English Matters: English Spoken Today, 10/2014 (Wydanie specjalne)

Okładka książki English Matters: English Spoken Today, 10/2014 (Wydanie specjalne) Redakcja magazynu English Matters
Redakcja magazynu English Matters Wydawnictwo: Colorful Media Seria: English Matters czasopisma
czasopisma
English Matters
Colorful Media
2014-08-01
2014-08-01

1. People Who Have Influenced the English Language

Obszerny artykuł na temat mniej lub bardziej sławnych ludzi, którzy poprzez swoje działania doprowadzili do kształtowania się takiego, a nie innego języka angielskiego. Będzie mowa o takich historycznych postaciach jak Wilhelm Zdobywca (gdyby nie on nie byłoby tak wielu słów francuskich w angielskim),Williamie Caxtonie (bez którego angielski nie zyskałby takiej popularności),D.H.Lawrence (walczący z cenzurą),Chrissie Maherze czy Samuel Johnoson ("doktorze słownika").
Potwierdzony faktami historycznymi z tego artykułu możemy się bardzo wiele dowiedzieć, a dzięki temu niejednokrotnie zabłysnąć w rozmowie.

2. Read All About it – in the Tabloids

Kilka (kilkaset) słów poświęconych zostało tabloidowi. Wszyscy używamy tego słowa, lecz tak naprawdę mało wiemy o jego początkach. Jak to się stało, że gazety wyglądają tak a nie inaczej, jakie były ku temu początki i tak naprawdę, z czym to się je. Magazyn dokonał nawet analizy porównawczej, co mówią same nagłówki!

3. What’s in a Language?

By określić ten artykuł, pozwolę sobie zacytować sam magazyn - "Sorki, but I just put a słitfocie of myself on Fejsie. I'll lovciam cię if you lajkować it [...]". Jak widać, znamy zjawisko przekształcania języka angielskiego po swojemu na wylot. Lecz jak się okazuje nie tylko Polacy mają swój Engrish... na świecie istnieje takie zjawisko jak Franglais, Spanglish, czy właśnie Ponglish. Jesteście ciekawi? Zachęcam do lektury!

4. Wash Your Mouth Out!- Licz się ze słowami

Jak wiadomo, obcokrajowcy w pierwszej kolejności starają się nauczyć tak niezwykle istotnych słów jakimi są przekleństwa. Ten artykuł to coś dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej ponad to. Uwaga - niebywale interesujące słownictwo do nauki gwarantowane!

5. Slang in the English Language

W tym artykule dowiemy się przede wszystkim coś niecoś o slangu, który dodaje nieco koloru do języka. Znajdziecie słownictwo, o którym nawet nie mogliście śnić na lekcji języka obcego. Jest to artykuł poświęcony życiu w społeczeństwie.

6. OutKast “Hey... Ya”

Jak w każdym numerze English matters, tak i tym razem znajdziemy tekst piosenki. Będzie to utwór grupy Outkast "Hey... Ya". Tak, na pewno znacie ten utwór! I na pewno teledysk również wpadł wam w oczy! Oczywiście z piosenek nie należy uczyć się poprawnej gramatyki. Redakcja po kolei każde trudniejsze słówka rozwinęła - szczególnie potoczne - umożliwiając zrozumieć coś więcej ponad zwykłe brzmienie muzyki.

7. Dr. Phil – the Cure for the Modern Times?

Początki Talk Show miały swoje miejsce sporadycznie niedawno, a tak wiele się w ich koncepcji pozmieniało. English matters opowiada o jego początkach i ciekawostkach związanych z tym zagadnieniem.

8. Literature and Its Borders

Ten artykuł okazał się moim ulubionym! Perełeczką, którą czytałam z wypiekami na twarzy. O czym jest? Przede wszystkim o literaturze i jej granicach. Zapytacie się, czy literatura może mieć swoje bariery? Ależ tak - i jeszcze nie tak dawno, ponieważ pół wieku temu, niewolno było pisać o pewnych... delikatnych sprawach. Ale przecież pisarz - artysta - nie będzie przejmował się zakazami.

