TAO - trzy skarby

religia
Kos
2011-01-01
2011-01-01

Obfity komentarz do Tao te ching.

Obfity komentarz do Tao te ching.

To kolejna książka Osho, którą przeczytałam. Wobec autora mam dość ambiwalentne odczucia, ale tą książkę oceniam dobrze. W ciekawy sposób przedstawione zostało sedno tao, postać oraz filozofia Lao Tzu. Można tu znaleźć wiele ciekawych myśli, przypowieści, anegdot. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem

Cud miód - jak zwykle, kiedy Osho zabiera się za rozprawianie w temacie starożytnych klasycznych duchowych i mistycznych tekstów. Niezwykle głęboki wgląd!

Opowieść o Lao - Tzu, wielkim mistrzu i mędrcu (nie mylić z filozofem czy innym typowym człowiekim wiedzy, gdyż wiedza to domena "ego" a tutaj idzie o doświadczanie egzystencji w jej totalności, prostota wręcz),który pod koniec życia zmuszony został by spisać swą mądrość. I tak powstała wielka księga Taoizmu - "Tao Te Ching". Nie był on filozofem, był mędrcem. Pewien człowiek wiedzy zwany Konfucjuszem miał okazję go spotkać. Był oszołomiony. Powiedział swoim uczniom, aby nie zbliżali się do niego, bo jest on smokiem...I ten smok emanuje z tej książki!

W tej pięknej książce Osho ukazuje swoją kwintesencję, jak też ukazuje się w niej sam, swoją obecność - nam, zagubionym czytelnikom poprzez osobę swojego ucznia, który zadaje mu niebanalne pytania; takie pytania, jakie mógłby zadać każdy z nas. Już się na Osho poznałem - znam jego styl, subtelną zaciekłość. Ale z czasem jego kolejne pozycje zaczynały mnie już troszkę nudzić, wiele rzeczy powtarzało się. Wraz z tą pracą wszystko uległo zmianie, dlatego jest tu kwintesencja Osho. Czyta się tę książkę tak, jakby się już to wszystko wiedziało z innych jego prac, a jednocześnie tak, jakby wszystko było zupełnie nowe, jakby to było pierwsze z nim zętknięcie. Jest to najbardziej mistyczna z jego prac, które dane mi było poznać. Po prostu osiągnięcie szczytowe.

• Wydanie papierowe
  • Duchowość