Kogutek Ziutek nad morzem

Skrzat
2013-01-01
2013-01-01
32 min.

Seria o Kogutku Ziutku to fantastyczna wierszowana historia o chwackim koguciku, który pragnie poznawać świat. Idealna do czytania, nie tylko przed snem, dla dzieci od trzeciego roku życia.

Jego rodzinna wieś Komysze jest przytulnym, ale nieco zbyt małym miejscem dla Ziutka, którego ciągnie w świat. Jego przygody opisane są w kilku odrębnych książeczkach, tworzących zamknięte historie.

Opowieści o wyczynach kogutka są nie tylko bardzo zabawne i ciekawe. Pozwalają dziecku poznawać różne formy spędzania czasu, a także przyswoić wiedzę na temat poszczególnych regionów Polski. I tak maluchy dowiadują się o tym, że Warszawa jest stolicą Polski, a symbolem miasta jest syrenka. Są też małe aluzje do współczesnych wydarzeń, jak na przykład problemy z zadaszeniem stadionu narodowego.

Dzięki tym książeczkom dzieci nie tylko dowiedzą się wiele o naszym pięknem kraju, ale też poszerzą swoje słownictwo. Autorka dba bowiem o wysoki poziom tworzonych przez siebie wierszowanych opowieści.

domowaksiegarnia.blogspot.com

W naszej domowej biblioteczce zagościła nowa kolorowa książeczka pt "Kogutek Ziutek nad morzem" wchodząca w skład serii "Bajki o kogutku Ziutku". Jej autorką jest Barbara Sudoł, która za swoją twórczość została wyróżniona oraz nagrodzona, m.in w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu otrzymała Olkuską Nagrodę Artystyczną za rok 2011.

Cóż można rzec o Ziutku? Jest to mały i bardzo sympatyczny kogutek, który mieszka wraz ze swymi przyjaciółmi w Komyszach. Na co dzień chodzi do szkoły, gdzie jego nauczycielem jest pan Borsuk. W ostatnim jednak czasie dzieci często łapią katar oraz mają chrypkę. Mądra pani doktor sowa doradziła rodzicom, aby na jakiś czas zmienili im otoczenie. Biała mewa podsuwa im pomysł, aby dzieci pojechały nad morze, gdzie pewna foka prowadzi pensjonat "Pod lipami". Wkrótce Ziutek i jego przyjaciele przyjeżdżają nad wybrzeże, gdzie po raz pierwszy w życiu mają okazję zobaczyć na własne oczy, jak piękne jest nasze polskie morze. Kogo poznają? Jakie przygody przeżyją? O tym przeczytacie w najnowszej książeczce Barbary Sudoł o przygodach kogutka Ziutka.

Pierwsze co się rzuca w oczy po wzięciu książeczki do ręki, to jej dość nietypowy format (290x195 mm). Nie mniej jednak w żaden sposób nie przeszkadza on w czytaniu zawartej w środku historyjki. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu znajdujące się na kartach ilustracje autorstwa Agaty Nowak są większe i bardziej szczegółowe, niż miałoby to miejsce w książeczce mniejszego formatu. Grafiki są po prostu urocze. Każde namalowane zwierzątko jest tak sympatyczne, że nie sposób go nie polubić. Sama historyjka nie jest długa. Napisana została rymowanym wierszem oraz dość dużą czcionką, dzięki czemu czytanie jest proste i bardzo przyjemne. Zaś to, co tym razem przeżył Ziutek jest tak ciekawe, że z pewnością spodoba się nie jednemu dziecku.

To było nasze pierwsze spotkanie z małym kogutkiem, ale na pewno nie ostatnie. Chętnie sięgnę po kolejne książeczki z tej serii. Mojej córce bajka bardzo się spodobała, a to dla mnie najlepszy wyznacznik tego, że było warto po nią sięgnąć.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/kogutek-ziutek-nad-morzem-barbara-sudol-recenzja-312/

Cóż można rzec o Ziutku? Jest to mały i...

Pamiętacie może jak kiedyś wspominałam Wam o Kogutku Ziutku? Jest to seria ładnych i ciekawych opowiadań o małym, sympatycznym kogutku oraz jego przyjaciołach. Ten mały żółty ptaszek przeżył już naprawdę bardzo wiele fascynujących przygód o, których możemy przeczytać w innych częściach z tej serii. My z Nikodemem mieliśmy jak dotąd okazję pozna tylko jedną, a z tą to właściwie dwie z nich.

Tym razem wszystkie dzieciaki w Komyszach były chore więc biała mewa zaproponowała im, aby zmieniły klimat i wybrały się nad morze. Wszystkie zwierzątka były zachwycone, na miejscu nie mogły nadziwić się jakie morze jest wielkie i piękne. Od razu pobiegły na plażę, jedne budowały zamek z piasku, inne bawiły się w wodzie, jeszcze inne grały w piłkę... A wieczorem okazało się, że myszki zgubiły komórkę więc następnego dnia rano całą grupą wybrali się znów na plażę w poszukiwaniu zguby. Później wyruszyły w przejażdżkę rowerami do rezerwatu, tam spotkały rodzinę dzików. Popłynęli również w regatach, odwiedzili latarnię morską, pokarmiły mewy i już niestety nastał czas powrotu do domu. Wszyscy żałowali, że doba jest tak krótka, ale niestety na wakacjach zawsze tak bywa, prawda?

Jak widzicie kogutek i jego przyjaciele przeżyli kolejną wspaniałą przygodę. Odwiedzili nasze piękne polskie morze, porobili tyle wspaniałych rzeczy. Aż im zazdroszczę, bo w tym roku nie byliśmy nad morzem ani razu... Szkoda... No, ale wakacje jeszcze będą, co prawda już nie w tym roku, ale w przyszłych latach z pewnością uda nam się jeszcze zawitać nad morze ;)

Książeczka ta jest bardzo fajna, a co najważniejsze tekst jest rymowany! Bardzo lubię czytać rymowane opowiadania, moim zdaniem mają taką fajną moc usypiania, więc ta książka idealnie sprawdza się u nas do czytania przed snem. Jeśli chodzi o jej wygląd to format ma ona nieco nietypowy ponieważ jest ona podłużna tyle, że w poziomie. Okładka jest miękka, strony śliskie, czcionka duża i czytelna, tekstu jest mało, natomiast ilustracje są duże, bardzo kolorowe i ładne. Książeczkę tą polecam zarówno dla tych małych jak i dla tych nieco większych dzieciaczków, które z pewnością z przyjemnością poczytają ją sobie samodzielnie :)

• Posiadam - przeczytane
  • Półeczka A