Jak inwestować i pomnażać oszczędności?

Okładka książki Jak inwestować i pomnażać oszczędności?
Maciej Samcik Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki
poradniki
Samo Sedno
Edgard
2014-01-01
2014-01-01
finanse lokata akcje oszczędzanie oszczędności emerytura złoto inwestowanie poradnik OFE konto oszczędnościowe

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Właśnie takiej książki szukałem! W jasny i przystępny sposób tłumaczy zasady pomnażania majątku tak, że nawet laik potrafi przyswoić tę wiedzę. Z całą pewnością będę stosował zawarte w książce cenne wskazówki dotyczące zarządzania swoimi finansami. Polecam każdemu, dla kogo ten temat jest równie istotny!

Książka bardzo solidnie wprowadza w różne sposoby oszczędzania i inwestowania. Szczerze polecam ją każdemu.

Kilka rzeczy jest w niej nieaktualnych - np. brakuje informacji o zmianach w prawie które powodują że dzienna kapitalizacja odsetek traci sens - ale bardzo szybko można to wychwycić sprawdzająć proponowane przez autora metody.

Bardzo cenna dla mnie książka ze względu na to, że w bardzo przystępny sposób tłumaczy wiele terminów i zjawisk jakie występują na giełdzie a ich zrozumienie jest niezbędne do sprawnego operowania własnymi oszczędnościami i inwestycjami. Polecam na początek!

Pan Maciej Samcik ma dar przedstawiania złożonych relacji związanych z oszczędzaniem i inwestowaniem środków w przystępny sposób. W książce wyjaśniony jest mechanizm działania rynku, ale przede wszystkim pokazuje jak tracimy pieniądze trzymając je na lokatach bankowych i jak temu zapobiedz. Drugi ważny temat, to jak zbudować dodatkową emeryturę odkładając regularnie niewielkie środki i gdzie takie środki zainwestować.
Ta pozycja jest bardzo wartościowa w budowaniu świadomości ekonomicznej społeczeństwa. Przenosi codzienne sprawy finansowe na budowanie trwałych wartości.

Idealna książka dla osoby, które zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem/oszczędzaniem. Autor omawia "po ludzku" chyba wszystkie możliwe opcje, analizując ich zalety i wady. Polecam.

Bardzo dobra, rzetelna książka podsumująca metody oszczędzania oraz możliwości inwestycyjne dla laików. Autor w sposób streściwy tłumaczy co robić z nadwyżką pieniążną. Podobała mi się ta pozycja, ponieważ znalazłam w niej porady i przemyślenia, których brakowało mi w innych podobnych poradnikach, a także inny punkt widzenia dotyczący niektórych produktów finansowych. Dodatkowo podobała mi się otwartość autora co do jego portfela inwestycyjnego, oraz jasne powiedzenie co zrobić z pieniędzmi w przypadku posiadania określonych sum - w większości książek autorzy nie chcą wyłożyć kawę na ławę i wziąć odpowiedzialności za to co proponują.

Książka jest dość streśliwa, autor szybko przechodzi od jednego tematu do drugiego, czasami brakuje dłuższych wypowiedzi czy anegdot, które spowodowały, że przedstawiana wiedza zostanie w naszej głowie na dłużej.

Książka dotyka absolutnych podstaw zagadnień związanych z oszczędzaniem i inwestowaniem. Jest też napisana bardzo prostym językiem - autor to dziennikarz, więc wie jak trafić do zwykłego człowieka. W treści znajduje się trochę anegdot "z życia", ale zupełnie brak wzorów matematycznych, szczegółowych wykresów i wiedzy teoretycznej. Dla przykładu, próżno szukać wzoru na przyszłą wartość obecnej kwoty pieniędzy (FV - future value), mimo iż autor podaje przykłady uszczerbku w realnej wartości pieniądza przez inflację. Generalnie autor podając przykłady nie pokazuje w jaki sposób obliczał kwoty w nich zawarte, co jest bardzo złą praktyką.
W książce jest też wiele "rad" co do sposobu oszczędzania, inwestowania, których raczej nie powinno się powielać, ponieważ były opracowywane dość dawno gdy sytuacja ekonomiczna na świecie była zupełnie inna.
Mimo to książka stanowi dobre wprowadzenie dla kompletnego laika. Dla człowieka, który nigdy nie słyszał o obligacjach, ani nie wie jak kupuje się akcje na giełdzie w Warszawie. Wtedy dzięki tej książce nasyci on swoją ciekawość w dość szybki i bezbolesny sposób. A gdy tematyka go zainteresuje to będzie mógł ją zgłębić za pomocą innych pozycji. W takim scenariuszu plusem jest właśnie niewielka liczba stron. W przeciwieństwie do dużo lepszych książek jak "Finansowy Ninja" M. Szafrańskiego, która ma ponad 500 stron - początkującego może odstraszyć, mimo że jest wyśmienita.
Minusem (całkowicie niezrozumiałym dla mnie) jest bezczelnie niska jakość grafik w książce. Większość (jak nie wszystkie?) są skopiowane (zacytowane) z jakiegoś zewnętrznego źródła. Tak ciężko przygotować własne wykresy i diagramy?
Podsumowując - książka przeciętna, ale przydatna dla osoby początkującej.

Świetna pozycja. Brak lania wody, wszystko uporządkowane. Dla początkujących inwestorów to jak elementarz tyle, że inwestycyjny.
Polecam.

Polecam.

Inwestowanie w pigułce. Książka bardzo dobra dla osób które chcą zacząć inwestować lub zaczęły. Gorąco polecam :-)

Fajna dla osób nic nie ogarniających

Fajna dla osób nic nie ogarniających

Dodaj cytat z książki Jak inwestować i pomnażać oszczędności?