Hitler. T.1 (1889-1936): Hybris

Ian Kershaw Wydawnictwo: Rebis Cykl: Hitler (tom 1) Seria: Historia biografia, autobiografia, pamiętnik
Hitler 1889-1936. Hubris
9788371209277
Przemysław Bandel
Historia
III Rzesza fuhrer nazizm Niemcy II wojna światowa dyktatorzy

Książka jest rewelacyjna, ponieważ autor nie dokonuje oceny Hitlera tylko opisuje jego życie na podstawie sprawdzonych i zweryfikowanych faktów, dokumentów oraz relacji. Największy plus to opis młodzieńczych lat jeszcze przed I wojną światową oraz rozpoczęciem działalności politycznej.

Na półkach: , , , , ,

Jak dotąd zapoznałem się z dwiema biografiami Hitlera (Grünberg i Bullock), ale ta Kershawa zdecydowanie bije je na głowę. Autor bardzo szczegółowo analizuje źródła do poszczególnych etapów życia nazistowskiego przywódcy i na ich podstawie przedstawia jego drogę z Braunau na berlińską Wilhelmstrasse. Narracja w pierwszym tomie doprowadzona jest do roku 1936, gdy III Rzesza...

Jedna z lepszych biografii Hitlera, bardzo aktualna. Przede wszystkim jest szczegółowa i chronologicznie napisana. Czytelnik nie gubi się w treści, nie ma potrzeby wspomagać się innymi pozycjami naukowymi. Jednak nagromadzenie faktów w połączeniu z językiem naukowym powoduje, że książka jest chwilami męcząca.

Najlepsza biografia jednego z największych zbrodniarzy w dziejeach ludzkości. Doskonałe studium psychologiczne i wnikliwa analiza postaci oraz towarzyszącego jej środowiska.

Zdecydowanie najlepsza biografia Hitlera jaka ukazała się do tej pory. Największą, moim zdaniem, zaletą tej książki jest przedstawienie początkowego okresu życia, a potem procesu dochodzenia Hitlera do władzy w szerokim kontekście społeczno-gospodarczym zarówno Niemiec, jak i całej Europy. Pomimo tego, że książka utrzymana jest w standardach i stylu historycznej, naukowej...

Monumentalny początek biografii jednego z największych zbrodniarzy w dziejach. Hitler w opisie Kershawa jawi się jako nadzwyczaj żałosna, pochłonięta przez swoją nienawiść postać, jednocześnie zaś jako doskonały propagandzista zdolny narzucać swoje zdanie tłumom. Autor jak sam piszę nie dostrzega żadnej wielkości w Hitlerze, według niego austriacki malarzyna zawdzięcza...

Niestety; zbyt akademickie, nie jestem historykiem
Po 100-tej stronie mozna się zmęczyć.

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi.

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.
Polecam.

Trudna, ale warto przeczytać. Poznajemy nie tylko życie zbrodniarza, ale także całe tło europejskie

• Historia
  • Chcę w prezencie