Did you know? - jest to krótki, stronicowy artykuł poświęcony mojej ulubionej bajce z dzieciństwa - Małej Syrence i jej twórcy Hansie Christianie Andersenie. Dlaczego tak bardzo mi się spodobał? Ano może dlatego, że otworzył mi oczy! Polecam przeczytać przynajmniej tę jedną stronę!

9. The Risk of Axing Questions – Nigerian Pidgin

A może wybierzemy się do Afryki - a dokładnie do Nigerii? Ten kraj obfituje w niezwykłą historię, niebywały język. Niezapomniana historia gwarantowana!

10. From Texting to Sexting

Coś dla ciekawskich! Ten artykuł to historia wszystkim dobrze znanych SMSów, zaczynając od początku ich istnienia a kończąc na chwili obecnej. Innymi słowy, znajdziecie tutaj odpowiedzi na takie pytania jak: kto wymyślił smsy i dlaczego?

11. Computer Says No

Ostatni artykuł opisuje możliwości, jakie niesie ze sobą Internet w nauce języka angielskiego. Znajdziecie tutaj podpowiedzi, a także wybrane już możliwości, które w łatwy i przyjemny sposób wykują do mózgu informacje.

Jak widać - English matters Wydanie Specjalne English Spoken Today obfituje w wyjątkowe artykuły, przy których nie sposób przejść obojętnie. Z całego serca polecam ten magazyn, bo przekonałam się sama na sobie, iż potrafi zdziałać cuda!

1. People Who Have Influenced the English Language

Dzisiaj znowu kilka słów o English Matters, jednak tym razem jest to wydanie specjalne. Przyznam, że jeszcze nie miałam okazji przeczytać wydania specjalnego, więc byłam go bardzo ciekawa. Ten numer jest poświęcony językowi angielskiemu. Na początku byłam do niego troszkę mało entuzjastycznie nastawiona, no ale okazało się, że wcale nie było tak źle.

English Spoken Today

Na dobry początek poznamy kilka osób, które miały znaczący wpływ na rozwój języka angielskiego. Całkiem ciekawy tekst, który bardzo łatwo i przyjemnie mi się czytało.
Dalej parę słów o tabloidach. Najbardziej spodobała mi się część o nagłówkach.
W następnym artykule poczytamy trochę o zapożyczaniu słów z angielskiego przez osoby z całego świata.
Przekleństwa, "brzydkie słowa" - kto by ich nie znał. Ale ciekawym doświadczeniem będzie nauczenie się ich po angielsku. To właśnie umożliwi nam kolejny tekst.
Slang istnieje chyba w każdym języku, również w języku angielskim. Jeden z ciekawszych tekstów w całym magazynie mówi właśnie o slangu. Kilka stron później moja ulubiona część, czyli lekcje Pani Anny Rozmus. Tym razem proponuje nam piosenkę Outkast "Hey... Ya", która naprawdę przypadła mi do gustu.
Jeszcze dalej poczytamy o talk show doktora Phila.
Następnie artykuł, który po prostu mnie oburzył. Pięć stron o homoseksualistach. Do tej pory zastanawiam się dlaczego doczytałam go do końca. Ci homoseksualiści to pisarze z różnych czasów. Toleruję gejów i tym podobne osoby. Nic mi złego nie zrobiły, są dla mnie wręcz neutralni. Z artykułem wszystko było okej, dopóki nie dotarłam do fragmentu na różowym tle. Na skale siedzi sobie Mała Syrenka. "Did you know?" tak został zatytułowany ten tekst. Z Teletubisia zrobili geja. To z Małej Syrenki również można zrobić osobę homoseksualną... A bajka ta została napisana przez Andresena z miłości do jakieś Collina. Nie wiem, czy to miał być jakiś żart. Czy może ja nie zrozumiałam tekstu. Nie wiem. Ale mnie to zbulwersowało. Przesada. Naprawdę przesada.
Moje emocje trochę ostudził tekst o Nigerii, w której podobno mówi się, aż w 521 językach! Ale to właśnie angielski jest tym oficjalnym.
Przed ostatni artykuł to kilka słów o SMS-ach i skrótach. Ten artykuł najbardziej przypadł mi do gustu.
Na sam koniec mamy zaprezentowane kilka programów dzięki, którym możemy podszkolić swój język angielski. Bardzo przydatny i ciekawy tekst.

