Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania

2015-10-07
2015-10-07
hiszpański
Piotr Czerniecki-Sochal

Niesamowity trener z analitycznym umysłem taktycznym. Odmienił rozbitą Barcelonę i zrobił z Niej maszynę nie do przejścia, każdy fan futbolu zapamięta tiki take pod Jego wodzą. Potrafił spędzić całą noc na analizie meczu. Po 5 latach spędzonych w Barsie wyglądał na 20 lat starszego człowieka lecz bez wątpienia ciężko jakiemukolwiek trenerowi będzie powtórzyć sukces jaki osiągnął z Blaugraną w pierwszym roku.

Książkę czyta się jak bajkę. Napisana pięknie, wręcz poetycko, z emfazą biografia, która obejmuje kilka najważniejszych chyba lat z życia Pepa Guardioli. Jest to opowieść o człowieku uzdolnionym, wrażliwym, zarazem niezwykle walecznym i ambitnym. Warto przeczytać i polecam nie tylko miłośnikom futboolu.

Droga na szczyt czyli historia o tym jak zostać najlepszym trenerem na świecie. Mimo, że nie jestem fanem Barcelony, doceniam to co dla piłki nożnej zrobił Guardiola. Oto opowieść o tym jak zastał ten zespół drewnianym a zostawił murowanym. Książka opowiada o tym skąd wziął się Pep w tym klubie, jak trudno było mu jako dzieciakowi i jakie przeszkody musiał pokonać żeby dotrzeć na szczyt. Czyta się szybko i przyjemnie, dla piłkarskich fanów lektura obowiązkowa.

W latach 2008-2012 miał miejsce jeden z najwspanialszych, a przede wszystkim najbardziej rewolucyjnych okresów we współczesnej historii futbolu. Nieprzejednana FC Barcelona zdobyła wtedy czternaście z dziewiętnastu możliwych trofeów. Ojcem tego sukcesu był Josep Guardiola i Sala, którego biografię ostatnio miałem okazję przeczytać. Zachęcam do lektury, bo cytując samego trenera „zapnijcie pasy, spodoba wam się ta przejażdżka”.

Autorem książki jest ekspert telewizji Sky Sports oraz korespondent gazety „AS” na Wielką Brytanię, Guillem Balague. Jako pierwszemu udało mu się tak szczegółowo przedstawić wszelkie okoliczności towarzyszące mianowania Guardioli jako trenera FC Barcelony, a także jego odejścia z klubu.

Wiele osób marzyło bądź wciąż marzy o zostaniu profesjonalnym piłkarzem lub trenerem. „Pep Guardiola: Sztuka zwyciężania” to jedna z tych pozycji która albo zmotywuje was do jeszcze cięższej pracy i dążenia do wyznaczonych sobie celów, albo zmieni wasze plany na zawsze. Jest to bowiem historia osoby owładniętej obsesją futbolu w takim stopniu, że nierzadko cierpią na tym inne aspekty jego życia.

Balague prowadzi nas przez poszczególne etapy kariery hiszpańskiego szkoleniowca, zaczynając od jego odejścia ze stanowiska głównodowodzącego zespołu „Dumy Katalonii„. Zabieg celowy ponieważ pozwala zrozumieć z jakim rodzajem osoby mamy do czynienia. Następnie opisana jest niezwykła podróż, od dzieciaka grającego na placu miasteczka Santpedor przez wychowanka La Masii, członka Dream Teamu, kapitana ukochanego klubu, aż do wygnańca i wyrzutka. Aż wreszcie dochodzimy do czasów nam najbliższych, dla wielu kibiców zapewne najlepszych w ich życiu, gdy Guardiola objął pierwszy zespół Barcelony, a reszta jest już historią.

Na książkę składają się w przeważającym stopniu rozmowy przeprowadzone przez autora z Pepem, piłkarzami (Xavi, Puyol, Iniesta),szkoleniowcami (van Gaal, Cruyff, sir Alex Ferguson),działaczami, których ścieżki przecięły się z tą Katalończyka. Autorowi udało się przedstawić perpspektywę nie tylko osób związanych z Barceloną i futbolem, ale także najbliższych przyjaciół szkoleniowca. Pozwoliło to na wgląd w umysł osoby, która jak się okazało nosiła na swoich barkach ciężar większy niż mogłoby się wydawać.

Jest to jednak przede wszystkim książka o tym jak buduje się sukces, choć nie wskazuje ona stuprocentowo właściwej drogi ku temu celowi. Dowiadujemy się o różnych wariantach taktycznych, sposobach analizy gry, a nawet o kontroli prawidłowego odżywiania się. Balague rozkłada Pepa na czynniki pierwsze, funduje nam nawet nie lada gratkę jaką jest pierwsza przemowa Katalończyka skierowana do pierwszego zespołu.

Autor nie idealizuje Guardioli, wręcz przeciwnie. Pokazuje, że w tym wielkim umyśle znajduje się miejsce na porażkę, która motywuje go samodoskonalenia. Opisuje stosunku trenera z wielkimi gwiazdami jak np. Ibrahimović czy Eto’o i decyzje jakie musiał podjąć, często spierając się z samym sobą. „Każdego dnia żałuję wielu rzeczy. Poczucie sprawiedliwości jest bardzo złożone. Ci, którzy nie grają, czują się skrzywdzeni i muszą mieć wielkie serce, żeby unikać kłótni. Im bliżej jestem moich piłkarzy, tym bardziej narażam się na sparzenie, dlatego muszę się dystansować”. Przede wszystkim dowiadujemy się jednakże jak wyniszczająca potrafi być piłka nożna. Z perspektywy kibica jest to nic więcej jak niesamowita gra. Z perspektywy trenera, to nieustanna walka, jak choćby ta prowadzona z Jose Mourinho gdy ten został opiekunem piłkarzy Realu Madryt.

