rozwiń zwiń

2012-01-01
Data 1. wydania:
2012-01-01
czeski

Motto ksiazki moim zdaniem brzmi: ryba psuje sie od glowy. Mroz ciagnie o hradcan. A w zasadzie to moze smrod przychodzi od hradczan?

Jesli wladzy nie zalezy na dobrze ogolnym to losy panstwa sa marne. I taki obraz przedstawiony jest w tej ksiazce.

Dla mnie ciekawostka jest to, ze autor po napisaniu tej ksiazki popadl w dosc powarzne problemy zdrowotne. Pekla mu aorta. Mysle, ze Viewegh naprawde w dosc odwazny sposob opisal wspolczesna sytuacje polityczna Czech. I nie uzywa zadnych pseudonim. Wali prosto z mostu. Uzywa prawdziwych nazwisk.

Lubie Czech jako kraj. Lubie tam jezdic na urlop. Kocham Prage. Jednak jest druga strona medalu. I o tej drugiej stonie medaku pisze Viewegh w tej ksiazce.

Ksiazka w dosc brutalny sposob opisuje rzeczywistosc wspolczesnych Czech. Prezydent narcyz. Skorumpowani, bezczelni politycy. Mafia i oligarchowie rzadzocy panstwem. No i co najciekawsze, nomoznosc wyrwania sie panstwa czeskiego spod kurateli rosyjskiej. dosc pesymistyczny obraz wspolczesnych Czech. Przecietny obywatel, spoloczenstwo obywatelskie calkowicie zaniknelo....

Dodaj cytat z książki Mráz přichází z Hradu