Okrutne żniwa

2013-05-02
Aleksandra Czwojdrak
przemoc dziecko okrucieństwo wspomnienia

2028

Fran Grubb dzielisie swoją historią. Kiedys uwielbiałą swojego ojca, choć kiepsko się sprawdzał w wielodzietnej rodinie jako żywiciel. Miałą starsze siostry, które ledwie skończyły 18 lat, uciekały od przemocowego domu.
Przypomina sobie nową partnerkę oja, Millie z małą córeczką, która bestialsko zbił w napadzie sząłu. Niestety wszystkie parnetrki, tak matka jak i Mary Anne są bezradne i nigdy nie postawiły się brutalowi. Wykształciły syndrom ofiary i pozwalały mu latami się nad sobą pastwić. Ojciec już w latach 50-tych trafił do węzienia za próbę zabójstwa jej matki i gwałt na najstarszej siostrze Brendzie. W wyniku splotu okoliczności dziewzynka już jako siedmiolatka tułała się po domach zastępczych, a potem jeszcze ojciec porwał ją z jednej z placówek.
Matka aby chronić syna Jimmy'ego oddała go do wujostwa. Synami właściwie się nie interesował, a gdy córki wchodziłi w okres dojrzewania, zaczynał je molestować. Katherine umarła jak była malutka, prawdopodobnie w wyniku zaniedbania, albo potrząania przez ojca. Jak to bywa, najpierw mała Frances szukała winy w sobie, jej małe serce rodzierala myśł, że nienawidzi tatusia i że to ona jest zła. Smutne losy, wstret do siebie, wiele traum z dzieciństwa, brak zaufania do dorosłych. Tylko jeden rok spędzony w domu opieki u pani Connie Maxwell.

Wstrząsająca opowieść o maltretowanej, gwałconej, bitej przez ojca dziewczynce. Czytałam ją ze smutkiem. Ale nie żałuję, bo książka jest niezwykle dobra. Pokazuje, że nawet osoby które powinniśmy kochać najbardziej na świecie, zasługują tylko na znienawidzenie i zapomnienie.

Nie bedę oceniała tej książki bo nawet nie wypada.Powiem tylko,że jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim okrucieństwem i bestwialstwem ojca wobec swoich dzieci.

Książka rewelacyjna!
Autorka przez 7 lat spisywała wspomnienia swoje i reszty rodzeństwa.Mroczna,czasem tragiczna i wstrząsająca opowieść o rozpaczy rodziny ,która padła ofiarą przemocy.Alkoholizm,widok katowanej matki niemal na śmierć oraz przemoc seksualna na dzieciach- to główne aspekty tej opowieści.Takie dzieciństwo wpływa destrukcyjnie na charakter.Dzieci w tej rodzinie płaczą bez łez,ukrywają się w najdalszym kącie przed swym katem i modlą się bezgłośnie...
Jak potoczą się losy rodziny ,czy każdy z nich przetrwa?
Na końcu książki pięknie jest napisane o przebaczaniu-Ewangelia według św.Mateusza 6.15 "Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom,i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień".
Polecam!

Książka rewelacyjna!

• Literatura faktu
  • 2015
  • Wyjątkowe
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Okrutne żniwa