Okładka książki Skarby z przeszłości. dzieje zaginionych kosztowności, zatopionych statków, pogrzebanych krypt i innych zapomnianych artefaktów Brian Haughton
Brian Haughton Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Ancient treasures
Rebis
2013-11-12
2013-11-12
Aleksandra Górska
Historia zabytki skarby numizmatyka

W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku w Londynie pojawiła się kolekcja srebrnych późnorzymskich naczyń niewiadomego pochodzenia. Wartość skarbu Sevsa, nazwanego tak od imienia zawartego w inskrypcji na jednym z talerzy, oszacowano na ponad 200 milionów dolarów! Kolekcja miała sfałszowaną licencję eksportową z Libanu, co nie odstraszyło Spencera Comptona, markiza Northampton, od jej zakupienia i późniejszego wystawienia na aukcję. Gdy w 1990 roku dom aukcyjny Sotheby’s w Nowym Jorku próbował zlicytować srebra, z roszczeniami wystąpiły rządy Jugosławii (później roszczenia podtrzymywała Chorwacja),Węgier i Libanu. Licytację zablokowano, a markiz Northampton musiał czekać trzy lata na sądowe potwierdzenie, że to on jest właścicielem. Mimo to dzisiaj skarb jest praktycznie niesprzedawalny. Spoczywa w bankowym depozycie, a naukowcy mogą tylko marzyć o jego zbadaniu.

To tylko jedna z kilkunastu pogmatwanych historii cennych znalezisk opisanych przez brytyjskiego archeologa Briana Haughtona w wydanej przez poznański Rebis książce „Skarby z przeszłości”. To kompendium skarbów, tych odnalezionych w cudownych wręcz okolicznościach, jak i zaginionych chyba już na zawsze, z Bursztynową Komnatą i wypełnionymi amerykańskim złotem zatopionymi hiszpańskimi galeonami na czele. Kompendium zręcznie napisane, podane w atrakcyjnej formie graficznej i… skutecznie pobudzające wyobraźnię. Bo w końcu któż z nas nigdy nie marzył, że podczas pracy w ogrodzie znajdzie – dajmy na to – garniec średniowiecznych monet, których wartość pozwoliłaby kupić sto tysięcy łopat takich, jak ta użyta do jego wykopania?

Ale Haughton nie pisze o skarbach wyłącznie z perspektywy otyłego dwunastolatka, przyklejonego nosem do witryny sklepu ze słodyczami, śliniącego się na widok największego lizaka, jakiego kiedykolwiek było mu dane zobaczyć. Owszem, nie brakuje opisów cennych kosztowności, misternie wykonanej starożytnej biżuterii czy bogatego wyposażenia grobowca Tutanchamona. Większość przedstawionych historii nadawałaby się na scenariusze filmów przygodowo-sensacyjnych z Indianą Jonesem w roli głównej. Zaginione skarby potrafią rozpalać wyobraźnię nie tylko maluczkich, ale i władców tego świata, jak wspomniana już Bursztynowa Komnata. Jednak Autor ma trochę ambitniejszy cel. Po pierwsze: chce także przedstawić najnowsze badania naukowe na ich temat. Po drugie: opisuje mechanizmy rządzące czarnym rynkiem znalezisk archeologicznych. Często bywa tak, że z szabrownictwa żyją całe wsie położone blisko atrakcyjnych stanowisk archeologicznych w biednych krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu. Za znalezione artefakty otrzymują zaledwie nikły ułamek ich rzeczywistej wartości. Reszta przypada w udziale pośrednikom i handlarzom. Kupców nie brakuje, a od zakupu artefaktów z niewiadomych źródeł nie stronią często nawet szacowne muzea. Autor, po trzecie, zwraca uwagę, że również współczesne konflikty mają negatywny wpływ na losy skarbów. Precjozów Afganistanu, Libii czy Iraku, którego muzeum narodowe w wojennej zawierusze w kwietniu 2003 roku straciło kilka tysięcy bezcennych eksponatów, zapewne w większości nie uda się już odzyskać. Niestety takie są realia, ale na szczęście nie brakuje też historii pozytywnych. Jest trochę czegoś na kształt romantyzmu w opowieściach o odkryciu grobowca Tutanchamona czy o skarbach Wikingów wykopanych przypadkowo przez rolników podczas prac w polu.

