Berserk #3

2015-03-12
2015-03-12
2004-04-14
Paweł Dybała
manga komiks japoński dark fantasy demony przemoc

Okładka książki All You Need Is Kill 1 Takeshi Obata, Hiroshi Sakurazaka
All You Need I... Takeshi Obata, Hiro...
Okładka książki One-Punch Man tom 1 - Cios pierwszy Yusuke Murata, ONE
One-Punch Man ... Yusuke Murata, ONE...
Okładka książki Another t. 3 Yukito Ayatsuji, Hiro Kiyohara
Another t. 3 Yukito Ayatsuji, Hi...
Okładka książki All You Need Is Kill 2 Takeshi Obata, Hiroshi Sakurazaka
All You Need I... Takeshi Obata, Hiro...
Okładka książki Strażnicy Dave Gibbons, Alan Moore
Strażnicy Dave Gibbons, Alan ...
Okładka książki One-Punch Man tom 2 - Tajemnica siły Yusuke Murata, ONE
One-Punch Man ... Yusuke Murata, ONE...

Bardzo ciekawy tom. Dość duzo się dzieje, akcja jest mega emocjonująca. Pięknie narysowany

Więcej Fabuły i jeszcze bardziej wciągająca, manga staje się coraz lepsza i ciekawsza.

O ile dwa pierwsze tomy uważałem za dobre to ten mnie absolutnie zachwycił. To co się dzieje na niektórych kadrach zachwyca, rysunek i projekty różnego rodzaju istot: mistrzostwo. Nareszcie coś się zaczyna dziać z fabułą, nareszcie dostajemy jakąś głębie postaci co pomału przestaje je czynić takimi jednowymiarowymi jak w pierwszym tomach. Od razu leciałbym kupić następne części, ale niestety...brak dodruku, więc tutaj moja historia z Berserkiem na razie się kończy.

W końcu więcej fabuły i odpowiedzi na pytania. Powoli wszystko się objaśnia z przeszłości głównego bohatera i manga robi się bardziej interesująca.

Trzeci tom Berserka zawiera pozostałe trzy odcinki Aniołów strzegących pragnień, w których finalnie rozstrzyga się pojedynek z Hrabią, oraz pierwszy rozdział Złotego wieku, gdzie poznajemy dzieciństwo Gutsa. Trzeba przyznać, że obie serie zaskakują, jednak w szczególności finalne starcie z Hrabią. Błyskawicznie przybiera ono zupełnie inny charakter niż do tej pory przedstawione walki z udziałem Czarnego Szermierza. Bezpośredni udział ma w tym tajemniczy kamień zwany Beheritem i poznanie przez czytelników Ręki Boga - tajemniczej piątki istot, które kiedyś były ludźmi, zaś obecnie ich serca wypełnia czysta ciemność. Ich konfrontacja z Gutsem oraz Hrabią jest wielce wciągająca, a do tego w kilku punktach potrafi zaskoczyć czytelnika. To wszystko sprawia, że każdy kolejny odcinek czytamy z jeszcze większym zainteresowaniem.

Akcja trzeciego albumu zaczyna się w momencie pojedynku Gutsa z demoniczną formą Hrabiego, gdy ten chełpi się pokonaniem Czarnego Szermierza. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy do komnaty gdzie trwała walka wkracza córka władcy zamku, Theresia. Dziewczyna nie zna sekretu swojego ojca, choć od czasu śmierci matki, boi się go przeraźliwie i nie pozwala mu się dotknąć. Hrabia zaś szczerze kocha córkę i nie ma zamiaru jej krzywdzić, jednak jego forma przeraża dziewczynkę. Sytuację wykorzystuje Guts, który omal nie padł podczas pojedynku, i zadaje niemal śmiertelny cios potworowi. To doprowadza do połączenia krwi Hrabiego z Beheritem i otwarcia wrót do wymiaru gdzie zamieszkiwanego przez Rękę Boga. Dotychczasowa konfrontacja zmienia swój charakter, a Czarny Szermierz ma okazję zmierzyć się z istotą, która kiedyś była człowiekiem i jego najlepszym przyjacielem - Griffith'em, zwanym obecnie Femto.

Przedstawiona tutaj historia rzuca skrawek światła na relację pomiędzy Gutsem a Griffith'em, dzielnym rycerzem o cudownym, delikatnym obliczu, który miał marzenie. Wielkie marzenie poznania swego przeznaczenia. Bycia kimś ważnym, wybranym przez los do wyższych celów i jak widać udało mu się, jednak ogromnym kosztem. Za to właśnie nienawidzi go Guts. Za ofiarę jaką musiał spełnić Griffith aby być równy Bogu, a przynajmniej stać się jego wybrańcem. Nienawiść ta nadaje Berserkerowi dość siły aby móc pokonać Ciemność, która w normalnych okolicznościach zabiłaby zwykłego człowieka. Jednak Guts nie jest zwykłym człowiekiem, co udowadnia na każdym kroku.

