Ścieżki Młodości #2

Waneko
2014-04-21
2014-04-21
Karolina Balcer
manga shoujo uczniowie szkoła romans

Okładka książki 5 cm na sekundę #2 Yukiko Seike, Makoto Shinkai
5 cm na sekund... Yukiko Seike, Makot...
Okładka książki 5 cm na sekundę #1 Yukiko Seike, Makoto Shinkai
5 cm na sekund... Yukiko Seike, Makot...
Okładka książki Wilcze dzieci 1 Mamoru Hosoda, Yoshiyuki Sadamoto, Yuu
Wilcze dzieci 1 Mamoru Hosoda, Yosh...

Chyba za długą przerwę miałam między tomami, bo kompletnie nic nie pamiętam z pierwszego. Czy te postaci wcześniej też nie zdobywały mojej sympatii? Nie wydaje mi się. W każdym razie w tym tomie miałam z nimi jakiś problem. Trudno jest mi ustalić, w czym konkretnie jest problem - z komunikacją? Stosunkiem do siebie nawzajem?
Chociaż muszę przyznać, że z ciekawością przyglądałam się interakcjom między wszystkimi młodymi bohaterami. Zwłaszcza, że na kursie liderskim mają szansę rozwinąć swoje znajomości oraz także poznać swoje sekrety. Jestem zaintrygowana, jak to może się rozwinąć.

Chociaż muszę przyznać, że z ciekawością...

Ścieżki młodości 2 ๑

Drugi rok nauki w liceum czas zacząć!
Futaba Yoshioka zostaje przydzielona do klasy, w której uczyć się będzie razem z nową przyjaciółką oraz swoją pierwszą miłością.

Główna bohaterka odważnie zgłasza się na przewodniczącą dziewczyn, a Kou Tanaka zostaje przewodniczącym chłopaków.
Do nich dołączają również
Yuuri Makite, Shuko Murao oraz
Aya Kominato.

Przed całym zespołem czeka szkolenie liderskie, które ma wzmocnić więź między przewodniczącymi a członkami komitetu.

Czy wyjazd grupowy pomoże im się lepiej ze sobą zapoznać?

Kou nadal udaje przed wszystkimi niedostępnego.
Omija szerokim łukiem zadawane przez Futabę pytania związane z jego przeszłością po opuszczeniu gimnazjum.
Chłopak woli nie poruszać tego tematu, więc Yioshioka szanuje jego decyzję, ale ma nadzieję, że kiedyś szczerze z nim o tym porozmawia.

Na ten moment dostałam dosyć mało informacji o postaciach pobocznych, jednak postanowiłam ich trochę przeanalizować.

Shuko Murao jest raczej typem samotniczki, która często oddziela się od swojej grupy lub pozostaje na jej szarym końcu.
W tym tomie dowiadujemy się, że podkochuje się w osobie, która odtrąca ją z pewnych oczywistych powodów.
Mimo tego dziewczyna nie daje mu za wygraną i dąży do tego, aby wreszcie ją dostrzegł.

Natomiast Aya Kominato zdaje się być totalnym przeciwieństwem Murao.
Nastolatek uwielbia rozmawiać z innymi i wszędzie go pełno.
To napewno jedna z najbardziej humorystycznych postaci w tej serii.

Mamy też Yuuri Makite - dziewczynę po przejściach.
Odseparowaną i nieśmiałą uczennicę, która powoli otwiera się przed nowymi znajomymi.

Strony z informacjami o wzlotach miłosnych autorki są bardzo humorystyczne.
Miałam niesamowity ubaw, gdy czytałam niektóre próby poderwania chłopaków przez Io Sakisake.

Jeśli lubicie lekką, a zarazem przyjemną historię o kiełkującym uczuciu pomiędzy nastolatkami, to jestem pewna, że seria „Ścieżki młodości” przypadnie Wam do gustu.

Ścieżki młodości 2 ๑

Drugi rok nauki w liceum czas zacząć!

Do nich dołączają również
Yuuri Makite, Shuko Murao oraz
Aya...

W tym tomie Yoshioka ma nie lada problem, bowiem postanawia się zmienić. Uroczy, jak zawsze, Kou, sugeruje jej, że nic się nie zmieni, jeśli będzie dalej siedzieć na tyłku. Wzburzona tymi słowami główna bohaterka postanawia skoczyć na głęboką wodę i jako pierwsza zgłasza się do samorządu klasowego. W ślad za nią idą osoby, których nikt nie podejrzewałby o jakiekolwiek zaangażowanie w życie szkoły. Oraz Kou.
Z takich indywidualiów Yoshioka musi stworzyć drużynę, która będzie ze sobą współpracować, będzie przewodzić klasą a przy okazji się nie pozabija.

Ciężki orzech do zgryzienia.

Równie ciężko patrzy się na przemianę głównej bohaterki, gdy czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że ona nie robi tego dla siebie. Jej zachowanie dyktuje zdanie "Przypodobać się swojej dawnej miłości". Ona nie chce niczego udowadniać sobie, lecz jemu.

A on? Czy docenia jej starania?

