Mamo, uciekaj

Hachette Polska
2012-10-15
2012-10-15
Paweł Rojewski

Poruszająca historia kobiety, której mąż zgotował prawdziwe piekło.

Aisza od najmłodszych lat słuchała cennych wskazówek swojego ojca. Jego głównym mottem życiowym było stwierdzenie „mierz wysoko, a osiągniesz wielki sukces”. Dlatego od dzieciństwa Aisza ciężko pracowała nad własną przyszłością. Zdobyła najwyższe wykształcenie, otrzymała świetną posadę w banku oraz zapracowała na społeczne uznanie i szacunek. A mimo to nie była w pełni szczęśliwa – marzyła o mężczyźnie, z którym mogłaby stworzyć piękną, kochającą się rodzinę. Kiedy więc na horyzoncie pojawił się Mark – uroczy, charyzmatyczny i odnoszący sukcesy – młoda kobieta zaczyna wyobrażać sobie życie u jego boku.
Para szybko bierze ślub, a wkrótce potem Aisza zachodzi w ciążę. Mark jest przeszczęśliwy i żarliwie obiecuje, że żonie i córeczce nigdy niczego nie zabraknie. Zaraz po porodzie Aisza wraca do domu, szczęśliwa, że wreszcie rodzina będzie w komplecie. Ku jej przerażeniu Mark reaguje zupełnie inaczej, niż się spodziewała. Od tego momentu mężczyzna zaczyna odsłaniać swoje prawdziwe oblicze – brutalnego oprawcy, czerpiącego radość z wyżywania się na bezbronnej żonie. Przemoc fizyczna i psychiczna nasila się z każdym kolejnym rokiem. Aisza mimo swojego bólu i cierpienia decyduje się na odważny krok – poproszenie o pomoc.

Historia jest przepełniona strachem i lękiem przed prześladowaniem psychicznym i fizycznym. Młoda kobieta każdego dnia drży nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim martwi się o swoje małe dzieci. Aisza wychowana według wschodniej kultury, wie, że nie może uciec od męża, ponieważ przyniesie to wstyd jej rodzinie. Dodatkowo boi się prosić o pomoc, a mąż tyran doskonale to wykorzystuje.
Książka pokazuje, jak dobrze oprawca może ukrywać swoje prawdziwe oblicze i jak doskonale potrafi zmanipulować swoją ofiarę. Aisza powolutku, nieświadomie wpada w sidła Marka, a on z każdym dniem posuwa się do coraz okrutniejszych czynów.

Podczas czytania współczułam głównej bohaterce i jej dzieciom. Cała trójka przeżyła koszmar wywołany przez okrutnego człowieka, czerpiącego satysfakcję z ranienia najbliższych. Jednocześnie podziwiałam odwagę i zdecydowanie Aiszy – miała w sobie dość siły, aby spróbować odmienić własny los.

"Twoją jedyną winą było bycie zbyt ufną, bo jak miałaś widzieć zło w innych, jeśli nie ma go w Tobie?"

Poruszająca historia kobiety, której mąż zgotował prawdziwe piekło.

Bardzo lubię książki Cathy Glass, ale ta jest inna. Podczas czytania kilka razy sprawdzałam, czy to na pewno tej autorki. Wszystkie poprzednie które przeczytałam, były oparte na prawdziwych wydarzeniach i doświadczeniach z dziećmi, które trafiły pod jej dach. Tę czytałam z dziwnym poczuciem nierealności, poirytowania główną bohaterką, rozciągłości i skupiania się na nieistotnych rzeczach. Jest krzyżówką taniego romansu i słabego kryminału. Nie polecam. Szkoda czasu.

Książka, która od samego początku poraziła mnie problemem w niej opisanym. Ukazuje fizyczne i psychiczne znęcanie się męża nad żoną w zamkniętych czterech ścianach niby szczęśliwego domu.
Książka nad wyraz autentycznie opisuje dramat kobiety i jej dzieci.
Warto przeczytać, gdyż otwiera nam oczy na problem przemocy domowej oraz na dłużej pozostaje w pamięci. Polecam!

Książka nad wyraz autentycznie opisuje dramat kobiety i jej dzieci.

2095
2033

"Kiedy Aisha, piękna i inteligentna Azjatka, poznaje Marka – uroczego, przystojnego i odnoszącego sukcesy mężczyznę, wie, że spotkała miłość swego życia. Po krótkim narzeczeństwie i romantycznym ślubie para wkrótce spodziewa się pierwszego dziecka. Gdy jednak Aisha wraca po porodzie do domu, Mark pokazuje swoją prawdziwą twarz – nieprzewidywalnego brutala. Przerażona, bez pieniędzy, z dwojgiem małych dzieci, żyjąca od lat w strachu kobieta wstydzi się przyznać, jak wygląda jej życie. W końcu jednak rozpaczliwie prosi o pomoc..."

Wciągająca książka od pierwszych stron zabiera czytelnika w prowizorycznie sielankową podróż, która zamienia się w koszmar. Wstrząsająca, trzymająca w napięciu. Łzy lecą ciurkiem, jak można traktować tak drugą osobę. To niepojęte, przerażające, wręcz paraliżujące. To książka dla ludzi o mocnych nerwach.

