islam szariat prawo religijne

Upadek Kabulu i wywiady dziennikarek, gdzie Talibowie na hasło "prawa kobiet", śmiejąc się, przerywają nagrywanie, skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z pojęciem szariatu. Szczerze pisząc, nie wiem, czy ta książka by teraz wyszła. Autor na wstępie wyjaśnia, że islam to nie jest religia, tylko system polityczny. To sporo zmienia, a właściwie to wszystko. Kobieta nie ma żadnych praw, mężczyzna może ją bić (bez przesady), za cudzołóstwo jest kara śmierci. Kafir, czyli niewierny ma zginąć albo przejść na islam. Żydzi? Śmierć. Dr Warner nawet porównuje ten temat w Koranie razem z hadisami i sunnami do "Mein Kampf". Wniosek? Hitler znacznie mniej pisał o zabijaniu wyznawców judaizmu. Rozdział "Swoboda Myśli", podsumowuje dzisiejsze perspektyw przegrywania Zachodu z islamem. My, myślimy, że jak dla Muzułmanów (oczywiście nie wszyscy) będziemy mili i chętnie im pomagali, to oni się asymilują z naszą kulturą i nie będzie żadnych kłopotów (czytaj zamachów, etc.). Tak się nie stanie, gdyż prorok Mahomet głosił, że kafir nie może być na równi z muzułmaninem oraz szariat jest ponad którymikolwiek, napisanymi przez człowieka prawem (czytaj konstytucja, etc.).

Książka jest krótka i zwięzła. Wprowadza w meandry politycznego islamu który, jak się dowiadujemy od autora, dotyczy też niewiernych - a dotyczy ich 51% doktryny islamu. Znaczy to, że nie będąc w żaden sposób związanym z tą religią/ideologią/ustrojem i tak jesteśmy w niej ujęci w negatywny sposób.
Co do poniższych opinii, autor rozwiewa Wasze wątpliwości:
"nie chce się wierzyć, że w XXI wieku można stosować się do tych nakazów" - walka/zamachy w XXI wieku, właśnie o tym pisze autor.
"Przecież wiemy, że nie wszystko w koranie każe walczyć itp." - zasada abrogacji pokojowych wersetów, np. 2:106 16:101 13:39 17:86, Mekka/Medyna - czytamy o tym w książce.
"obrzezanie tylko w centralnej Afryce" - Autor odnosi się do zapisów, które można znaleźć w tekstach źródłowych, może warto po nie sięgnąć. Wg UNICEF na niektórych obszarach Egiptu 91% podlega tej praktyce, Djibouti 93%.

Co do poniższych opinii, autor rozwiewa Wasze wątpliwości:
"nie chce się...

Książka budząca grozę. Pewno można sprawdzić i doczytać cytaty podane w książce na znak bezwzględności religii politycznej ale nie chce mi się wierzyć, że w XXI wieku tak można stosować się do nakazów szariatu. Dlatego można sądzić, że autor napisał to wszystko tendencyjnie. Nie zmienia to faktu, że fanatycy istnieją w każdej religii i są groźni. Pierwsza moja pozycja na ten temat i zachęca mnie do zgłębiania tematu.

Bardzo dobra książka przybliżającą nam takie pojęcia jak szariat, islam z perspektywy naukowca, który nie jest muzułmaninem. Przyznam się, ze lekko spanikowana byłam jak ją czytałam, gdyż uświadomiłam sobie, że w Europie mamy już dawno zalążki tego złego islamu. Żałuję tylko, ze autor przedstawia wszystko z perspektywy właśnie tego złego islamu. Przecież wiemy, ze nie wszystko co jest zapisane w Koranie każe zabijać, mordować, walczyć z innymi wiarami. Mimo wszystko polecam aby choć trochę zrozumieć...

Oceny brak bo co tu oceniać, polecam przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski.

Oceny brak bo co tu oceniać, polecam przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski.

Książka godna polecenia, warto przeczytać i polecić innym gdyż niewiedza odnośnie islamu może być szkodliwa dla dzisiejszej cywilizacji europejskiej.

