Chorowitek

Okładka książki Chorowitek Agnieszka Kaluga
Okładka książki Chorowitek
Agnieszka Kaluga Wydawnictwo: Muza Seria: Poczytajki pomagajki literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Poczytajki pomagajki
Muza
2014-09-30
2014-09-30
32 min.

Pozycja o ważnym temacie - historia niebanalna, ukazana z perspektywy chłopca po chorobie nowotworowej. Temat ważny, opisany w przystępny sposób, wzbogacony ładnymi ilustracjami. Książeczka dosyć interesująca, z ciekawym pomysłem.
Nie wyróżnia się jednak tak, jak inne książki z serii "Poczytajki Pomagajki". Niemniej jednak warto przeczytać tę pozycję i omówić ją z dzieciakami.

Bohaterem tej książeczki jest Witek.Chłopiec po bardzo długiej nieobecności wrócił do szkoły. Powodem tej nieobecności była choroba - rak. Witek opowiada, że był w szpitalu i dostawał lek, który się nazywa chemia. Przybliżył dzieciom co się wtedy z nim działo i z czym jeszcze można skojarzyć ową chemię.

Po powrocie do szkoły Witek oczekiwał, że będzie traktowany jak wszyscy pozostali zdrowi uczniowie, niestety ku jego niezadowoleniu wszyscy dorośli są dla niego zbyt wyrozumiali. Skutkuje to niezadowoleniem innych uczniów, na akceptacji których Witkowi bardzo zależy. Czuje się osamotniony i wspomina miłe początki szkoły.

Witek opowiada, że będąc w szpitalu cały czas pisał bloga o swojej klasie. Tworzył go ze swoich wspomnień, wiadomości listowych od kolegów i koleżanek, zdjęć i rysunków. Wyszedł z tego bardzo ciekawy dziennik - kronika.
Kiedy w szkole ogłoszono konkurs na szkolną kronikę, zgłosił swoje dzieło i ... wygrał. Jego koleżeństwo szalało z radości i gratulowało Witkowi. Witek znowu czuł akceptację i zrozumienie klasy.

Bardzo mądra historia o trudnych dla dzieci sprawach, chorobie która przeraża, o powrocie do codzienności, o szukaniu dla siebie miejsca. O strasznej chorobie zrozumiałym językiem. O pasji, o pomysłowości, o radości zdrowienia. Dodatkowo pięknie ilustrowana.

Po powrocie do szkoły Witek oczekiwał, że będzie traktowany jak...

W książce "Chorowitek" Agnieszki Kalugi poznajemy sympatycznego Witka, który niedawno wrócił do szkoły po długiej chorobie.
Witek z powodu choroby noworworowej spędził wiele miesięcy w domu i w szpitalu.
Gdy w końcu po udanej terapii wraca do szkoły, chce być traktowany na równi z innymi kolegami, a nie przez pryzmat swojej choroby. Nienawidzi przezwiska Witek chorowitek, które w tym czasie do niego przyglnęło.
Ma takie same pragnienia i zainteresowania jak jego rówieśnicy i chce jak najszybciej zapomnieć o chorobie i żyć zupełnie normalnie. Niestety, jak się okazuje, nie jest to takie proste.
W książce poznajemy, jak dzielnie Witek radził sobie z trudnościami, jakie go spotkały.
Całą historię opowiada nam on sam, mamy więc możliwość poznania, jak dziecko podchodzi do tematu swojej choroby i tego, że nawet po wyzdrowieniu wciąż jest z nią utożsamiany.
Przez cały okres pobytu w szpitalu Witek prowadził bloga o swojej klasie (na podstawie wielomiesięcznej korespondencji z kolegami). W ten sposób stworzył bardzo ciekawą kronikę klasową, która wygrała pewien konkurs i dzięki niej cała klasa mogła wyjechać na fantastyczną wycieczkę.
Od tej pory wszyscy pomagali Witkowi w redagowaniu nowych postów podsyłając mu zdjęcia i różne historie, a temat jego choroby poszedł w niepamięć.
Więcej na blogu: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/10/poczytajki-pomagajki.html

Witek z powodu choroby noworworowej spędził wiele miesięcy w domu i w szpitalu.