Kou w tym tomie, w przeciwieństwie do Yoshioki, nie zmienia się ani trochę. Pokazuje swoją ludzką twarz tylko po to, aby zaraz wbić szpilę głównej bohaterce i wyśmiać jej zachowanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że mangę czyta się szybko i przyjemnie, a zakończenie tomu drugiego wręcz wymusza na czytelniku kontynuację lektury.

Moje wrażenia:

Oho ho!

Nowa manga = nowe niezapomniane emocje!

A przepis na mangę „Ścieżki młodości” jest moim zdaniem, naprawdę wyśmienity:

Szczypta prawdziwej przyjaźni,

Garść miłych wspomnień,

Nutka młodzieńczej miłości,

Oraz kropla gorzkiej samotności…

Wszystko to, dobrze mieszamy i pieczemy w sercu w odpowiedniej temperaturze emocji. Następnie konsumuje, z szerokim uśmiechem na twarzy 🙂

A jeśli chodzi o sprawy sercowe, które dotyczą bohaterów tej mangi, to w obecnym stanie mogę je podzielić na dwie relacje miłosne oraz jedną mega przyjazną 🙂

Relacje miłosne:

➡ Futaba i Kou

Połączyło ich jedno, młodzieńcze wspomnienie. Ona i on, wiosenny deszcz oraz obietnica, która pachnie pierwszą miłością. Rozdzielił ich jednak przekorny los. Okrutny, bezwzględny i wypełniony gorzką łzą smutku.

Kiedy ponownie się spotykają, Futaba nie może uwierzyć w swoje wielkie szczęście. Kolejny raz, będzie miała możliwość nie tylko dotknąć jego włosów, powąchać jego wody toaletowej, ale i także zadać mu nurtujące ją od dawna pytanie: Dlaczego zniknął tak nagle i to bez słowa?

Pytania się mnożą, a odpowiedzi brak. Nowy Tanaka, wcale nie ma zamiaru dzielić się z Futabą swoimi dawnymi problemami. Od czasu przeprowadzki, chłopak się zmienił. Jest teraz oschły, bezczelny i nieziemsko gburowaty. Futaba nie widzi już w nim tego miłego, uczynnego chłopca, które tak mocno pokochała.

Z każdym, kolejnym dniem, sprawy między nimi coraz bardziej się komplikują. Oboje, zawzięcie zaprzeczają swoimi prawdziwym uczuciom, spychając je na dalszy plan. Szkoda tylko, że ich serca nadal biją dla siebie tym samym, miłosnym rytmem.

➡ Murao i Profesor Tanaka

On jest młodym, zabawnym nauczycielem, a ona zamkniętą w sobie uczennicą. Dzieli ich zarówno wiek, jak i status społeczny. Łączy natomiast uczucie, które nie może zostać przez nich odwzajemnione. Wydaje się, że Pan Tanaka nie zamierza złamać tych reguł, ale czy Murao będzie miała siłę, by utrzymać w rysach swoje serce?

Relacje przyjacielskie:

➡ Wspaniała Piątka

Tę wspaniałą piątkę tworzą razem: Futaba chłopczyca, Murao outsiderka, Makita lolita, Kominato wesołek i Mabuchi smutasek.

Dzieli ich naprawdę wiele, a łączy jeszcze więcej. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Będąc osobno, łatwo wpadają w smutek i żal, ale kiedy są razem, to tworzą naprawdę niesamowity team, który jeszcze nie raz zaskoczy nas swoją pozytywną i pełną przyjaźni energią.

Bohaterowie:

🌸 Futaba Yoshioka

Jest to dziewczyna bardzo żywiołowa i niesamowicie uśmiechnięta. Lubi dobrze zjeść i spędzać czas ze swoimi nowymi przyjaciółmi.

Na pierwszy rzut oka, Futaba jest chłopczycą z lekkim ADHD. Wszędzie jej pełno i niewiarygodnie głośno. Swoją bardziej dziewczęcą naturę, ukryła gdzieś głęboko w sercu. Bojąc się, że jeśli pokaże ją światu, to dziewczyny z jej klasy zaczną ją ponownie ignorować i odpychać.

Pewnego dnia, Futaba spotyka w szkole chłopaka łudząco podobnego do Tanaki – jej pierwszej miłości z czasów gimnazjum. Serce i dusza mówią jej, że to on, ale jego nazwisko i chamski sposób bycia, przeczą jej wszystkim domysłom.

Czy Mabuchi to Tanaka? Czy może tylko… jego kiepska, złośliwa podobizna?

🌸 Kou Mabuchi/ Tanaka

To przystojny i pełen tajemnic chłopak, który w gimnazjum był wielką miłością Futaby. Potem wyjechał i pozostawił po siebie nie tylko garść pięknych wspomnień, ale i wielki ból straty.

W liceum on i Futaba znów się spotykają, ale tym razem Tanaka nie jest już tym samym chłopcem co kiedyś. Teraz, nazywa się Mabuchi i nie należy do zbyt przyjaznych ludzi. Dopiero, wesoła i uśmiechnięta Futaba, pozwala mu zapomnieć o smutku, który rani jego serce. To dzięki niej, Rou znów odnalazł szczęście i smak prawdziwej przyjaźni.