Bardzo interesująco wykreowano też postać Hrabiego, który stał się Apostołem nie bez przyczyny. Jego historia jest naprawdę poruszająca oraz okrutna, zaś przywiązanie do córki sprawia, że ciężko znienawidzić tą postać. Nie oszukujmy się, Ciemność mieszka w jego sercu, a on sam jest naprawdę niezłym kawałem drania, jednak nadal tli się w nim człowieczeństwo. Potrafi kochać, choć bardzo wybiórczo, i posiada typowo ludzkie "słabości" - strach, miłość, wolę życia. To wszystko sprawia, że w oczach Ręki Boga jest niedoskonały, ale dla czytelnika staje się symbolem istoty, która zepchnięta w przepaść z powodu amoku, potrafi się, choćby częściowo, wyjść z koszmaru. Z drugiej strony zarysowana w komiksie forma piekła jest bardzo prosta i nie daje szansy na odkupienie grzechów. Choć jakby nie patrzeć tak właśnie jest skonstruowany świat Berserka.

Drugi rozdział, zatytułowany Złoty wiek, pokazuje czytelnikowi okoliczności narodziny Gutsa i jego brutalne wejście w świat najemników. Odcinek jest krótki, ale zawiera ogrom treści i tym samym pozwala nam lepiej wyrobić sobie zdanie kim była tytułowa postać w przeszłości oraz co ją ukształtowało. Wiemy już, że pod maską wrednego i wyrachowanego gnoja skrywa się człowiek posiadający uczucia, jednak teraz poznajemy powoli drogę, która sprawiła że Guts nauczył się maskować swoje uczucia. W odniesieniu też do poprzedniego rozdziału oraz przytoczonego wspomnienia z Griffith'em, czytelnik może też wysunąć wniosek, że przeznaczenie Czarnego Szermierza jest nie tylko niezwykłe, ale również nieukształtowane. Jakby jego osoba znajdowała się poza nurtem splatającym losy ludzkich żywotów. Dalsze odcinki tego rozdziału pojawia się w kolejnym tomie serii, zatem warto czekać z nadzieją, że zobrazują nam w pełni ścieżkę jaką przeszedł Czarny Szermierz zmierzając na spotkanie swego przyszłego nemezis.

Urodzony z martwego, powieszonego truchła swej matki Guts zostaje przygarnięty przez najemników i wychowywany przez Sis. Niestety ta ginie, a winą zostaje obarczony mały Guts. Od samego początku odtrącany, popychany, traktowany jak gówno, zyskuje opiekuna w postaci Gambina. Obwiniany za wszystkie nieszczęścia Guts, uważany jest za przeklętego, ale mimo wszystko wciąż walczy, trenuje i stara się.

Na półkach: , , , , , ,

I kończą mi się tomiki, o nie! Wypada zrobić zapasy, bo ta manga nie pozwala o sobie zapomnieć, a niewiedza o dalszych losach bohaterów pali żywym ogniem, który muszę ugasić. Portfel oczywiście też to zaboli, ale przynajmniej zaspokoję swoją czytelniczą potrzebę.

Wiedziałam, że Guts ma uczucia jak każdy. Chociaż stara się ich nie pokazywać (przy czym bardzo przypomina mi Zabuzę z mangi "Naruto"),to nie może przed nimi uciec, bo jest tylko człowiekiem. Może je zepchnąć do najgłębszych czeluści swojej świadomości, ale prędzej czy później powrócą i to ze zdwojoną siłą. Wtedy będzie mu o wiele trudniej je opanować. Ukrył się pod maską nieczułego siłacza, którego nic nie obchodzi, ale ja wiem, że jest osobą, która posiada jakieś wartości, jak każdy. Przyznam, że zobaczenie kawałka jego emocji (żalu, smutku) to naprawdę świetne przeżycie. Przynajmniej pokazuje tym, że nie jest wynaturzony. Nawet największy twardziel musi czasem okazać jakieś uczucia. Nie był rozpieszczony przez los, czego można się już dowiedzieć.

Puck jak zawsze zabawny, ciapowaty, ale i odważny! Stawianie czoła demonowi większemu od siebie w obronie tego, w co i kogo wierzy jest naprawdę piękne. Nie wyobrażam sobie, żeby miało go w tej mandze zabraknąć. Wtedy na pewno straci swoją barwność i zapanują tam wieczne ciemności!

Oczywiście w tym tomie oprócz walk i rozlewu hektolitrów krwi, mamy również historię Gutsa, jego przeszłość, a raczej tylko jej początek. Można wreszcie poznać powody, dla których stał się taki, jak teraz. Doświadczył już za młodu, od samego początku nieprzyjemności, ale co się musiało wydarzyć później?

Jak to autorzy mają w zwyczaju, zakończenie tomu jest w takim momencie, że nie można się oprzeć i od razu ma się ochotę zamówić kolejne tomiki bez namysłu.

To miłe zaskoczenie! Nie żałuję ani sekundy poświęconej na zapoznanie się z tą mangą. Jest ona warta wysokich ocen, a także większego rozpowszechnienia. Polecam ją gorąco każdemu dorosłemu czytelnikowi!

W trzecim tomie Berserka, autor pokazuje nam trochę wydarzeń z przeszłości głównego bohatera. A klimat wątku hrabiego staje się bardziej demoniczny.

Start dobry Berserk, niesamowicie wciagajacy i urzekajacy :) Jak zadna inna manga :)

• Manga
  • Mangi