1970

Rak to podstępna choroba, która nie odpuszcza nawet bezbronnym istotkom, jeszcze nie znającym życia. Rak nie patrzy na płeć, wiek, wygląd, pochodzenie czy status społeczny. Często dotyka także małe dzieci - na szczęście są to osoby niewielkie ciałem, ale ogromne duchem, przepełnione radością i dzielące się swoim uśmiechem z każdym człowiekiem. Wiadomo, że nastawienie jest niezwykle istotne, zatem warto podchodzić do życia tak jak maluchy, które nieustannie wierzą, że wszystko skończy się dobrze, nieważne jak do tej pory było źle...

Witek od niedawna zaczął uczęszczać do drugiej klasy podstawowej, ponieważ do tej pory większość swojego życia spędził w szpitalu, chorując na raka. Chłopczyk może liczyć na ogrom przywilejów nie tylko ze strony nauczycieli, ale także rówieśników, którzy dbają o Witka i chętnie wyręczaliby go we wszystkim. Główny bohater nie jest zadowolony z tego, ponieważ pragnie równego traktowania i uczestniczenia we wszystkim, co dotyczy zupełnie zdrowych kolegów i koleżanek. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ale Witek stara się, robiąc wszystko, co w jego mocy. Przez długie oraz częste nieobecności w szkole, chłopczyk zapełniał swój czas poprzez prowadzenie bloga zatytułowanego "Moja Klasa". Ów blog stanowi wspaniałą przechowalnię wspomnień, które w innym wypadku mogłyby ulecieć z pamięci. Kiedy w szkole zostaje ogłoszony konkurs na szkolną kronikę, Wituś postanawia wziąć w nim udział ze swoim blogiem będącym nowoczesną formą kroniki. Wygrana może mu zapewnić poważanie oraz zadowolenie całej klasy, o czym marzy każde dziecko.

"Chorowitek" to moje drugie spotkanie z serią Poczytajki Pomagajki, której głównymi bohaterami są dzieci pochodzące z różnych środowisk oraz zmuszone do radzenia sobie z rozmaitymi problemami. Na szczęście u ich boku są kochani ludzie gotowi wyciągnąć pomocną dłoń, wspierając na duchu. Każdy mały czytelnik ma możliwość zidentyfikowania się z daną postacią, a także uświadomienia sobie, że człowiek może wyjść z każdej opresji, jeżeli tylko tego pragnie i ma wokół siebie dobrych ludzi. Historia Witka to doskonała lekcja tolerancji, zrozumienia inności, nawet tej obarczonej poważną chorobą, a także przyswojenia sobie pewnych informacji o problemach ze zdrowiem. Ponadto Agnieszka Kaluga pokazuje, jak warto z uśmiechem witać każdy dzień, bo to prawdziwy dar - nie warto zwracać uwagi na głupstwa, które jedynie niepotrzebnie zaprzątają głowę. Za to należy kochać siebie oraz inne osoby, ponieważ każdy jest istotny i wspaniały.

Dorośli bardzo często mają problem z wytłumaczeniem dzieciom wielu istotnych spraw czy zjawisk, które mogą przytrafić się każdemu człowiekowi. Jednym z tak trudnych tematów jest poważna choroba, której nie da się błyskawicznie wyleczyć, tak jak przeziębienia czy grypy, a do tego niesie ona ze sobą mnóstwo nieprzyjemnych konsekwencji, a nieraz nawet ryzyko śmierci... W takich przypadkach wspaniałym wyjściem jest sięgnięcie po książki, które pouczają oraz udzielają odpowiedzi na ogrom pytań stawianych przez dzieci, przy przedstawiają ów problem w przystępny i niedrastyczny. Warto sięgać po takie pozycje, jak seria Poczytajki Pomagajki, ponieważ stanowią nie tylko frapującą lekturę, która intryguje tematyką, ale do tego zachwycają przepięknymi ilustracjami wpadającymi w oko. Polecam tę serię wszystkim małym czytelnikom, a także rodzicom, opiekunom, nauczycielom oraz wszystkim osobom pracującym z dziećmi.

Wspaniała bajka biblioterapeutyczna. Polecam.

Wspaniała bajka biblioterapeutyczna. Polecam.

Pięknie ilustrowana książka z mądrym tekstem. Nie za długa, ale zawiera coś, co może stać się przyczynkiem do rozmowy z własnym dzieckiem o chorobie, śmierci, wyobcowaniu.
Polecam

Polecam