Charlie Chaplin

2015-07-06
2015-07-06
Jerzy Łoziński
Chaplin film

Okładka książki Wszystkiego, co ważne, dowiedziałem się od Monty Pythona Brian Cogan, Jeff Massey
Ocena 6,2
Wszystkiego, c... Brian Cogan, Jeff M...
Okładka książki Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody Jerzy Antkowiak, Agnieszka Janas
Ocena 6,5
Antkowiak. Nie... Jerzy Antkowiak, Ag...
Okładka książki Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Bob McCabe, Michael Palin
Ocena 7,8
Monty Python. ... Graham Chapman, Joh...

Ciekawa biografia, która koncentruje się na powikłanej osobowości i dokonaniach artystycznych geniusza kina. Atutem książki jest znakomite tłumaczenie przygotowane przez wytrawnego znawcę brytyjskich klimatów Jerzego Łozińskiego. Dzięki błyskotliwemu przekładowi opracowanie Ackroyda nie traci na swojej soczystości,; angielskie poczucie humoru, nawiązania do angielskiej klasyki literackiej - przede wszystkim do Dickensa czy dziejów wiktoriańskiego music-hallu wybrzmiewają z wielką korzyścią dla biografii samego Chaplina, którego filmowa kariera rozwijała się w Stanach Zjednoczonych, ale artysta czerpał przede wszystkim ze swojej londyńskiej tożsamości.

Książka na pierwszy rzut oka skrupulatnie przygotowana o czym świadczyć może spora bibliografia. Jednak jak dla mnie dość pobieżnie traktuje tematy, które mnie osobiście bardziej interesowały (np. finanse, kontakty biznesowe, majątek, spadek, wychowanie dzieci..). Autor pomija też wątek kradzieży zwłok Charliego dla okupu przez Polaka i Bułgara tak jakby chciał książkę jak najszybciej skończyć.

Tak powinno pisać się biografie. Jest ciekawie, obiektywnie i kompletnie. Biografia pokazuje wszystkie etapy życia i cały dorobek tego wielkiego artysty.
Autor opisuje trudne dzieciństwo Chaplina, które było jednym wielkim ubóstwem (nie biedą, ubóstwem), ciągłym tułaniem się i niepewnością w związku z chorobą psychiczną matki. Charlie Chaplin był niezwykle ambitnym i zdolnym chłopcem - chyba tylko to sprawiło, że stał się najsławniejszym człowiekiem na świecie, "sławniejszym nawet od Jezusa". Czytamy o tym jak podbił Hollywood, o tym jak trudnym, wręcz despotycznym był człowiekiem, o jego licznych romansach, w których niekoniecznie dobrze traktował swoje partnerki. Czytamy też o jego flircie z komunizmem, który ostatecznie doprowadził do "wygnania" go z USA, o jego życiu w Szwajcarii, o powrotach do biednej części Londynu, w której dorastał...
Widzimy też jak nieszczęśliwym i samotnym był człowiekiem. Jego wielkie smutne, niebieskie oczy chyba najlepiej oddają to jaki naprawdę był Chaplin. Polecam nie tylko fanom kina.

Charlie Chaplin to świetnie napisana biografia, oddająca nie tylko ducha dawnych czasów, ale i przedstawiająca w sposób niejednoznaczny postać najbardziej rozpoznawalnego komika XX wieku. Nie ma się czego obawiać, chwile spędzone z lekturą Petera Ackroyda będą tego warte.

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź książki Petera Ackroyda, wiedziałam, że musi ona trafić na moją półkę. Postać Charliego Chaplina istniała w moim życiu od samych początków mojej fascynacji filmem, a także przyczyniła się do wybrania kierunku studiów. Nigdy jednak nie miałam okazji sięgnąć po biografię artysty (prawdopodobnie stało się tak dlatego, że po prostu nie lubię czytać czyichś życiorysów i zazwyczaj takie pozycje mnie nudzą). „Charlie Chaplin” to treściwa pozycja, która odsłania zarówno te pozytywne aspekty życia legendy, jak i jego mroczne strony.

