Zaklęta uliczka

Okładka książki Zaklęta uliczka Dorota Gellner
Okładka książki Zaklęta uliczka
Dorota Gellner Wydawnictwo: Muza Seria: Portal Qlturka Poleca wierszyki, piosenki
40 str. 40 min.
2015-02-11
40 min.

świetne są te wierszyki!

świetne są te wierszyki!

Kolejna książka pani Doroty Gellner w moich rękach i znowu jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem.
Przede wszystkim urzeka mnie malarski język każdej z historyjek. Niektóre z motywów powtarzają się systematycznie w twórczości autorki, ale bynajmniej nie odbywa się to schematycznie. Za każdym razem (ta czy inna historyjka) jest to starannie ulepione ze słów cudeńko.

Moją córeczkę podczas wspólnego czytania trudno czasami powstrzymać przez brakiem skupienia i szybkim przewracaniem kartek; Przy książkach pani Gellner o dziwo nigdy się to nie dzieje - przy nich zamienia się w czytelnika.

Najpiękniejsze jest to, że pod pretekstem czytania dziecku, dorosły również może pozwiedzać te bajkowe raje. ;-)
Osobiście czuję się zaproszona do tego pięknego, miniaturowego świata.

Moją...

Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie znałaby twórczości Doroty Gellner. Wiersze i piosenki jej autorstwa od pokoleń towarzyszą wszystkim przedszkolakom. "Ogórek, ogórek, ogórek. Zielony ma garniturek" czy "Zuzia lalka nie duża" to piosenki, które każdy dorosły wspomina z wielkim sentymentem oraz łezką w oku.
W 2005 roku autorka została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Zasłużyła na ten tytuł jak mało kto, przez lata wywołała wiele uśmiechów na twarzy nie jednego malucha. Chwile spędzone przy twórczości Pani Gellner pewnie nie jednemu z nas kojarzą się z beztroskim, radosnym czasem gdy nie trzeba było martwić się tak przyziemnymi sprawami jak praca, pieniądze, dom.

"Zaklęta uliczka" to jedna z najbardziej magicznych książek autorki, pełna czarów i tajemnic. Krótkie opowiadania sprawdzą się znakomicie jako historyjki czytane przed snem maluchom, które nie potrafią jeszcze skupić uwagi na dłuższej formie lub po prostu wolą taki rodzaj literatury. Dodatkowo wyobraźnię pobudzają kolorowe, śliczne ilustracje wykonane przez Elę Śmietankę - Combik, moja córka była nimi zachwycona i oglądała je wielokrotnie. Sny po takiej lekturze z pewnością będą przepiękne i barwne.

W książce znajduje się 15 króciutkich opowiadań, każde z nich na jedną stronę. Świetnie nadają się również do samodzielnego czytania dla dzieci, którzy dopiero zaczynają z tym przygodę (tak jak w przypadku mojej 6-latki). A gdy lektura się znudzi, zawsze można pooglądać obrazki i zastanowić się o czym może być dana historyjka ;)

Bohaterami opowiadań są rycerze, księżniczki, dzieci, wiedźmy, zwierzęta oraz przedmioty, które przenoszą najmłodszych w świat baśni i wyobraźni. Dodatkowym plusem jest niezwykle bogaty język, co stanowi bodziec do poznawania nowego i trudnego słownictwa, którego nie używa się na co dzień.

Już dawno książeczka przeznaczona dla dzieci tak mnie nie zachwyciła. W tym momencie zajmuje jedno z honorowych miejsc na półce mojej córki i jest przez nią wielokrotnie przeglądana. Wracałyśmy już do niej nie raz i z pewnością jeszcze nie raz wrócimy.

"Zaklęta uliczka" jest wydana z pomysłem, w staranny i przemyślany sposób. Twarda okładka zabezpiecza książeczkę przed zniszczeniem, a duże i wyraźne litery zachęcają dziecko do samodzielnego czytania i zagłębiania się w magiczny świat.

W 2005 roku autorka została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Zasłużyła...

Mieliście już okazję przeczytać na moim blogu recenzję książeczki dla dzieci "A moja ciotka" Wydawnictwa Muza. Dzisiaj, mam dla Was kilka słów o wydanej przez to samo wydawnictwo "Zaklętej uliczce".

"Zaklęta uliczka" została napisana przez większości znaną i cenioną autorkę Dorotę Gellner. Książeczka ta została nagrodzona przez dzieci nagrodą Orderu Uśmiechu. Samo to wskazuje na to, że musi być z niej coś niezwykłego. Drugim czynnikiem wskazującym na to jest jak najbardziej magiczny tytuł i okładka. A po jej otwarciu znajdziemy jeszcze więcej magii...

Książeczka składa się z piętnastu krótkich opowiadań lub takich wierszyków - nie do końca wiem jak to nazwać. Słowo "krótkie" nie jest też za bardzo trafne, bo są one wręcz króciutkie, a może nawet jeszcze mniejsze. Opowiadają o wszystkim co magiczne - wróżkach, księżniczkach, rycerzach, czarownikach, wiedźmach... Do każdego znajdziemy cudowną ilustrację, za które należą się Pani Eli wielkie brawa. Sam tekst również jest bardzo magiczny. Jednakże uważam, że autorka posługuje się takim zbyt wyszukanym językiem. Słowo takie jak rdest, według mnie powinno zostać zastąpione czymś innym, bo wątpię, żeby dziecko wiedziało co to znaczy, skoro nawet na mojej twarzy znalazło się zdziwienie, kiedy zobaczyłam je w tekście.

Tak jak i w przypadku poprzedniej książki wydanej przez Muzę, ta również jest wykonana z wielką solidnością. Twarda oprawa, grube kartki, które ciężko będzie zniszczyć i duże litery ułatwiające czytanie. Jednakże znowu mogłabym dyskutować o cenie. 26, 90 zł to troszeczkę dużo. Myślę, że dziecko pochłonie taką książeczkę szybko, tym bardziej, że więcej w niej ilustracji niż tekstu, a sam tekst na pewno zainteresuje młodego czytelnika i naprawdę błyskawicznie sobie z nim poradzi. Z drugiej jednak strony "Zaklęta uliczka" to zdecydowanie taka pozycja, której małe pociechy nie rzucą w kąt, ale będą do niej chciały wracać, więc raczej będzie to długoterminowa inwestycja.

Krótko podsumowując. Dorota Gellner stworzyła magiczną książeczkę, która według mnie przypadnie dzieciom do gustu i już to w sumie zrobiła, a dowodem na to jest to, o czym wspominałam już wcześniej, czyli uhonorowanie jej Orderem Uśmiechu. Tylko z drugiej strony wyszukane słownictwo może sprawić trudność Waszym pociechom, ale znowuż z całkiem innej strony może dzięki temu czegoś się nauczą? Znacie moje zdanie, teraz pozostaje Wam tylko podjęcie decyzji. ;)

• Samodzielne
  • Dla szkrabów
  • 2015
  • 2015
  • Wyd. Muza/Akurat
  • Kids/Teen

Dodaj cytat z książki Zaklęta uliczka