Podsumowując. Oprócz Małej Syrenki i homoseksualistów w literaturze ten numer bardzo mi się spodobał. Jest w nim mnóstwo przydatnych słówek. Nadal mam ogromną nadzieję na to, że od następnych numerów transkrypcja fonetyczna pojawi się przy każdym słowie.

Polecam. :)

English Spoken...

Moje pierwsze zetknięcie się z tym magazynem, choć czytałam artykuły z innych magazynów tego typu ale dużo starszych. Przyznam szczerze, że artykuły były szalenie interesujące. Osobiście wolę czytać o praktycznej stronie języka i poznawać ciekawe niuanse językowe, aniżeli artykuły o jakiś sławach itd. Właśnie dlatego ten numer znalazł się w moich rękach. Wszystkie artykuły były warte przeczytania i można było się wiele z nich dowiedzieć. W ogóle bardzo miła szata graficzna aż zachęca do sięgnięcia i "wczytania się". Myślę, że na tym wydaniu English Matters moja przygoda z wydawnictwem Colorful Media się nie skończy. Polecam :)

Wydawnictwo Colorful Media istnieje na polskim rynku od 2003r i specjalizuje się wydawaniu magazynów do nauki aż 6 języków obcych: angielskiego( zwykłego i biznesowego),francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego a od niedawna także włoskiego. 42 strony magazynów wypełniają artykuły o różnym stopniu trudności. Dla wszystkich zainteresowanych językiem angielskim, poza wychodzącym co dwa miesiące English Matters wydawnictwo przygotowuje również wydania specjalne poświęcone tylko jednemu tematowi. Niedawno ukazało się jedno z nich , dotyczące dzisiejszego języka angielskiego.

English Spoken Today to 11 artykułów , mnóstwo nowych słówek, i kontrowersyjne tematy. W środku znajdziemy teksty o:

Osobach, które miały największy wpływ na rozwój języka angielskiego.
Fenomenie tabloidów czyli co powoduje, że tak wielu ludzi je czyta.
Używaniu angielskich słówek przez mieszkańców innych państw (wstęp Sorki, but I just put a słitfocie of myself on Fejsie mnie rozbroił). Przeczytamy o tym , że Polacy chodzą na szoping a Francuzi w le weekend często robią sobie wypady za miasto.
Slangu, wulgaryzmach, telewizyjnych programach rozrywkowych,języku sms-ów i piosence duetu Outkast Hey Ya.
Programach komputerowych do nauki języków obcych.
Przekraczaniu granic w literaturze(wspomniano tu takich pisarzy jak Oscar Wilde, Tennessee Williams czy James Baldwin).
Różnorodności językowej w Nigerii(angielski jest urzędowym, ale poza nim używa się i tu ciekawostka 521 innych dialektów).

