Nowa Fantastyka 362 (11/2012)

Okładka książki Nowa Fantastyka 362 (11/2012) Bartosz Działoszyński, Terry Pratchett, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente, Andrzej Ziemiański
Okładka książki Nowa Fantastyka 362 (11/2012)
Bartosz DziałoszyńskiTerry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
fantastyka opowiadania
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012) Ewa Bury, Mike Carey, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Jeff VanderMeer
Ocena 6,4
Nowa Fantastyk... Ewa Bury, Mike Care...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 3 / grudzień 2011 Joanna Bator, Piotr Cieśliński, Jan Gondowicz, Wiktor Jerofiejew, Włodzimierz Kalicki, Alice Munro, Wojciech Orliński, Jacek Piekara, Marian Pilot, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Joanna Bator, Piotr...
Okładka książki Nowa Fantastyka 345 (6/2011) Ramsey Campbell, Michał Cholewa, Joseph Paul Haines, Grzegorz Janusz, Paweł Korzuch, Jerry Oltion, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Zembaty
Ocena 5,9
Nowa Fantastyk... Ramsey Campbell, Mi...
Okładka książki Coś na Progu, nr 4 (wrzesień/październik) Emily Jane Brontë, George Gordon Byron, Ramsey Campbell, Bartosz Czartoryski, Edward Lee, Thomas Ligotti, Michael Moorcock, Mateusz Pitulski, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Rafał Szłapa, Marcin Wroński
Ocena 6,9
Coś na Progu, ... Emily Jane Brontë,&...
Okładka książki Nowa Fantastyka 359 (8/2012) Saladin Ahmed, Tom Crosshill, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Neal Stephenson, Małgorzata Wieczorek
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Saladin Ahmed, Tom ...
Okładka książki Coś na Progu, nr 2 / maj-czerwiec 2012 Clive Barker, Algernon Blackwood, Mort Castle, Bartosz Czartoryski, Jack Ketchum, H.P. Lovecraft, Mateusz Pitulski, Paweł Pollak, Redakcja magazynu Coś na progu, Marcin Rusnak, Łukasz Śmigiel, Clark Ashton Smith, Marcin Wroński
Ocena 7,3
Coś na Progu, ... Clive Barker, Alger...

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
592
253

Na półkach:

AEROMAUS - Catherynne M. Valente

AEROMAUS - Catherynne M. Valente

Pokaż mimo to

avatar
566
438

Na półkach:

Jubileusz trwa. Wraz z listopadowym numerem "Nowej Fantastyki" kontynuujemy świętowanie trzydziestych urodzin miesięcznika oraz wspominamy, czy też poznajemy, dzieje fantastyki przez te minione kilka lat istnienia jednego z jej przedstawicieli.

Na początek kilka krótkich zdań od Jakuba Winiarskiego, redaktora naczelnego "NF". W nich o człowieku, jednak nie teraźniejszym, rozwiniętym, ale o tym mieszkającym jeszcze w jaskini, i zagadka. Pytanie z trzema możliwymi odpowiedziami, może nie ma nagrody materialnej za udzielenie prawidłowej, ale jestem ciekawa czy uda się wam odgadnąć. Mnie się udało, jednak był to bardziej szczęśliwy traw, niż wiedza.

Następnie kolejnych kilka zdań, tym razem sklepanych przez Jerzego Rzymowskiego. Ich autor, jak zawsze przedstawia nam swoje przemyślenia oraz czekające nas w danym miesiącu zapowiedzi. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to mnie nie zaskoczył. Już dawno temu, w którejś z recenzji pisałam, że im więcej książek ma się za sobą, tym fabuły kolejnych stają się bardziej przewidywalne. Cóż, najwyraźniej nie tylko ja wpadłam w to błędne koło - co nie zmienia faktu, że choć króciutki materiał, bardzo pasujący do omawianych trzydziestu lat.


Jakub Ćwiek, wplatając w swój materiał wspomnienia z dzieciństwa, opowiada nam o przemijaniu ekranizacji i książek. Autor bardzo trafnie zauważa, że lata dają się we znaki każdemu z tych dzieł i zapewne innym też. Coś, co kiedyś było dla nas arcydziełem, z czasem staje się przeciętniakiem lub błazenadą. Niektóre tytuły potrafią przetrwać bieg czasu, inne nie.

