Położna w świecie kobiet Sukuma

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
2012-01-01
2012-01-01
misje Afryka

Książka świetna, napisana lekkim piórem, więc szybko się ją czyta. Można zrozumieć jak naprawdę wygląda codzienność Afryki.

Książeczkę (bo krótka, a szkoda) czyta się bardzo dobrze, szybko bo losy położnej wciągają czytelnika, szczególnie jeśli związany jest zawodowo z rodzeniem. Człowiek sam chciałby tam być i przeżywać chwilę podobne do tych opisanych przez autorkę. Miło i przyjemnie choć czasem krwawo :) jak to przy porodzie :)

Monika wykonała wspaniałą pracę na misji

/Przeczytane jeszcze w postaci bloga/

Monika wykonała wspaniałą pracę na misji

/Przeczytane jeszcze w postaci bloga/

Świetna książka, napisana w bardzo przystępny sposób.
Przede wszystkim wielki ukłon w stronę Moniki, która moim zdaniem wykazała się niezwykłą odwagą, podejmując decyzję, by tuż po licencjacie udać się do Tanzanii i tam ratować życie kobiet oraz dzieci.
Położną nie jestem, ale po lekturze jej książki doszłam do wniosku, że chyba już nic nie będzie w stanie jej zaskoczyć w wykonywanej pracy - historie, które opowiedziała w swojej książce dla mnie osobiście często były wstrząsające i niezwykle przejmujące. Jednocześnie sposób, w jaki Monika je opisywała i to, jak sobie w nich radziła, dowodzi, że jest ona położną z powołania.
Warto przeczytać tę książkę z co namniej dwóch powodów: po to, żeby choć trochę uświadomić sobie, jaka przepaść istnieje pomiędzy Europą a Afryką, jak również po to, by zrozumieć, że nowe życie zaiste jest cudem :)

Świetna książka, napisana w bardzo przystępny sposób.

Do przeczytania tej książki, lub raczej książeczki, zachęciło mnie spotkanie z panią Nowicką organizowane przez uczelnię. Co mogłam powiedzieć po nim? Niesamowita kobieta! Jej opowieści były wręcz niewiarygodne. Praca położnej w Polsce a praca pani Nowickiej w Tanzanii to dosłownie niebo a ziemia! Miałam nadzieję poznać więcej historii, więc po jakimś czasie sięgnęłam po książkę autorstwa tej pani.
Prawie od razu rzuca się w oczy lekki język - nie ma się mu co dziwić, cała opowieść powstała bowiem z fragmentów bloga, nie spodziewajcie się więc literatury najwyższych lotów, o nie! W końcu nie o piękny język tutaj chodzi a o przekazanie czytelnikowi, jak najwięcej rzeczywistości pani Nowickiej. Świat Sukuma tak odmienny od naszego i cuda zdarzające się każdego dnia. Trudne wyzwania i wyjątkowe przypadki medyczne. Tragedie ludzkie i nieskończona wiara w każdy nowy dzień oraz w plan Boga - tak właśnie opisałabym w skrócie tę opowieść trwająca około dwa i pół roku, upchaną zgrabnie na 192 stronach.
Część słówek z "medycznej terminologii" rzeczywiście może być trochę niezrozumiała dla osób, których nie interesuje medycyna - na szczęście ich znajomość nie jest niezbędna, a gdyby kogoś bardzo temat zaciekawił, zawsze można wszystko odnaleźć w Internecie.
Jedynymi fragmentami, które mnie nieco nudziły były opisy w klimacie "religijnym", muszę jednak przyznać, że siła wiary i ducha pani Nowickiej zasługuje na prawdziwy podziw.
Serdecznie wszystkim polecam! Niejedno pewnie Was tu zaskoczy :)

Niesamowite, że tak młoda osoba zdecydowała się na taką misję, naprawdę podziwiam takich ludzi! Niejednokrotnie się wzruszyłam. Choć nie wszystkie szczegóły były dla mnie zupełnie zrozumiałe - nie znam się w najmniejszym stopniu na medycynie i służbie zdrowia - czytanie o tak odległym kraju, całkowicie innej kulturze, części tamtejszych problemów oraz o wiernych z tamtych terenów wywołało we mnie wiele emocji. Na duży plus zapisuję też zdjęcia, które dodatkowo pomagają wczuć się w klimat Afryki i Sukuma.
Szkoda tylko, że pod względem językowym kuleje. Dostrzegłam wiele literówek i różnego rodzaju błędów, a jestem osobą, dla której poprawna polszczyzna jest bardzo ważna. Niemniej warto poświęcić jedno popołudnie na tę książeczkę!

Moja opinia do przeczytania na blogu: http://jjtravel.zuikotek.pl/polozna-ksiazka-i-afryka/ :)

Książka została napisana na podstawie bloga, który Monika Nowicka położna i absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadziła będąc świecką misjonarką SMA. Opisuje ona swoją drogę poprzez radości, smutki, trudy i uroki swojej pracy w Tanzanii. Wypełniona ogromnym optymizmem i niezwykłą wiarą w Opatrzność Bożą ukazuje swoje spostrzeżenia i zmiany jakim poddaje ją ten piękny i różnorodny kraj oraz jego wielokulturowa ludność. Dzieli się wieloma przeżyciami zarówno własnymi jak i jej pacjentów oraz pacjentek. Autorka przytacza wiele przypadków medycznych myślę jednak, że nawet osoby nie interesujące się medycyną zostaną pochłonięte przez jej opowieść. Zdecydowanie polecam!

• K. Literatura faktu, historia
  • P. Afryka