Skutki uboczne

Janusz Beynar Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2012-01-01
2009-01-01

Kupiłam tego audiobooka ze względu na osobę Macieja Więckowskiego, który jest lektorem tej powieści. Jakie było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że zakochałam się również w piórze Janusza Beynara, o którym dotychczas nie słyszałam.
Powieść wciąga od pierwszych zdań i już jej nie odłożysz. Akcja dzieje się w urokliwych miejscach Kanady, Polsce, Holandii i Australii. Wątki sensacyjne mieszają się z kryminalnymi i obyczajowymi. Fabułą powieści są interesy
wielkich korporacji farmaceutycznych i skutki uboczne produkowanego przez nich ponad 40 lat temu leku antykoncepcyjnego, który przynosi miażdżące skutki działania dla całych pokoleń społeczeństwa. Lobby korporacji ma swoje macki u szczytu najwyższych sfer władzy w świecie.
Walka o ujawnienie prawdy o leku toczy się w sposób wyrafinowany i do ostatniej kropli krwi. Nie będę zagłębiać się w szczegóły, aby nie popsuć smaku w degustacji tej powieści.

Dobra opowieść o świetnej przygodzie, bo przecież cała heca jest efektem czystego zbiegu okoliczności. Czyta się szybko, akcja toczy się wartko, same plusy. Ale kiedy w akcję wpleciono ideologię i zapachniało buraczanym zaściankiem to zachwyt stopniowo opadał i opadał, aż zrobiło się śmiesznie, jak przy każdej innej teorii spiskowej.

Janusza Beynara (ur. 1962) dziadek to rodzony brat Pawła Jasienicy, a autor, z zamiłowania podróżnik, był na kilku wyprawach z Ewą Czeczot Beynar, córką Jasienicy. Jako, że jestem fanem Jasienicy jako pisarza i człowieka, musiałem zainteresować się tą pozycją. A w dodatku autor mieszka w Kanadzie mniej więcej tyle lat co ja, a że akcja toczy się tutaj, to konfrontuję realia z fikcją literacką.
Proszę Państwa, Beynar zrobił mnie w konia, bo męczyłem się potwornie, przysypiałem, układałem bardzo krytyczną ocenę w trakcie czytania i obiecałem sobie zakończyć lekturę na stronie 100, a tymczasem od strony 89 zaczął się pasjonujący thriller, logiczny, poprawny językowo i intelektualnie, który nie pozwolił mnie wstać od stołu do ostatniej, 374 strony.
Naprawdę mu się udało! Oczywiście można złośliwie zauważyć, że gdyby Alistera dyskretnie sprzątnięto 37 lat temu, to by sprawy nie było, ale takimi zarzutami każdy kryminał można ośmieszyć.
Gorąco polecam!!

Autor Janusz Beynar świetnie porusza sie w świecie intrygi . Z dużym polotem i właściwym nastroju ukazuje mechanizmy , które stoją za działalnością wielkiej farmaceutycznej korporacji.
Poprowadzona akcja i losy bohatera są świetną ofertą na jesienno-zimowe wieczory, choć przyznam , że mnie pochłonęło to zaledwie w trzy wieczory.
Polecam

Polecam

"Nasz nowoczesny świat biznesu przypomina węża, który zjada własny ogon. Postęp i wzrost to biznes. Biznes to pieniądz i chciwość. Pieniądz i chciwość to korupcja. Korupcja to zniszczenie. Zniszczenie to krok do tyłu. Krok do tyłu nie może być postępem i rozwojem. Wąż zjadł się sam."

"Skutki uboczne" przeczytałam z należytym im zaangażowaniem. Autora lektury uważam za niezwykłego geniusza, który w sposób profesjonalny i dokładny zabiera się do pracy nad swoim dziełem. Każda z występujących w powieści osób została dopracowana przez pana Janusza Beynara niemalże do granic możliwości. Wśród bohaterów oczywiście znajdziemy postacie, które będą działać na nas w sposób negatywny - tak, jak na mnie Vincent - ale kto powiedział, że w każdej książce musimy polubić wszystkich. Główny bohater (Jan Barski) poprzez swoje wysportowanie momentami przypominał mi Roberta Langdona, jednak z pewnością przewyższał inteligencją i sprytem postać wymyśloną przez Dana Browna. Intrygi zostały zaplanowane prawie, że idealnie, więc wcale się nie dziwię, że jedynie Monica wpadła na sukcesywny trop detektywa.