Dzięki Ackroydowi śledzimy żywot artysty od jego narodzin aż do śmierci, poznając zarówno jego stronę prywatną, jak i zawodową. Jedna z pierwszych legend kina i niekwestionowana jego ikona, Charlie Chaplin, to suma wzlotów, upadków, temperamentu, a także szaleństwa. Autor prezentuje najważniejsze momenty z jego życia, decydując się przy tym niekiedy na odautorskie, subiektywne komentarze, które jawnie prezentują jego stosunek do artysty.

Ackroyd umiejętnie wykazał, że nie można mówić o twórczości Chaplina bez znajomości jego życiorysu. Wychowywał się w biedzie i ubóstwie, razem z bratem trafiali do niejednego ośrodka wychowawczego, ponieważ ojciec nie był obecny w ich życiu, a mama większość czasu spędzała w placówce dla umysłowo chorych. Jego dzieciństwo stało się prawdopodobnie inspiracją do powstania „Charliego trampa”, który w czasie swojej świetności był sławniejszy niż brytyjska królowa. Miało to również wpływ na podejmowane przez niego tematy w późniejszych filmach, takich jak „Gorączka złota” czy „Dzisiejsze czasy”. Mimo, że posiadał olbrzymi majątek, na zawsze w środku pozostał małym Charliem bez domu i rodziców.

Hasło na tylnej części okładki brzmi „Wielki artysta, mały tyran – sugestywna biografia Petera Ackroyda oddaje sprawiedliwość osobie Charliego Chaplina”. O ile pierwsza część zdania sprawdza się w stu procentach, o tyle samo oddawanie sprawiedliwości legendzie kina pozostawia wiele do życzenia. Bowiem autor biografii nie ukrywa swojego stosunku do Chaplina. Za wszelką cenę stara się zdyskredytować jego zasługi, poświęcając więcej miejsca rozpisywaniu się na temat porażek aktora. Nie stroni od pejoratywnych określeń, nie sili się na bycie obiektywnym. Szeroko rozpisuje się na temat jego zdrad, rozwiązłości, zachowania na planie. Niekiedy odnosiłam wrażenie, że autor celowo wybrał takie wypowiedzi ludzi, którzy znali Chaplina, aby jego postać jeszcze bardziej zdyskredytować.

Plusem książki Ackroyda jest jej objętość. Niezwykle zwięzła historia może stać się uzupełnieniem dla fana jednego z największych ikon kinematografii. Autor przytacza wiele anegdot, cytuje przyjaciół artysty, fragmenty autobiografii swojego bohatera, a nawet zapis rozprawy rozwodowej.

W środku znajdziemy jedynie kilka stron, na których znajdują się zdjęcia Chaplina. Szkoda, że nie pojawiały się one tuż obok tekstu, dodatkowo obrazując opisywane wydarzenia (a niekiedy Ackroyd dość szczegółowo opisuje zdjęcia Chaplina).

Niestety, historia Chaplina została stłumiona przez Ackroyda za pomocą jego stosunku do aktora. Choć sięga do różnych źródeł, pozornie stara się przytoczyć różne punkty widzenia, w jego oczach aktor i reżyser raczej pozostał „małym tyranem” niźli „wielkim artystą”. Miejmy jedynie nadzieję, że nikt nie rozpocznie przygody z twórczością mistrza pantomimy od tej biografii. Bowiem „Charlie Chaplin” nie zachęca ani do zapoznania się z jego filmografią, ani do zgłębiania jego życiorysu.

Ostatnia biografia Van Gogha liczy sobie prawie 1000 stron. A czy można zawrzeć biografię geniusza kina na stronach 288? Ano nie bardzo.

Książka zawiera bardzo dużo informacji (nazwisk, dat, tytułów, miejsc). Niestety autor wiele wątków traktuje pobieżnie, tylko o nich wspominając. Mam wrażenie, że autor więcej uwagi poświęcił postaciom kreowanym przez Chaplina niż samemu Chaplinowi.

Pierwsza połowa wciąga, ale z każdą kartką dalej jest więcej poczucia zawodu. Autor zbyt wiele pomija z biografii Charliego.

To dobra książka. Nic poza tym. O takiej legendzie nie da się napisać rewelacyjnej biografii na niespełna 300 stronach.

Dodaj cytat z książki Charlie Chaplin