Listy pani de Sévigné

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- Madame de Sévigné, Lettres
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 1981-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1981-01-01
- Liczba stron:
- 418
- Czas czytania
- 6 godz. 58 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8306006615
- Tłumacz:
- Anna Tatarkiewicz, Michał Mroziński
- Tagi:
- literatura francuska listy XVII wiek Francja
Maria de Rabutin Chantal, markiza de Sévigné, urodziła się w 1626 roku w Paryżu. Wcześnie straciła rodziców i wychowaniem jej zajął się wuj Krzysztof de Coulanges, opat Livry. Miała znakomitych nauczycieli i odebrała staranne wykształcenie. Zaledwie ukończyła 18 lat, wyszła za mąż za markiza de Sévigné, utracjusza i awanturnika, który w 1651 roku zginie w pojedynku. Młoda wdowa zajmuje się wychowaniem swoich dwojga dzieci, ale utrzymuje też liczne stosunki towarzyskie, bywa na dworze Ludwika XIV. Podróżuje niewiele i niezbyt chętnie. Umiera w Prowansji, u córki, w 1696 roku.
Ważnym momentem w życiu markizy jest wyjazd jej córki Franciszki Małgorzaty do Prowansji, gdzie mąż jej, hrabia de Grignan, obejmuje urząd namiestnika gubernatora. Matka zaczyna pisać do córki listy, nie przypuszczając wcale, że zyskają jej nieśmiertelną sławę. Pisze z naturalną swadą o tym, co dzieje się w kręgu przyjaciół, w rodzinie, w życiu publicznym i na dworze królewskim. O wartości listów pani de Sévigné stanowi nie tylko przebogaty obraz epoki, jaki nam zostawiła, ale przede wszystkim to, że owe listy nasycone są bystrą obserwacją, wrażliwością uczuć, dowcipem i inteligentną refleksją ich autorki.
Pierwsze zbiory listów markizy, mozolnie przygotowywane do druku, ukazały się we Francji już w XVIII wieku.
Listy pani de Sévigné należą do celniejszych osiągnięć francuskiej literatury klasycznej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 24
- 14
- 6
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Szukałem jej długo, boć jest już pozycją legendarną, zwłaszcza w niekończących się francuskich wznowieniach.
Świetna książka na jesień, mnóstwo smaków słów i kontekstów które są zapewne też zasługą tłumacza. Właściwie to mikro opowiadania o czasach kultury słowa, nowej obserwacji człowieka i więziach.
Można poczuć brak tego co i nam już się chyba ostatecznie wymknęło...
Szukałem jej długo, boć jest już pozycją legendarną, zwłaszcza w niekończących się francuskich wznowieniach.
Pokaż mimo toŚwietna książka na jesień, mnóstwo smaków słów i kontekstów które są zapewne też zasługą tłumacza. Właściwie to mikro opowiadania o czasach kultury słowa, nowej obserwacji człowieka i więziach.
Można poczuć brak tego co i nam już się chyba ostatecznie wymknęło...
Dla stylu, wdzięku i dowcipu sprzed kilku wieków; dla unaocznienia sobie kultury dialogu, jaką wg np. E. Ciorana jest potoczna kultura francuska: każdy ma coś w miarę eleganckiego i kształtnego drugiemu do powiedzenia i napisania. Listy - moim zdaniem jedna z najbardziej podstawowych form literackich, której zanik trwale okalecza naszą potencję intelektualną. Pisanie blogów czy innych deklaracji intelektualnych "do nikogo i wszystkich"... jest w tym coś o niebo niższego niż dialog z konkretnym bliskim duchowo człowiekiem. Nieprawdaż?
Dla stylu, wdzięku i dowcipu sprzed kilku wieków; dla unaocznienia sobie kultury dialogu, jaką wg np. E. Ciorana jest potoczna kultura francuska: każdy ma coś w miarę eleganckiego i kształtnego drugiemu do powiedzenia i napisania. Listy - moim zdaniem jedna z najbardziej podstawowych form literackich, której zanik trwale okalecza naszą potencję intelektualną. Pisanie blogów...
więcej Pokaż mimo to