Hitler. T.1 (1889-1936): Hybris

Okładka książki Hitler. T.1 (1889-1936): Hybris Ian Kershaw
Okładka książki Hitler. T.1 (1889-1936): Hybris
Ian Kershaw Wydawnictwo: Rebis Cykl: Hitler (tom 1) Seria: Historia biografia, autobiografia, pamiętnik
Hitler (tom 1)
2013-01-01
9788371209277
Przemysław Bandel
III Rzesza fuhrer nazizm Niemcy II wojna światowa dyktatorzy

Na pewno najlepsza biografia A. Hitlera na rynku-bo poparta żródłami i solidną bibliografią. Z tym że absolutnie nie można zgodzić się z tezą że Hitler przez przypadek i splot okolicznosci został wodzem i kanclerzem Nimiec. Otóż gdyby tak było to jego biografia nie byłaby potrzebna. Autor sam sobie zaprzecza. Do tego można by tak o każdym napisać...Napoleon przez przypadek, Aleksander Wielki przez przypadek, Lech Wałęsa przez przypadek(no tu może i by można taką tezę nawet postawić). Ogólnie historyk powinien opisywac fakty a nie bawić sie w interpretacje i stduia psychologiczne. Ale dzisiejsza historia przesiąknieta myślą lewicową lubi bawić się w wydawanie sądów zamiast tylko opisywać.

Prawdopodobnie najlepsza i najobszerniejsza biografia Hitlera. Pierwszy tom opisuje, moim zdaniem okres nawazniejszy czyli jak w ogóle Hitler doszedł do władzy. Wbrew obiegowej opinii okazuje się, że droga ta została wybudowana przez wpływowe znajomości i fortunny zbieg zdarzeń - i to jest teza postawiona we wstępie, którą Ian Kershaw zaciekle broni. Paradoksalnie głównym przedmiotem tej biografii nie jest sam Hitler, nie skupia się ona na jego życiu osobistym, a bardziej na okolicznosciach, które sprawiły, że Hitler był w ogóle możliwy. Książka przedstawia wydarzenia od strony polityczniej, co akurat moja oczekiwania spełniło, jednak czytało się to bardzo ciężko. Po dłużej przerwie na pewno sięgnę po kolejne tomy. Polecam tylko pasjonatom. Jeśli ktoś nie jest zafascynowany zjawiskiem Hitlera na pewno będzie się męczył.

Książka jest rewelacyjna, ponieważ autor nie dokonuje oceny Hitlera tylko opisuje jego życie na podstawie sprawdzonych i zweryfikowanych faktów, dokumentów oraz relacji. Największy plus to opis młodzieńczych lat jeszcze przed I wojną światową oraz rozpoczęciem działalności politycznej.

Jak dotąd zapoznałem się z dwiema biografiami Hitlera (Grünberg i Bullock),ale ta Kershawa zdecydowanie bije je na głowę. Autor bardzo szczegółowo analizuje źródła do poszczególnych etapów życia nazistowskiego przywódcy i na ich podstawie przedstawia jego drogę z Braunau na berlińską Wilhelmstrasse. Narracja w pierwszym tomie doprowadzona jest do roku 1936, gdy III Rzesza dokonała remilitaryzacji Nadrenii. Dla mnie najciekawsze były początki kariery Führera. Na pewno nie tylko ja zastanawiałem się nieraz, jak niezbyt inteligentny, leniwy syn prowincjonalnego urzędnika został dyktatorem Niemiec. Kershaw bardzo dokładnie pokazuje młodość Hitlera, gdy wykuwały się jego szalone poglądy. Jest to tym bardziej interesujące, że o tych latach jego życia niewiele wiadomo, a sam dyktator w "Mein Kampf" wyraźnie kręcił chcąc budować mit prostego człowieka. Pewną wadą tej książki jest to, że gdy Autor dochodzi do roku 1933, coraz mniej miejsca poświęca samemu Führerowi, tak że mamy coś w rodzaju historii III Rzeszy, a nie biografii Hitlera. Ale w sumie jest to bardzo dobra książka, na pewno godna polecenia miłośnikom historii XX wieku: bardzo szczegółowa i solidnie podparta źródłowo narracja i dobry styl Kershawa.

Tomasz Babnis

Jedna z lepszych biografii Hitlera, bardzo aktualna. Przede wszystkim jest szczegółowa i chronologicznie napisana. Czytelnik nie gubi się w treści, nie ma potrzeby wspomagać się innymi pozycjami naukowymi. Jednak nagromadzenie faktów w połączeniu z językiem naukowym powoduje, że książka jest chwilami męcząca.

Najlepsza biografia jednego z największych zbrodniarzy w dziejeach ludzkości. Doskonałe studium psychologiczne i wnikliwa analiza postaci oraz towarzyszącego jej środowiska.

Zdecydowanie najlepsza biografia Hitlera jaka ukazała się do tej pory. Największą, moim zdaniem, zaletą tej książki jest przedstawienie początkowego okresu życia, a potem procesu dochodzenia Hitlera do władzy w szerokim kontekście społeczno-gospodarczym zarówno Niemiec, jak i całej Europy. Pomimo tego, że książka utrzymana jest w standardach i stylu historycznej, naukowej pracy, czyta się ją bardzo dobrze. Podsumowując, pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób interesujących się historią tego okresu.

Monumentalny początek biografii jednego z największych zbrodniarzy w dziejach. Hitler w opisie Kershawa jawi się jako nadzwyczaj żałosna, pochłonięta przez swoją nienawiść postać, jednocześnie zaś jako doskonały propagandzista zdolny narzucać swoje zdanie tłumom. Autor jak sam piszę nie dostrzega żadnej wielkości w Hitlerze, według niego austriacki malarzyna zawdzięcza swoje wyniesienie raczej okolicznościom i niedocenianiu go przez innych niż własnym talentom, jednakże nie do końca, co oczywiste Hitler nie mógł być nieudacznikiem. Był tylko i aż zdolnym do wszystkiego demagogiem wyniesionym wysoko przez okoliczności i własny mit, w który koniec końców uwierzył.
Sama książka jest napisana zrozumiałym i nie nazbyt akademickim językiem, nie ma żadnych trudności ze zrozumieniem co autor miał na myśli.

Niestety; zbyt akademickie, nie jestem historykiem
Po 100-tej stronie mozna się zmęczyć.

Niestety; zbyt akademickie, nie jestem historykiem
Po 100-tej stronie mozna się zmęczyć.

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi.

• Biografie
  • Historyczne