Pomorze 1945

Okładka książki Pomorze 1945 Marcin Leszczyński
Okładka książki Pomorze 1945
Marcin Leszczyński Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311134324
Tagi:
1 Front Białoruski 2 Front Białoruski 1 Armia Wojska Polskiego Pomorze 1945
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Yorktown 1781. Decydująca kampania amerykańskiej rewolucji Marcin Leszczyński, Michał Leszczyński
Ocena 7,0
Yorktown 1781.... Marcin Leszczyński,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
140
135

Na półkach:

Pan Marcin, siląc się na cały obiektywizm przy pisaniu swojej pracy, powinien wyzbyć się w końcu (jako kolejny autor) bezmyślnego przepisywania z wikipedii rewelacji na temat sił niemieckich broniących Pomorza w 1945. Jak dziś czytam o 1500 niemieckich czołgach, albo 700 samolotach Luftwaffe w 1945 na Pomorzu, to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z naiwności autora, który ładuje z wiki, to co tam akurat "wyszukał". Bardziej wnikliwa analiza sił niemieckich w bardziej rozproszonych (nowszych) publikacjach i większa znajomość tematu wynikająca z relacji dowódców i żołnierzy, dałyby mu realnie siły 10-krotnie mniejsze. Ale po co dbać o takie szczegóły? Nie chcę całkiem deprecjonować tej pracy, ale żeby była jakaś odkrywcza i przede wszystkim bardziej obiektywna, jak to miało być w pierwotnym założeniu autora, to niestety jak dla mnie nie jest, a szkoda.

Pan Marcin, siląc się na cały obiektywizm przy pisaniu swojej pracy, powinien wyzbyć się w końcu (jako kolejny autor) bezmyślnego przepisywania z wikipedii rewelacji na temat sił niemieckich broniących Pomorza w 1945. Jak dziś czytam o 1500 niemieckich czołgach, albo 700 samolotach Luftwaffe w 1945 na Pomorzu, to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z naiwności autora,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
192
172

Na półkach: ,

Bardzo dobra i obiektywna lektura, szczególnie dla zainteresowanych działaniami na tytułowym obszarze.

Bardzo dobra i obiektywna lektura, szczególnie dla zainteresowanych działaniami na tytułowym obszarze.

Pokaż mimo to

avatar
560
552

Na półkach: ,

Dobra obiektywna pozycja opisująca walki na Pomorzu od Gdańska po Szczecin w 1945 r.

Dobra obiektywna pozycja opisująca walki na Pomorzu od Gdańska po Szczecin w 1945 r.

Pokaż mimo to

avatar
359
89

Na półkach:

Jest to w sumie udana próba obiektywnego przedstawienia tego epizodu z końca 2giej wojny światowej. W opracowaniu brakowało co najmniej jednej mapy, a i błędów faktograficznych się dopatrzyłem (data zamachu na Hitlera; sic!).

Jest to w sumie udana próba obiektywnego przedstawienia tego epizodu z końca 2giej wojny światowej. W opracowaniu brakowało co najmniej jednej mapy, a i błędów faktograficznych się dopatrzyłem (data zamachu na Hitlera; sic!).

Pokaż mimo to

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Trzeba było całego pokolenia urodzonego po likwidacji komunizmu w Polsce, by obiektywnie pisać o tematach w PRL-u zideologizowanych i często bardzo zakłamanych. Tematyka kolejnego tomu Historycznych Bitew, serii Wydawnictwa Bellona, dotyczy właśnie takich wydarzeń. Walki o zdobycie Pomorza (całego, od Gdańska do Szczecina),a nawet Prus Wschodnich, były wielekroć opisane, zarówno we wspomnieniach uczestników (polskich i radzieckich),jak i w opracowaniach naukowych. Wszystkie jednak, powstałe przed laty, były naznaczone z góry założonymi ocenami. Dlatego z ciekawością przeczytałem współczesne opracowanie, poświęcone walkom nad Bałtykiem w 1945 r. - i jestem bardzo zadowolony. Otrzymałem bowiem bardzo dobre opracowanie przebiegu działań wojennych z odwołaniem się do walczących związków operacyjnych i taktycznych, pełne relacji uczestników, ale jednocześnie bez przesadnego zajmowania się wyłącznie historią wojskową, a zarazem pełne wyważonych (właśnie!) ocen i podsumowań. Marcin Leszczyński przystępnym językiem przekazał nie tylko sytuację na frontach, ale także ogólny rys polityczny tego etapu wojny, sylwetki psychologiczne ważnych postaci, posłużył się różnymi źródłami (bardzo dobra bibliografia),wreszcie dokonał wyważonego podsumowania. Dla przykładu - tak często przytaczany w PRL-u epizod, jakim było zdobycie Kołobrzegu przez I Armię LWP, został przedstawiony z różnych perspektyw, bez emocji, ale i bez nastawienia. Dlatego wydaje się, że dość pozytywna ocena wydarzeń jest w pełni uzasadniona. W ogóle oceny są stonowane i wynikają z faktów, a nie nastawienia politycznego. Pewnie dlatego Żukow nie jest tu geniuszem, całkiem pozytywnie jawi się Rokossowski, Popławskiemu zostaje oddana sprawiedliwość, że nie popełnił rażących błędów itd. Wartościowym dodatkiem jest wyjaśnienie wielu przemilczanych lub nie dość jasno wyjaśnionych kwestii, jak szarże kawalerii polskiej, śmierć polskich jeńców wojennych, ewakuacja niemieckiej ludności cywilnej i zatopienie statków ją przewożących, wreszcie zbrodnie radzieckie na ludności cywilnej. I znów bez zbędnych emocji, ale jednak z jednoznaczną oceną otrzymujemy informacje, które także sami możemy potwierdzić, gdyż wszystko jest mocno osadzone w źródłach (bardzo dużo przypisów, co tu jest zaletą).
Czasem zaznaczam na marginesach uwagi i zaznaczam błędy. Tych ostatnich jest niezbyt wiele, choć luki w spisie skrótów wskazują na dość pospieszne przygotowanie książki do wydania. Ale to składam na karb niedoróbek redakcyjnych. Natomiast czytelnika odsyłam do pierwszego akapitu na stronie 35, gdzie znajdzie ciekawy wywód na temat racji uczestników konferencji jałtańskiej i pozycji Polski w tym czasie. Bardzo kształcące słowa. A cała książka warta przeczytania.

Trzeba było całego pokolenia urodzonego po likwidacji komunizmu w Polsce, by obiektywnie pisać o tematach w PRL-u zideologizowanych i często bardzo zakłamanych. Tematyka kolejnego tomu Historycznych Bitew, serii Wydawnictwa Bellona, dotyczy właśnie takich wydarzeń. Walki o zdobycie Pomorza (całego, od Gdańska do Szczecina),a nawet Prus Wschodnich, były wielekroć opisane,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  39
 • Przeczytane
  31
 • Posiadam
  22
 • Historia
  7
 • Historyczne Bitwy
  3
 • Teraz czytam
  3
 • Bellona - Bitwy Historyczne
  2
 • Historia Polski
  2
 • historia
  2
 • Historyczne Bitwy - seria Bellony
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pomorze 1945


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne