Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat

Skrzat
2012-01-01
2012-01-01
30 min.
Kogutek Ziutek lis zwierzęta wieś gospodarstwo przygoda

Seria o Kogutku Ziutku to fantastyczna wierszowana historia o chwackim koguciku, który pragnie poznawać świat. Idealna do czytania, nie tylko przed snem, dla dzieci od trzeciego roku życia.

Jego rodzinna wieś Komysze jest przytulnym, ale nieco zbyt małym miejscem dla Ziutka, którego ciągnie w świat. Jego przygody opisane są w kilku odrębnych książeczkach, tworzących zamknięte historie.

Opowieści o wyczynach kogutka są nie tylko bardzo zabawne i ciekawe. Pozwalają dziecku poznawać różne formy spędzania czasu, a także przyswoić wiedzę na temat poszczególnych regionów Polski. I tak maluchy dowiadują się o tym, że Warszawa jest stolicą Polski, a symbolem miasta jest syrenka. Są też małe aluzje do współczesnych wydarzeń, jak na przykład problemy z zadaszeniem stadionu narodowego.

Dzięki tym książeczkom dzieci nie tylko dowiedzą się wiele o naszym pięknem kraju, ale też poszerzą swoje słownictwo. Autorka dba bowiem o wysoki poziom tworzonych przez siebie wierszowanych opowieści.

domowaksiegarnia.blogspot.com

Barbara Sudoł to autorka serii o Kogutku Ziutku. ,,Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat" to jedna z pierwszych książeczek o tym bohaterze.

Kogut z kurą wyczekiwali w Komyszach pojawienia się swoich ośmiu dzieci. Jeden chłopiec przyszedł na świat przed czasem. Nazwali go więc po dziadku Ziutkiem. Z niecierpliwością całą rodziną czekali na pojawienie się reszty rodziny.

Książeczka jest wydana w dużym formacie, jest ona prostokątna, ale dobrze się ją trzyma w rękach i czyta. Treść jest napisana wierszem, jest jej tutaj dość sporo, ale lektura tej opowieści nie zajmuje wiele czasu. Jest to druga książeczka o Ziutku, z którą miałam okazję się zapoznać, jednak z pewnością nie ostatnia. Przygody małego kogucika z pewnością zachwycą niejednego z nas. Dodatkowo bardzo wyraźne ilustracje są dużym atutem tej bajki.

,,Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat" to zabawna i pouczająca historia, tym razem o oczekiwaniu na rodzeństwo i wprowadzaniu ich w nowy wiejski świat . Jak ze te kilka złotych warto zakupić sobie jakąś książeczkę z tej serii i sprawdzić, czy i Wam się spodoba.

Moja ocena: 5,5/6

Pewnego razu w kurniku zapanowała ogromna radość, jedno z ośmiu jajek pięknej kurki zaczęło pękać. Pokazał się śliczny, mały, żółty kurczaczek, który został nazwany Ziutek, po dziadku. Maluch już od początku był niesamowicie ciekawy świata, bardzo gadatliwy i jeszcze bardziej dociekliwy. Wszyscy mieszkańcy podwórka od razu zapałali do niego sympatią :)

Tak mijały dni, Ziutek co rusz odkrywał coś nowego, czegoś się dowiadywał, uczył i już nie mógł się doczekać kiedy na świecie pojawi się jego rodzeństwo. Kiedy to w końcu nastąpiło, wszyscy byli przeszczęśliwi, a starszy brat postanowił pokazać im całe podwórko i nauczyć wszystkiego co sam już potrafi :)

I ja i Nikodem już od dawna bardzo lubimy kogutka Ziutka. Samo jego imię sprawia, że człowiekowi uśmiecha się buzia :) Ziutek jest bardzo sympatycznym stworzonkiem, które dzięki swojej ciekawości bez wątpienia potrafi zainteresować małego czytelnika.

Książeczka ta pochodzi z serii "Bajki o kogutku Ziutku". Znajdziemy w niej jeszcze wiele innych ciekawych tytułów. Napisana jest ona w formie rymowanego opowiadania, dzięki czemu czyta się ją szybciutko, a dziecko (przynajmniej moje) jest nią bardzo zainteresowane :) Kolejnym plusem są oczywiście ilustracje. Ciekawe, kolorowe i bardzo wiele się na nich dzieje... My używamy ich również do zabawy w odnajdywanie danego zwierzątka lub rzeczy, czy też do nauki kolorów i liczenia :)
Pochwalić muszę również to, że w tekście często są wymieniane kolory. Nadal są one u nas na topie, dlatego tym bardziej dziecko moje jest zainteresowane. Na koniec napisać muszę jeszcze o sporej czcionce, To oczywiście jest bardzo przydatne podczas samodzielnego czytania przez dziecko. Co prawda okładka jest miękka, ale jakoś specjalnie to nam nie przeszkadza... No i koniecznie zwróćcie uwagę na cenę... Zapewniam, że warto wydać to kilka złotych :)

Tak mijały dni,...

• Skrzat