Tradycyjnie ze strony internetowej :
można pobrać listę trudniejszych słówek, a po wpisaniu odpowiedniego kodu z magazynu także nagrania w formacie mp3. Mnie osobiście najbardziej zainteresował artykuł na temat różnorodności językowej w Nigerii oraz fragment dotyczący literatury. Ten numer magazynu warto polecić wszystkim zainteresowanym niekonwencjonalną nauką języka będącą połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Jest to pierwsze wydanie specjalne magazynu English Matters, które wpadło w moje ręce, więc niestety nie mogę porównać go do innych, mogę za to z całym przekonaniem powiedzieć, że każdy artykuł czytałam chętnie, bez pokusy ominięcia go, tak jak to bywa w przypadku działu sportowego na przykład.
"Wash your mouth out!" jest moim faworytem tego numeru-po raz kolejny doświadczam niezwykłego bogactwa słów w języku angielskim, nawet, jeśli chodzi o przekleństwa. Z artykułu dowiemy się jak łatwo można przeinaczyć zwrot, który miał kogoś obrazić, tak by nabrał zupełnie innego znaczenia, poznamy mnóstwo określeń, których żaden nauczyciel nam nigdy nie poda(a przecież to też jest ważne, nie? Wypada zareagować, kiedy ktoś z kamienną twarzą, jak to Brytyjczycy mają w naturze, rzuca w naszą stronę jakąś obelgę) oraz poznamy sposób na przeklinanie Irlandczyków.
"What's in a language" traktuje o najpopularniejszych mieszankach językowych, a dokładniej-wpływach i, hm, potędze języka angielskiego pośród wszystkich innych. Przeczytamy tu m.in jak tenże język wyparł francuski, który długi czas utrzymywał się na salonach, co nieco o naszych zapożyczeniach i coś, co mnie zaskoczyło(choć właściwie nie powinno)-Spanglish jako najsłynniejsza odmiana językowa.
Dalej znajdujemy artykuł dotyczący slangu, jego pochodzeniu i przeróżnych odmianach, tłumaczenie piosenki idealnie wpasowującej się we wspomnianą przeze mnie tematykę, gdyż jego autorem jest hiphopowy duet Outkast.
W numerze poświęconym w całości językowi nie może zabraknąć również ważnych postaci, które przyczyniły się do zmian i kształtowania się angielskiego oraz tych, dzięki którym w krajach anglojęzycznych panuje dziś dużo większa tolerancja wobec homoseksualistów niż chociażby w Polsce. To właśnie oni, poprzez słowa i dzięki słowom wywalczyli większe zrozumienie i akceptację "miłości, której nazwy nie ośmiela się wypowiadać".
Coś o odmiennej kulturze również się znajdzie-poznajemy Nigerię,która to pod względem językowym przypomina biblijną Wieżę Babel(aż 521 języków, którymi liczni mieszkańcy Afrykańskiego państwa posługują się na co dzień, w zależności od przynależności do grupy etnicznej).
Dwa ostatnie artykuły zaś pokazują czytelnikom język od strony technicznej, czyli od pierwszego sms-a do sextingu(o którym to niewiele poczytamy, gdyby to słowo wzbudziło czyjąś ciekawość :D)i przegląd programów pomagających w nauce angielskiego.
Wydanie Specjalne nr 10 jest skarbnicą wiedzy dla chcących czegoś więcej niż stricte nauki języka. Porusza kwestie różnic na przestrzeni wieków, w przystępny sposób podsuwa istotne nazwiska i fakty historyczne, niekoniecznie ważne na lekcjach historii, ale dla formowania języka wręcz przeciwnie, traktuje o kulturze, no i jak zwykle wzbogaca nasz zasób słów i umożliwia odsłuchanie większości artykułów. Zdecydowanie jeden z najlepszych numerów czasopisma. :)

"Wash your mouth out!" jest moim faworytem tego numeru-po raz kolejny...

Hm ciężko powiedzieć jaki artykuł najlepszy, ale chyba "From texting to sexting"

• Czasopisma
  • Różne
  • Moja biblioteczka
  • Po angielsku
  • Najdłuższe wakacje ever ♥
  • Od wydawnictw/portali/autorów

Dodaj cytat z książki English Matters: English Spoken Today, 10/2014 (Wydanie specjalne)

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...