Ishak 554
Apostoł Allaha powiedział: „Zabij każdego żyda, który wpadnie w twoje ręce”. Usłyszawszy to, Muhadżisa napadł na żydowskiego kupca, z którym łączyły go interesy i zabił go. Jego brat nie był muzułmaninem i zapytał go, jak mógł zabić człowieka, który był jego przyjacielem i partnerem w wielu interesach. Muzułmanin odpowiedział, że jeśli Mahomet poprosiłby go o zabicie własnego brata, natychmiast by to zrobił. Jego brat powiedział: „To znaczy, że gdyby Mahomet powiedział, żebyś obciął mi głowę, to ty byś to zrobił?”. „Tak” – brzmiała odpowiedź. Starszy brat powiedział wtedy: Na Allaha, religia, która cię do tego prowadzi jest cudowna”. I wtedy zdecydował się przejść na islam.

Oto sunna Mahometa

Ps. Z innych publikacji w tym temacie warto zajrzeć do książek takich autorów jak:

Robert Spencer - "Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach"

Raszid Al-Maghribi - "Czy Koran jest słowem Bożym? Świadectwo nawrócenia muzułmanina"

Mateen Elass - "Co tak naprawdę mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po Świętej Księdze islamu"

Jean Alcader - Prawdziwe oblicze islamu

Ishak 554

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Szariat dla muzułmanów" to bardzo krótkie opracowanie Billa Warnera - amerykańskiego doktora fizyki i matematyki, który od czterdziestu lat zajmuje się także religiami i ich wpływem na losy świata. Książkę wydało Centrum Studiów nad Politycznym Islamem ( CSPI). Autor na zaledwie 70 stronach przedstawił założenia szariatu najważniejsze z puntu widzenia niemuzułmanów. Zgrupował je w jedenastu rozdziałach (m.in. "Niewolnictwo", "Dżihad", "Prawo rodzinne").

Znaczną część tekstu zajmują cytaty. Praktycznie każdemu stwierdzeniu Warnera towarzyszy odwołanie do źródła. Nawet gdyby ktoś miał wątpliwości co do tłumaczenia z "Szariatu dla muzułmanów" może porównać z innym wydaniem. Choć nie wszystko jest dostępne w języku polskim. Z Koranem nie ma problemu, ale z hadisami już tak. Na pewno w niektórych przypadkach, jeśli nie w większości, trzeba byłoby korzystać z wersji anglojęzycznej.

Zaciekawiły mnie i to bardzo porównania statystyczne. Na pewno wybranie wszystkich fragmentów odnoszących się do danego zagadnienia i zgrupowanie ich zajęło sporo czasu, ale za to mamy ważne informacje podane na talerzu. Autor skupił się nie tylko na Koranie, ale także hadisach (opowieści przytaczające czyny lub wypowiedzi Mahometa) i sirze (narracja o życiu proroka, biografia Mahometa). Nie spodziewałem się, że może być tam łącznie większy odsetek tekstów antysemickich niż w "Mein Kampf" Hitlera.

Nieufność budzi we mnie tylko jedna informacja - dane dotyczące rzekomych ofiar dżihadu na przestrzeni 1400 lat. Podano co prawda odniesienie do innej książki tego samego autora, ale warto byłoby przytoczyć sposób wyliczenia. Trudno przyjąć mi tę statystykę na wiarę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że bardzo trudne jest oddzielenie wojen podejmowanych z przyczyn religijnych od tych politycznych.

Lektura książki nie zajmie więcej niż godzina, maksymalnie półtorej. Jak najbardziej polecam. "Szariat dla niemuzułmanów" pozwala uporządkować w głowie główne założenia islamskiej doktryny politycznej i co najważniejsze opiera się na źródłach. Temat przecież jak najbardziej aktualny. Na koniec bardzo ciekawa grafika ilustrująca rozwój islamu. Przez pierwsze trzynaście lat Mahomet nawracał na nową religię średnio 10 osób rocznie... Dopiero użycie miecza zmieniło ten stan.

[Opinia pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Polecam "znawcom polityki" ktörzy nogdy nic o koranie , islamie nie przeczytali - ta ocena odnosi sie do calego cyklu tej ksiäzki.
Czyta sie szybciej jak zapowiadane 2 godziny.

Czyta sie szybciej jak zapowiadane 2 godziny.

Krótka i konkretna pozycja o tym, czym jest szariat z perspektywy niewierzącego. Pozycja obowiązkowa dla osób wpływających na masy społeczeństwa.

Pierwsza z książek tego autora którą przeczytałem. Zwięźle i na temat odpowiada na podstawowe pytania które mogą pojawić się przy zapoznawaniu się z tematyką politycznego islamu. Polecam

Dodaj cytat z książki Szariat dla niemuzułmanów