Listy pani de Sévigné

Marie de Rabutin-Chantal Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Madame de Sévigné, Lettres
Anna Tatarkiewicz, Michał Mroziński
Wydawnictwo Naukowe PWN
literatura francuska listy XVII wiek Francja
Madame de Sévigné, Lettres
biografia, autobiografia, pamiętnik
Anna Tatarkiewicz, Michał Mroziński
literatura francuska listy XVII wiek Francja

Szukałem jej długo, boć jest już pozycją legendarną, zwłaszcza w niekończących się francuskich wznowieniach.
Świetna książka na jesień, mnóstwo smaków słów i kontekstów które są zapewne też zasługą tłumacza. Właściwie to mikro opowiadania o czasach kultury słowa, nowej obserwacji człowieka i więziach.
Można poczuć brak tego co i nam już się chyba ostatecznie wymknęło...

Dla stylu, wdzięku i dowcipu sprzed kilku wieków; dla unaocznienia sobie kultury dialogu, jaką wg np. E. Ciorana jest potoczna kultura francuska: każdy ma coś w miarę eleganckiego i kształtnego drugiemu do powiedzenia i napisania. Listy - moim zdaniem jedna z najbardziej podstawowych form literackich, której zanik trwale okalecza naszą potencję intelektualną. Pisanie blogów...

• Proza
  • 1ł) Historia: Francja