„Skarby z przeszłości” – czwartą książkę Haughtona wydaną przez Rebis – czyta się przyjemnie nie tylko ze względu na intrygującą treść. Dorównuje jej warstwa graficzna – liczne zdjęcia, dobrej jakości papier i twarda okładka. Nie można mieć zastrzeżeń do pracy edytorskiej. W książce liczącej ponad 240 stron znalazłem bodajże tylko jedną literówkę.

Zdaniem Autora to, że dzięki cennym znaleziskom nasza wiedza o przeszłości ciągle się powiększa, jest chyba największym skarbem, jaki możemy zdobyć. My też możemy tę wiedzę posiąść i wcale nie trzeba ku temu przeczesywać ogrodu babci z wykrywaczem metali. Wystarczy sięgnąć po książkę Briana Haughtona.

Skarby są naprawdę urzekającymi znaleziskami. Nie tylko ich wartość materialna czy wygląd przyciągają uwagę, ale posiadają przede wszystkim ogromną archeologiczną wartość. Monety czy części biżuterii są niezwykle ważnym materiałem badawczym. Dzięki nimi możemy uzyskać nierzadko bardzo interesujący wzgląd w dany wycinek historyczny. Na tym obszarze skupiono się najbardziej.

Autor, który jest swoją drogą także archeologiem, przygotował się bardzo dokładnie do swojego tematu. Wytypował skarby, które pochodziły nie tylko z różnych epok czy części świata. Zadbał o różnorodność samych artefaktów i przytaczał także mniej znane znaleziska, które z jakiegoś szczególnego powodu zasłużyły na uwagę. Często interesujący był nie tyle skarb, ile bardziej jego historia, która wokół niego narosła. I nie chodzi tu o jakieś nadnaturalne wymysły czy klątwy, które można z łatwością obalić.

Takie historie często przypominają kryminały, bo gdzie są skarby, tam rozgorączkowanych złodziei, podłych hien cmentarnych czy wyrafinowanych fałszerzów nie brakuje. Ich działalność ma oczywiście bardzo szkodliwy wpływ na prace badawcze archeologów. Cenna wiedza, którą mogłyby takie artefakty dostarczyć, zostaje często bezpowrotnie zaprzepaszczona. Czasami zdarzają się jednak małe „cuda”, w których udaje się taki skarb uratować. Często wiąże się to z wielkim ryzykiem i bohaterskimi działaniami odważnych ludzi.

Autor przytoczył bardzo wiele interesujących historii czy zjawisk, które wiązały się ściśle ze skarbami. Nie przytłaczał ani zbyt skomplikowaną terminologią, ani jakimś nadmiarem informacji. Dużym plusem było też, że nie powielano tu żadnych sensacyjnych mitów, a jeśli już o nich wspominano, to zgrabnie je obalano. Dla uzupełnienia informacji dodano mnóstwo kolorowych ilustracji na gładkim papierze. Książka świetnie się prezentuje. Zresztą wydawnictwo Rebis zadbało tak o wszystkie książki pana Haughtona. Jego styl i poważne podejście do tematyki skłoniło mnie do nabycia także jego pozostałych książek. Dlatego nie zamierzam się tak szybko z tym autorem żegnać.

To dobra książka. Nie przeładowana faktami w przyjemny sposób przedstawia czytelnikowi wybrane historie poszukimania skarbów, zaginionych skarbów, skradzionych skarbów i sfałszowanych skarbów. Nie wiem, czy nie ma tam błędów merytorycznych, ale czyta się bardzo dobrze. Jedyne, czego mi brakowało to zdjęcia oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Kolorowe zdjęcia reprodukcji, to jednak nie to samo...

• 1. Filia 10
  • Historie trochę inne