Polskie wydanie pojawiło się stosunkowo późno, bo trzy lata po premierze książki, znalazł się jednak w niej suplement poświęcony podjęciu przez Guardiolę pracy w Bayernie Monachium, ale także o La Masii i statystykach FC Barcelony pod jego wodzą.

Jeśli wydaje się wam, że znaliście Guardiolę, jego taktykę i wszystkie trenerskie „sztuczki”, to ta książka zmieni wasze zdanie. Ci, którzy go kochają dowiedzą się czemu odszedł, ci którzy go nienawidzą nabiorą do niego szacunku, a ci którzy nie mają krztyny pojęcia o piłce nożnej, być może odnajdą nowe powołanie. Dowiedzcie się zatem o artyście w sztuce zwyciężania.

Balague wchodzi w kilka miejsc, do których wcześniej nie było dostępu. Pokazuje Pepa z nieznanej wtedy jeszcze strony. Trener wykształcony przez La Masie, jeden z najlepszych pomocników swoich czasów zostaje trenerem i to jakim trenerem. Prowadzi swoją ukochaną Barcelonę do tytułów, do pięknej gry, której lata później nie da się zapomnieć i do której ciągle odnosi się we współczesnym futbolu. Najlepsze w książce jest jednak to, że pokazuje Pepa z jego słabościami, z jego problematycznym perfekcjonizmem. Człowieka targanego wątpliwościami, nawet po największych zwycięstwach patrzącego krytycznie i szukającego sposobu by się poprawić. Guardiola w biografii jest ludzki, dochodzi do niesamowitych rzeczy ale nadal pozostaje kruchym, wrażliwym człowiekiem z plusami i minusami.

Ciekawie przedstawiona biografia Guardioli jako trenera, ale również człowieka. Książka odnosi się głównie do okresu, kiedy był trenerem Barcelony. Warto przeczytać, aby zrozumieć, jak wiele decyzji zależy od trenera.

Dla wielu Pep Guardiola jest geniuszem, którego nie da się zrozumieć zarówno pod względem piłkarskim, jak i życiowym. Dlaczego decyduje się na takie, a nie inne ustawienie? Dlaczego odszedł z niemającej sobie równych Barcelony? Dla większości kibiców są to pytania, które na zawsze pozostaną bez odpowiedzi.
Guillem Balague w swojej książce "Pep Guardiola. Sztuka Zwyciężania" również nie daje bezpośrednich odpowiedzi. Jednak pokazuje wielkiego trenera z zupełnie nowej i nieznanej wcześniej strony. Pokazuje go poprzez spojrzenia ludzi z jego otoczenia, a także wydarzenia, które go ukształtowały.
Balague nie rozpoczyna swojej opowieści od momentu w którym Pep zostaje trenerem pierwszej drużyny FC Barcelony - to nie pokazałoby, jak ukształtowała się piłkarska filozofia Katalończyka. Autor pokazuje związek Guardioli z futbolem od pierwszego spojrzenia, pierwszego treningu, pierwszego meczu. Dzięki temu kolejne fragmenty książki nie przestają być trudne w odbiorze i wynikają logicznie z wcześniejszych.
"Sztuka Zwyciężania" to wspaniała lektura dla każdego, kto chce lepiej poznać piłkarską filozofię Guardioli. Ponadto jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć piłkę nożną. Balague pokazuje zupełnie nową perspektywę patrząc na futbol oczami hiszpańskiego trenera. Warto!

Guillem Balague w swojej książce "Pep Guardiola. Sztuka...

Pepa Guardioli ni etrzeba nikomu przedstawiać. Nawet Ci, którzy niespecjalnie z nim sympatyzują muszą przyznać, że to prawdziwy geniusz i wizjoner.
Od lat krążyły opinie, że swoją dobrą passę w każdej prowadzonej drużynie zawdzięcza tylko świetnym piłkarzom, których nie brakuje w każdym klubie, który obejmuje i zweryfikuje go dopiero liga o wyższym poziomie sportowym.
Drugie wydanie książki jest uzupełnieniem o okres pracy Pepa w Manchesterze City, który nomen omen gra w prawdopodobnie najsilniejszej lidze świata, a do której Guardiola przywykł już po jednym sezonie. Przyzwyczaił sie to chyba jednak za mało powiedziane, on narzucił rywalom swój własny, unikatowy na skalę światową styl. Teraz każdy komu przejdzie przez myśl walka o puchar za wygranie Premier League musi równać właśnie do jego drużyny.
Świetna książka o niesamowitym fachowcu.

Dopiero drugie wydanie skusiło mnie do zakupienia książki o Balague. Z czteroletnią przygodą Guardioli na ławce szkoleniowej pierwszej drużyny Barcelony byłem dość dobrze zaznajomiony, bardziej ciekawiły mnie tajemnice trenera z czasów Monachium czy Manchesteru. I nie zawiodłem się, choć to jednak ewolucja Dumy Katalonii zajmuje lwią część "Sztuki zwyciężania". Myliłem się jednak, myśląc, że wiem o tym okresie klubu z Camp Nou wszystko. Balague dociera do ekspertów i znajomych, a także sam świetnie wyciąga wnioski, ukazując Guardiolę - nie trenera idealnego, ale tytana pracy, dla którego najważniejsze jest wzbudzanie pozytywnych uczuć u innych.

Bardzo ciekawa biografia, należy do najlepszych jakie czytałem.

Bardzo ciekawa biografia, należy do najlepszych jakie czytałem.

• Sport
  • Biografie