Okładka książki Co się dzieje w mojej głowie? Jak działa twój mózg i dlaczego robisz to, co robisz? Robert Winston
Robert Winston Wydawnictwo: G+J literatura dziecięca
literatura dziecięca
G+J
2013-05-08
2013-05-08
popularnonaukowe dla młodzieży

Już jakiś czas temu opisywałam mój zachwyt nad publikacjami Roberta Winstona pt:" Oto życie. Zajmująca biologia". Nigdy nie ukrywałam, że jestem uzależniona od zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Taką teorię próbuje wczepić moim dzieciakom, by rozwijały swoje zainteresowania i nie ograniczały się .

Nie ukrywam także, że podstępnie "wtłaczam" im do głowy wiedzę (jednocześnie sama ją zdobywając) . Czytam im do poduszki, pokazuje kolorowe ilustracje, odpowiadam na pytania itp. Wczoraj mój synek się zachwycił książką "Co się dzieje w mojej głowie" .

Spodobała mu się tak bardzo, że dziś wszystkim dookoła pokazywał ręcznie, gdzie człowiek ma mózg, a w książce pokazywał jak ludzki mózg jest zbudowany i jakie możliwości on kryje. Przypomnę, że ma on 4 lata. Jest to dowód na to, że pozycja jest przeznaczona nie tylko dla dzieci starszych, ale i dla ciekawszych maluchów.

Książka jest pięknie wydana. Czytając, przeglądając ją nie odnosi się wrażenia, że porusza tematy popularnonaukowe.
Na 96 stronach autor zamieścił ogrom informacji, ale poczynił to za pomocą lekkiego pióra, plastycznego i obrazowego języka, licznych prostych, kolorowych ilustracji, które wyrażają więcej niż najbardziej złożone zdanie.
W końcu to książka przeznaczona głównie dla naszych pociech, które mają czuć impuls do zagłębiania się świat wiedzy a nie ziewać ze znudzenia (choć ziewa się, gdy notabene mózg wymaga dotlenienia, a nie jak się sądzi ze senności).

Ale czego właściwie można się dowiedzieć ? A m.in. o tym , że mózg wazy około 1400 g, i jest mniejszy od główki średniego kalafiora. Przez stulecia wierzono, że ośrodkiem myśli czy uczuć jest serce lub dusza. A mózg uważano za obrzydliwy galerowaty narząd , nie przydatny nikomu. Na przykład starożytni Egipcjanie mieli nazwę na mózg, ale uważali go za nieistotne coś. Po śmierci wydłubywali go przez nozdrza i wyrzucali.

Dzisiejsza nauka powinna chwalić pod niebiosa Herofilosa- greckiego lekarza, który po śmierci robił sekcje i badał mózg . Malował on to co widział i doszedł do wniosku, że owy narząd jest bardzo istotny. Kartezjusz jest przecież znany z powiedzenia "Myślę, więc jestem" i też zajmował się istotą rzeczy.

W pozycji są takze opisane przypadki osób np. Phineasa Gare'go, któremu pręt przebił czaszkę i mimo że przeżył, to nagle stał się porywczy i agresywny. W taki sposób odkryto płaty czołowe.

Tych zagadnień, kóre znajdziecie jest mnóstwo i nie sposób wymienić wszystko. Wymienię tylko niektóre. Dowiecie się , o budowie i istocie mózgu także w innych organizmach żywych, a nie tylko u człowieka. Jaki on ma wpływ oraz powiązania z innymi organami. Co to są emocje, osobowość, z czego się śmiejemy, zjawiska parapsychiczne, pamięć itp.

Ja na przykład dowiedziałam się , czemu mimo mojego młodego wieku czasami czuje się jak babcia. Otóż inny jest wiek realny, a inny subiektywny, który odczuwa nasz mózg. I wyszło mi , że mam około 60 lat.
Nieźle co?

Jest to świetna kompendium wiedzy podane kolorowo i prosto.Zaciekawieni?

figlarneczytanie.blogspot.com

Nie ukrywam także, że podstępnie "wtłaczam" im do głowy...

Pamiętacie jak jakiś czas temu prezentowałam Wam dwie książki z serii "Mały naukowiec" ? "Oto życie" oraz "Co sprawia, że ja to ja?" Jeżeli Wam się spodobały to mam niespodziankę. Niedawno swoją premierę miały kolejne dwie części tego cyklu. Poczytajcie dzisiaj o tym co się dzieje w Waszej głowie :)

Mózg to najbardziej skomplikowany i tajemniczy ludzki narząd. Niby wygląda tak niepozornie, taki sobie gąbczasty, żółtawy kalafior... A jednak to w nim dzieje się wszystko co jest z nami związane. To tutaj dzięki miliardom różnych komórek odbywa się wszystko co jest nam potrzebne do życia. To właśnie w mózgu w każdej sekundzie wędrują sobie biliony impulsów elektrycznych i to właśnie dzięki temu jesteśmy zdolni do każdego ruchu, do wypowiadania słów, do zapamiętywania różnych rzeczy, do wyrażania emocji, do myślenia, do oddychania... Narząd ten jest naprawdę niezwykły i zarazem strasznie skomplikowany.

W książce tej przeczytamy o tym jaki wpływ na nasze życie ma nasz mózg. Jak to było kiedy ludzie nie wiedzieli nic o tym narządzie, z czego jest zbudowany, jak wygląda, za co dokładnie odpowiadają jego poszczególne części, jak współpracuje on z resztą naszych narządów i częściami ciała, jaki ma wpływ na zmysły, jakie potrafi nam płatać figle, jak kształtuje naszą osobowość. Przeczytamy też co się dzieje w mózgu nastolatka, co sprawia, że się śmiejemy, że jesteśmy szczęśliwi, że możemy mówić, że zapamiętujemy niektóre informacje na długie lata, a inne szybko nam ulatują. Jak to jest, że każdy ma inne zdolności, inne pomysły oraz jakie mogą być uszkodzenia mózgu i ich skutki... Wszystko to i jeszcze o wiele więcej znajduje się właśnie w tej książce...

Tak jak w przypadku poprzednich części tak i tutaj muszę napisać, że ilość zawartych tu informacji jest naprawdę ogromna. Tyle ciekawych i niezwykłych rzeczy można dowiedzieć się z tej książki... Ja sama o bardzo wielu różnych faktach i ciekawostkach nie miałam pojęcia :) To co się wyprawia w naszej głowie jest naprawdę fascynujące i sądzę, że każdy niezależnie od wieku powinien sobie o tym poczytać. W końcu warto wiedzieć choć trochę więcej na temat nas samych i tego co się w nas dzieje...

Powiem Wam, że książka ta jest zwariowana jeżeli chodzi o jej wygląd. Mnóstwo zdjęć i ilustracji, informacje przedstawione w przeróżny sposób, różne czcionki, wielkości, kolory, różne tabelki, ramki, chmurki, wykresy oraz masa kolorów. Ale mimo wszystko jest to czytelne, w łatwy sposób można się odnaleźć, a dzięki spisowi treści i indeksowi bez problemu znajdziemy to co akurat szczególnie nas interesuje. Moim zdaniem jest to naprawdę wartościowa i mądra lektura :)

Mózg to najbardziej skomplikowany i tajemniczy ludzki narząd. Niby wygląda...

• Półeczka dla dzieci
  • Książki 2016 Maja
  • Psycho-logia
  • Rok 2013
  • Burda Książki
  • RECENZOWANE dla wydawnictw