Wenusjanin w Pentagonie

Okładka książki Wenusjanin w Pentagonie Frank E. Stranges
Okładka książki Wenusjanin w Pentagonie
Frank E. Stranges Wydawnictwo: Krakowskie Towarzystwo Badań Niezidentyfikowanych Obiektów Latających ezoteryka, senniki, horoskopy
20 str. 20 min.
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stranger at the Pentagon
Krakowskie Towarzystwo Badań Niezidentyfikowanych Obiektów Latających
1983-01-01
1983-01-01
20 min.
paranoja religia ufo spiski polityka

Pierwsze wydanie - 1967. 5 poprawione (zapewne rozszerzone) - 1997 (127 stron). Ale i tak polska wersja wydaje się skrócona. To broszura wydana w Gnieźnie (tak naprawdę Kraków i Gniezno) w 1983 roku przez Krakowskie Towarzystwo Badań Niezidentyfikowanych Obiektów Latających - przez jeden z ich oddziałów. Polscy ufolodzy wsławili się na początku lat 90. paranoicznym listem do prezydenta Kwaśniewskiego z żądaniem, aby domagał się od Rosjan zwrotu materiałów i dowodów dotyczących tajemniczego lądowania ufo na wybrzeżu (które - chyba na początku l. 80. - skradło komuś 15 minut). Ufo w Emilcinie to inny przykład tej paranoi.
Na okładce zwraca uwagę skrót UFO. W środku "dramatyczny" opis spotkania z ufo i "walki" o to, by prawda o tym zdarzeniu (ukrywanym, a jakże!, przez amerykański rząd) została zauważona przez opinię publiczną i naukowców, i... zaakceptowana. I tak się stało, ale wyłącznie w odniesieniu do ufologicznych religiantów. Są tam również fragmenty oświadczeń, listów, przedmów z (zapewne) bogatej działalności teologa i biznesmena, ufologa, doktora, "radcy-doradcy" itd. (innymi słowy - człowieka orkiestry). Jak wiadomo, w Stanach (i nie tylko) funkcjonuje masa organizacji i instytutów para- i antynaukowych, które zarabiają na naiwniakach. Jak chociażby kościół scjentologiczny, założony przez oszusta, przemytnika i złodziejaszka L. Rona Hubbarda. Więc doktorem, profesorem, specjalistą może być każdy - w dowolnym zakresie, który może przynosić dochody.

Można to coś potraktować jak (bardzo kiepskie!),naiwne i antynaukowe opowiadanie - hm - sf. W końcu znaczną część ufologicznego badziewia wyprodukowali w l. 50. I 60. amerykańscy pisarze sf (ich pracodawcą był skądinąd utalentowany redaktor magazynów sf Raymond Palmer),chałturząc pod niezliczonymi pseudonimami. George Adamski debiutował wydaną własnym nakładem powieścią fantastyczno-okultystyczną o ekspedycji na Księżyc, Marsa i Wenus (Pioneers of Space: A Trip to the Moon, Mars and Venus z 1949 roku). Potem doszedł do wniosku, że ma większe szanse przyciągnąć uwagę maniaków i naiwniaków, rozgłaszając bajeczki z tej powieści jako... PRAWDĘ o kontaktach międzyplanetarnych. Z pewnością był sprytniejszy, obrotniejszy i lepiej znał psychologię od Franka Strangesa... Aczkolwiek ten ostatni założył NICUFO, które podobno funkcjonuje do dziś. I, last but not least, w każdej chwili może do Was zawitać ktoś, kto rozdaje wizytówki z ufokiem podobnym do anioła… (no cóż, wedle okultystów Chrystus był Wielkim Wtajemniczonym i jednym z Mistrzów Planetarnych, a wedle ufologów - po prostu kosmitą). Sam taką mam, z hasłem "Oni są wśród nas - przyłącz się!"

Dodaj cytat z książki Wenusjanin w Pentagonie