Wymagania i pasja. O wychowaniu chrześcijańskim

Okładka książki Wymagania i pasja. O wychowaniu chrześcijańskim Franciszek (papież)
Okładka książki Wymagania i pasja. O wychowaniu chrześcijańskim
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2013-09-01
2013-09-01
papież Franciszek nauki katolicyzm wychowanie

„Wychowywać to dawać życie. Miłość jest jednak wymagająca. Domagać się zaangażowania najlepszych środków, wytrwałej chęci, obudzenia pasji i wyruszenia z cierpliwością w drogę”

W książce „Wymagania i pasja” Jorge Mario Bergoglio, czyli znany nam dobrze papież Franciszek, snuje rozważania na temat wychowywania młodego pokolenia w czasach globalnego kryzysu oraz rozszerzającego się w zawrotnym tempie konsumpcjonizmu. Pozycja ta został osobiście napisana i przygotowana do wydania przez przyszłego papieża i stanowi ona efekt jego wieloletniego doświadczenia jako kapłana i teologa.

Według Ojca Świętego Franciszka wychowywanie nowych pokoleń należy do jednego z najważniejszych zadań każdego chrześcijanina. Są za niego odpowiedzialni nie tylko biologiczni rodzice, ale również duchowni, nauczyciele, sąsiedzi czy członkowie wspólnot chrześcijańskich. Papież pragnie uświadomić nam, że każdy, bez wyjątku jest odpowiedzialny za kształtowanie postawy moralnej dorastającej młodzieży, choć to na rodzicach oczywiście ciąży największa odpowiedzialność. Według Ojca Świętego wychowywanie nie ma być tylko żmudnym obowiązkiem, ale przede wszystkich naszą pasją. Mamy to robić z radością. Każdy z nas powinien odkryć w sobie powołanie do bycia mentorem dla swoich podopiecznych. Ważne jest również to, aby nie przekazywać tylko samej wiedzy, ale równocześnie wartości i ideały, które odnoszą się do pamięci o wcześniejszych pokoleniach oraz pamięci przynależności do Ludu Bożego.

„Pamięć jest władzą jednoczącą i integrującą. Jak rozum zdany na swoje własne siły może zniszczyć, tak pamięć stanowi ośrodek życia rodziny bądź ludu. Rodzina bez pamięci nie zasługuje na miano rodziny. Ta, która nie szanuje i nie pielęgnuje swoich dziadków, stanowiących jej żywą pamięć, jest rodziną zdezintegrowaną. Ale taka rodzina i taki lud, którzy podtrzymują pamięć, to rodzina i lud, którzy mają przed sobą przyszłość”.

Papież podkreśla również, że wychowywanie to dawanie miłości i nadziei. Daje także wskazówki jak stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata – m.in. pokazuje jak pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć się w życiu i pokonać w sobie dumę i egoizm.

Dużym plusem książki są umieszczone na końcu każdego rozdziału pytania pomocnicze i modlitwy, których zadaniem jest ułatwienie czytelnikowi zastosowania przeczytanych treści do swojego życia.

„Wymagania i pasja” nie jest łatwą lekturą. Wymaga od czytelnika dużo uwagi i skupienia, ponieważ miejscami napisana jest dość trudnym językiem. Nie mniej jednak jest to książka bez mała warta poleceniu. Każdy, kto tylko chce lepiej poznać nauczanie Ojca Świętego Franciszka powinien koniecznie sięgnąć po tę pozycję. Gorąco polecam!

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Uważam, że książka jest interesującą pozycją i wyróżnia się na tle różnych innych utworów o tematyce religijnej i nawet nie przez to, że została napisana przez przyszłego papieża, ale ze względu na fakt, że zostały w niej sformułowane problemy współczesnego świata, a także sposoby jak im stawić czoła. Gdy poznajemy sposób myślenia J. M. Bergoglia, przestajemy się dziwić, że ten człowiek potrafi swoją nauką zyskać wielu entuzjastów. Każdy z nas jest wychowawcą! - Myśl przewodnia tej książki, o której trzeba pamiętać nie tylko podczas jej czytania, ale także w życiu codziennym.

Polecam wszystkim, którzy chcą wgłębić się w naukę papieża Franciszka oraz tym, którzy chcą poświęcić swój cenny czas na refleksję na temat religii. To jest pozycja, która może Wam się spodobać.

[NiebieskaObwoluta.blogspot.com]

• ◄ Rok 2013 ►