🌸 Yuuri Makita

To urocza i słodka jak miód dziewczyna, która jest ignorowana przez większość dziewczyn w szkole. Powodem tej niechęci jest toksyczna zazdrość o to, że chłopcy z klasy podziwiają urok osobisty nieśmiałej Makity. Dziewczyna jest osamotniona i odepchnięta z życia szkolnego. Dopiero przyjaźń z Futabą, pomaga jej wyjść z cienia swoich lęków.

🌸 Shuuko Murao

To piękna, lecz zamknięta w sobie dziewczyna, która potajemnie kocha się w pewnym, młodym nauczycielu. Jest outsiderką, która pozostaje na uboczu klasy, nieangażując się bezpośrednio w bieżące sprawy szkoły. Znajomość z Futabą i Makitą otwiera jej oczy na wiele istotnych spraw. To dzięki nim poznaje smak prawdziwej przyjaźni.

🌸 Aya Kominato

To zabawny, pełen niespożytej energii chłopak, który podkochuje się w przepięknej Murao. Dla niej gotowy jest do największych poświęceń – niestraszny mu nawet angaż w komitecie organizacyjnym!

🌸 Profesor Youichi Tanaka

To starszy brat Kou i obiekt westchnień Murao. Jest jednym z najbardziej lubianych nauczycieli w liceum. Ma kiepski gust modowy, pieprzyk na policzku i cichą wielbicielkę, która pragnie zostać jego żoną. Z całych sił, pragnie poprawić swoje relacje z młodszym bratem.

Szata graficzna:

Okładki są przeurocze i słodkie niczym przepyszne cukierki pudrowe 🙂

Są wypełnione magią soczystych barw, siłą pozytywnej energii oraz czarem młodzieńczego humoru. Jednym słowem – rewelacyjne!

Struktura okładek jest miękka, lśniąca i przyjemna w dotyku. Środek mangi, chroniony jest przez przepiękna obwolutę z uroczymi skrzydełkami. Strony są śnieżnobiałe, druk czarnobiały, a wnętrze wypełnione zapachem niezapomnianej przygody.

Podsumowanie:

„Ścieżki młodości” to pełna szaleńczej zawieruchy i dynamicznej akcji historia, która zauroczy nas nie tylko siłą swojej młodzieńczej miłości, ale i magią przezabawnej kreski, która niczym wiosenny, ciepły deszczyk otula nas aurą świeżych, niebanalnych emocji.

Szczerze?

To jestem przeogromnie ciekawa, jak dalej potoczą się losy naszych głównych bohaterów.

Czy Futaba i Kou wrócą szczęśliwych czasów, kiedy ich serce biły wspólnym rytmem?

Czy zaakceptują przeszłość i pokochają nowych siebie?

Czy może…

Na ich drodzę pojawi się ktoś, kto rozdzieli ich serca na zawsze?

Moje wrażenia:

Oho ho!

Nowa manga = nowe niezapomniane emocje!

A przepis na mangę „Ścieżki młodości” jest moim zdaniem, naprawdę wyśmienity:

Szczypta prawdziwej przyjaźni,

Garść miłych wspomnień,

Nutka młodzieńczej miłości,

Oraz kropla gorzkiej samotności…

BYĆ SOBĄ

Szkolna miłość, szkolne życie i szkolne problemy. Choć „Ścieżki młodości” to dość długa seria, zamyka się w końcu na trzynastu tomach, i autorka ma dość miejsca i czasu by nie musieć się spieszyć, już w pierwszym tomie życie bohaterów zostało wywrócone do góry nogami. Co należy serii jak najbardziej zaliczyć in plus. Teraz zmiany postępują, utrwalają się, ale wciąż wszystko jest niepewne, a odkrywanie co z tego wynika, daje czytelnikom dużo czystej radości.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/01/sciezki-modosci-2-io-sakisaka.html

BYĆ SOBĄ

"Hahaha... Oh,jakie to kawai!... Haha" - tak właśnie wyglądało czytanie tej mangi. Ale może zacznę od początku. Zaraz po pierwszym tomiku złapałam szybko za drugi. Kou na obwolucie- musi być ciekawie! Otwieram książkę- jak zwykle urocza kreska Io Sakisaki. I tak z każdą stroną tej mangi jeszcze bardziej wczuwałam się w akcję śmiejąc się, smucąc się i kochając jak bohaterowie. Ten tom był lepszy od poprzedniego! Istnieje też możliwość,że oceniam trochę łagodnie, ale "Ścieżki Młodości" to pierwsza seria shoujo jaką miałam okazję czytać i jestem przekonana, że nie ostatnia.

Nie wiem, czemu niektórzy tak narzekają na kreskę w tej mandze. Jak dla mnie jest śliczna! Fajny tom. Ciekawa jestem, co dalej...

SUPER!

SUPER!

Jestem po prostu zachwycona. Mimo iż przeżyłam już to wszystko w anime, ta historia urzekła mnie ponownie.

W drugim tomie śmiałam się jak głupia ;)

W drugim tomie śmiałam się jak głupia ;)

• Manga
  • Manga