Brama 0/2015

czasopisma
2015-02-01
2015-02-01
brama fantastyka czasopismo groza

Okładka książki Brama 2(7)/2017 Adam Barcikowski, Piotr Barej, Emil Gieras, Michał Idzikowski, Przemysław Karbowski, Grzegorz Kopiec, Kazimierz Kyrcz jr, Anna Musiałowicz, Rafał Piotrowicz, Mariusz Sobkowiak, Michał Stonawski, Marcin Zwoleń, Marek Zychla
Ocena 9,2
Brama 2(7)/2017 Adam Barcikowski, P...
Okładka książki Brama 1/2015 Piotr Borlik, Robert Cichowlas, Wojciech Gunia, Piotr Kulpa, Agnieszka Kwiatkowska, Agnieszka Pilecka, Jarosław Turowski
Ocena 7,2
Brama 1/2015 Piotr Borlik, Rober...

Na półkach: , , , ,

Numer-pilot, który nie został pozbawiony błędów. Literówki, obrazki ze zdjęć trumiennych oderwane od artykułu.
W numerze znalazłam opowiadanie z uniwersum BHO Łukasza Radeckiego, czy "Dom wschodzącego słońca" Mariusza Orła Wojteczka. Szczęśliwam.
Opowiadania i publicystyka ciekawe, zdecydowanie warto się zainteresować tematem. Większość błędów zniwelowana w numerze 1, który w chwili pisania tych słów czytam.

Po pierwsze, okładka. Rzecz ujmująca i niezwykle udana. Klimatyczna, groźna i na poziomie. Brawo!
Po drugie, wydanie. No, tutaj, to już w ogóle szał pał. Papier - miód malyna, opracowanie - pełna profeska. Jedyne moje uwagi w tej materii dotyczą składu. W opowiadaniach przydałyby się chociaż dwie kolumny tekstu, ot dla przejrzystości i wygody czytania; fotografie dołączone do tematu numeru należałoby opisać i niekoniecznie przeciąć wpół innym tekstem, a całość aż się prosi o wyjustowanie. Poza tym jest pięknie, serio. Aż miło :)
Dalej, zawartość. Nie będę recenzować każdego tekstu literackiego, bo kimże jestem, żeby kolegów oceniać? (Btw. Wszystkie opowiadania są męskiego autorstwa. Co na to środowiska feministyczne?!:P) W skrócie powiem tak:
- nudzi mnie już nieco uniwersum Radeckiego i mam wrażenie, że stać go na więcej, a "Bramę" napisał na kolanie w tramwaju czy jakoś...,
- nie wiem, kim jest Simon Zack, ale porwał mnie i zachwycił. Niechże pisze dużo i wydaje szybko, bo właśnie zyskał nową fankę :) ,
- "Dom wschodzącego słońca" ma klimat i przyjemnie się to czyta. Aż szkoda, że tekst skończył się tak szybko,
- Maciek Lewandowski chciał dobrze, a wyszło tak sobie. Niemniej "Siedlisko" ma duży potencjał i może powinno po prostu dłużej odleżeć przed publikacją? Do tego jest to jedyny chyba tekst w magazynie, w którym aż roi się od literówek, a i ortografy naliczyłam chyba ze trzy. Szkoda, bo to znaczy, że redakcja też dała ciała. Ale nie skreślajmy autora, myślę, że jeszcze nas zaskoczy :),
- Piotr Borowiec stworzył tekst długi i bardzo dobry. Gdyby nie Zack, powiedziałabym chyba, że najlepszy,
- Maciej Kaźmierczak natomiast, zupełnie mi nie pasuje do tej plejady gwiazd. Jego opowiadanie jest momentami niesmaczne i jak dla mnie zaburza klimat "wysokiej kultury" całego magazynu, ale może się mylę, a moja ocena związana jest z tym, że się po prostu nie znam, albo starzeję. Albo jedno i drugie :),
Jeśli chodzi o artykuły, to niech za cały mój komentarz posłuży fakt, że temat numery został wybrany jak najbardziej słusznie, zarówno ze względu na podjęty temat, jak i jego potraktowanie i opracowanie, również graficzne (+5 pkt. za zdjęcie króliczka :p ). Wielkie brawa dla autorki!
Podsumowując, bardzo mi przyjemnie, że powstała taka świetna inicjatywa, jak BRAMA czasopismo właśnie. Jak by to powiedział jeden z moich serdecznych kolegów: "oby jej się działo, a że działo to armata, oby jej się armatało". Zatem, niech się Bramie armata, a ja z uwagą będę śledziła rozwój tego pisma. Z zadowoleniem też sięgnę po kolejne numery, a póki co trzymam kciuki za twórców, żeby każdy kolejny był lepszy i pełniejszy (numer, nie twórca :P ).
Wam natomiast, polecam serdecznie.

Dodaj cytat z książki Brama 0/2015