Po lekturze tej książki czułam bezsilność z jednej strony a z drugiej nieprawdopodobną determinację głównej bohaterki...polecam

Nie jest łatwo czytać takie książki komuś kto przeżył to w przeszłości. Sądziłam że już uporałam się z traumą dzieciństwa ta książka udowodniła mi że się myliłam. Skłaniają do refleksji o tym że rodziny z zewnątrz wyglądające na idealne w istocie takie nie są.
Czy polecam przeczytać? Jeśli szukasz czegoś lekkiego to nie.

Czy polecam przeczytać? Jeśli szukasz czegoś lekkiego to nie.

Człowiek, którego pokochaliśmy, który, wydawało się, że kocha nas, staje się naszym oprawcą, dręczycielem, znęca się nad nami, "karze" nas. Także nasze dzieci stają się ofiarami psychicznej przemocy, upokarzane tracą na równi z matką wiarę w siebie.
Autorka opowiada historię, która zdarzyła się naprawdę. Jest to przerażające, bo tak naprawdę nie wiemy, co się dzieje za ścianą w mieszkaniu sąsiadów.
Nie oceniajmy tej kobiety, że nie zdecydowała się odejść, uciec wcześniej. Że tak długo do tej myśli dojrzewała. Rozumie ją każdy, kto choć troszkę znalazł się w podobnej sytuacji.

Po przeczytaniu całej książki, naszła mnie myśl, że nie powinna ona być podpisana jako książka C. Glass. Autorki tutaj w ogóle nie ma, więc nie wiem, skąd taki pomysł, żeby była tak podpisana. Jeszcze nie pasuje mi okładka, bo tutaj mowa jest o dorosłej kobiecie, co prawda z dziećmi, ale jednak to kobieta, ana okładce jest mała dziewczynka. A jeśli chodzi o samą książkę, to bardzo mi się podobała, chociaż treść przyjemna nie jest i często miałam łzy w oczach podczas czytania. Ale warto przeczytać całą, żeby dowiedzieć się, czy Aisza zmieniła swoje życie, czy nie. Polecam ;)

2028

Aisza wychowana została zgodnie z etyką i moralnością pobożnych Hindusów. Posłuszna, grzeczna, lojalna wobec rodziny, niewinna i bez bagażu doświaczeń paradoksalnie stałą się łątwym łupem dla psychopaty i socjopaty. Wykształcona 26latka zaufała właścicielce wyspecjalizowanego biura matrymonialnego. Niby Belinda prześwietliła kandydata na jej partnera, ale poznanie charyzmatycznego Marka sprowaziło na nią peikło. Był rozwodnikiem, nie utrzymującym kontaktu z dwójką dzieci (pokreślał, ze matka je do niego wrogo nastawiałą). Szybko się w sobie zakochali, wzięli romantyczny ślub, a Aisza zaszła w ciażę. Jeszcze przed ślubem Mark wyznał, że mieszkał 5 lat z Christine, która się stoczyła, była agresywna, rozrywkowa, uzależniona. Dochodziło do awantur, uderzył ją raz aż straciła przytomność i się rozstali. niestety Aisza bez zastrzezęń uwierzyła w tę bajeczkę.
Mark z troki kaza jej rzycić prace w trzecim meisiącu ciąży, izolował i kontrolował ją. Powiłą ciemnoskóą córeczkę Sarah, ale truddy macierzyństwa ją przytłoczyły. gdy wróciła ddo domu, mark zrobił jeje karczemną awanturę. Manipulował ja, wpędzał w poczucie winy, sondował, czy nei chce go opuscic z dzieckiem. Odtąd żyła na tykającej bombie, bo nigdy nie wiedziała, co sprowokuje wyzwiska, przemoc psychiczną, słowną, a także-ostatecznie- fizyczną.
Kiey druga strona pozwoli na upokorzenie ze strony dręczyciela, przekroczona zostaje bariera i już łątwiej żyć w rolach kata i ofiary.
Aisza urodziła jeszcze Jamesa, wytrwałą jeszcze 7 lt w toksycznej relacji, ubezwłasnowolniona, chciałą uciec z dziećmi do budyskich mnichów, ale przyłąpał ja. Kupił sobie wielki motor. W końcu Aosza zaplanowała drastyczne posuniecie, by raz na zawsze skońcyć z koszmarem. Oburza to, że kobieta musiałą tak postąpić, że nikt nie udzielił jej wsparcia,,

"Mamo, uciekaj" Cathy Glass to przejmujący i porywający opis przemocy domowej i jej skutków. Opowieść, która mrozi krew w żyłach. Sporządzona z ogromną wrażliwością, portretuje przemoc w rodzinie i stanowi dogłębną analizę.
Pełna napięcia, zmuszająca do myślenia opowieść, w której nie brakuje mrocznych scen. Książka wiarygodnie oddaje ból i frustracę sprawia, że po plecach przechodzą ciarki.
Polecam.

• Pisane przez życie