Pytanie tylko, czy wynajęta przez farmaceutyczną potęgę firma po trzydziestu siedmiu latach współpracy będzie w stanie wykorzystać swoją szansę na zakończenie tej sprawy?

Książka Beynara jest wciągająca. Jedynie kilka pierwszych stron nuży,ale potem akcja trzyma nas w napięciu. Jest to bardzo dobra historia osoby uciekającej. Jest pełna zwrotów akcji. Nie ma tam zbędnych fragmentów. Postacie są ciekawe i inteligentne. Historia wokół której dzieje się akcja "Skutków ubocznych" jest dość na czasie, bo terapie hormonalne zapewne nie pozostają obojętne na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Polecam fanom wartkiej akcji.

Pierwsze 100 stron było męczące, po czym odkryłam, że opis przyrody rezerwatów przyrody i dziewiczych terenów Kanady ma swój urok. To właśnie tam zaczyna się akcja powieści. Jan kocha piesze wędrówki wraz ze swoim psem. To dla niego sens życia i sposób na wytchnienie. Ma syna Tomka oraz ukochaną, z którą nie układa mu się najlepiej, z powodu wiecznie odkładanych oświadczyn. Cała trójka prowadzi zwyczajne, przyjemne życie i nic nie zapowiada tego, co wkrótce nastąpi.

Pasję Jana podziela pewien profesor- Alister Swan. Jego życie upłynęło na pracy w laboratorium. Badał skutki uboczne leków antykoncepcyjnych, jednak wyników nigdy nie ujawnił publicznie. Mężczyzna jest w jesieni swojego życia i nadszedł czas spokojnej starości. Nagle umiera jego żona. Julie była miłością jego życia i Alister nie może pogodzić się z jej odejściem. Rozmyśla, rozpacza i spaceruje. Chcąc nie chcąc, stał się świadkiem i stwórcą najpilniej strzeżonej tajemnicy. Gdyby wyniki jego biochemicznych badań ujrzały światło dzienne, firmy farmaceutyczne na całym świecie stały by się bankrutami w mgnieniu oka.

Ścieżki Jana i Alistera krzyżują się. Przypadkiem spotykają się na szlaku i w jednej chwili zostają powiernikami swoich sekretów. Przeprowadzają szczerą męską rozmowę, jak syn z ojcem. Na drugi dzień po przebudzeniu Jan zauważa, że starszy mężczyzna zniknął i pozostawił mi wiadomość z szyfrem do tajemniczej skrytki i informacją o grożącym mu niebezpieczeństwie. Chwilę później okazuje się, że Alister nie żyje. Został zaatakowany przez niedźwiedzia. W rękach Jana leżą losy świata. Od tej chwili zostaje śledzony przez tajne służby a życie jego najbliższych wisi na włosku... Zaczyna się pasjonujący wyścig z czasem.

Bardzo wciągnęły mnie losy bohaterów. Książka napisana jest w całkiem niezłym stylu, a czytanie jej było dla mnie ogromną przyjemnością. "Skutki uboczne" zaskakują niemal na każdej stronie i trzymają w napięciu.

Bardzo wciągająca książka. Trzyma w napięciu. Ciekawy wątek. Piękne opisy przyrody. Moim zdaniem książka powinna zostać sfilmowana. Gorąco polecam.

Wartka akcja, oryginalny temat i lekki styl pisania to przepis na dobry kryminał :)

Jako thriller — świetna książka. Szkoda tylko że prezentuje takie poglądy…

Jako thriller — świetna książka. Szkoda tylko że prezentuje takie poglądy…

• Audiobooki
  • Kindle