"Spowiedź rówieśnika" - Jacka Dukaj. Dość obszerny artykuł, który można uznać za kontynuację materiału z poprzedniego numeru "Socjologicznie, religijnie, historycznie?" - Michała Cetnarowskiego. Równolatek "Nowej Fantastyki" ma wiele do powiedzenia, gdyż interesuje się pozycjami tego gatunku odkąd skończył osiem lat, czyli równe trzydzieści.

W kolejnym materiale omawianego numeru miesięcznika, również mamy okazję prześledzić trzydzieści lat, tym razem filmów. Zapoczątkowana przez "Gwiezdne Wojny" fascynacja nowoczesną techniką miała sporo odzwierciedleń w postaci twórców, którzy przez ten czas prześcigali się w udoskonalaniu swoich wizji i metod ich wykonywania. Czy tamtejsze ekranizacje zadawalały widzów? Jak odnoszą się teraz, do współczesnych czasów? Przekonać można się w artykule Konrada Wągrowskiego.

Zdarza się wam narzekać na recenzje i recenzentów? Pewnie tak szczególnie że teraz, kiedy Internet stał się powszechny i recenzować może każdy. Otóż, Agnieszka Haska oraz Jerzy Stachowicz wiedzą o tym i postanowili podzielić się z nami minionymi czasami i wizją dawnych recenzentów. Bardzo interesujący materiał, który dotyczy wielu z nas.

Słyszeliście o Paolu Bacigalupim? Ja nie miałam jeszcze przyjemności zapoznać się z jego twórczością, co nie zmienia faktu, że chętnie przeczytałam o tym młodym, odnoszącym wielkie sukcesy pisarzu. Fanów autora jak i osoby, które go nie znają powinien zainteresować artykuł Marcina Zwierzchowskiego.

Zaraz przed Peterem Wattsem, Rafał Kosik w swoim felietonie prezentuje postać rzeczy zastępowania starszej rozrywki przez nowszą. Na przykładzie staroświeckiego już teatru, zastąpionego przez nowoczesne kino próbuje wyjaśnić, jak powinno przebiegać zamiennictwo książek na e-booki. Temat bardzo interesujący, bo dotyczący głównie nas wszystkich. Jeżeli jednak myślicie, że przyjdzie wam nie wypowiedzieć się po jednej ze stron, to jesteście w błędzie. Mnie już spotkał zawód z strony jednego z wydawnictw, kiedy to pierwszy tom trylogii, która naprawdę mi się zaczynała podobać, został wydany w wersji papierowej, a kolejne już w elektronicznej. To dopiero początek, i choć wydawnictwa teraz wydają swoje pozycje w obu wersjach, niebawem może się to zmienić. Zdaniem Rafała Kosika ważne jest to, aby te zmiany przeprowadzano wolno i aby nie były szkodą dla czytających, kochający w przyszłości ten stary sposób.

Peter Watts porusza kompletnie inny temat, dla mnie osobiście nieco mniej interesujący. Jego autor przedstawia nasz brak zainteresowania i spostrzegania na co dzień, prezentując wyniki ankiet, które czasami zostają zadane nam przez przypadkowo spotkanych ankieterów, np. na zakupach w centrum handlowym.

"Gorycz i żółć" - ostatni w tej "Nowej Fantastyce" felieton Łukasza Orbitowskiego. Opowiada o wymarłym włoskim gatunku lat sześćdziesiątych i o filmie, z którego trudno dowiedzieć się, czym był cel fabuły. Materiał nie tak nużący jak poprzednika, ale i tak Rafał Kosik zaciekawił mnie najbardziej.

Oprócz tego całego tematycznego miszmaszu. jak zawsze do każdego numery dołączone zostały materiały nigdy nie publikowane. Oprócz typowych opowiadań na szarym papierze, redaktorzy postanowili dodać fragment książki "Dar wilka" - Anne Rice. Ocenę pozostawiam wam. A jeżeli chodzi o opowiadania, to kolejno są nimi: "Pułapka Tesli" - Andrzej Ziemiański, "Masz to jak w banku" - Bartosz Działoszyński, "Dotyk Niebios" - Jason Sanford, "Piekielny interes" Terry Pratchett, "Aeromaus" - Catherynne M. Valente i oczywiście rady Michaela J. Sullivana "Wielozadaniość. Jak wywołać śnieg".

Recenzje to: "Tron Półksiężyca" - Saladin Ahmed, "Królowa Zdrajców" - Trudi Canavan, "Namiestniczka. Księga 3: Spadająca strzała" - Wiera Szkolnikowa, "Herosi" - antologia pod red. Michała Cetnarskiego, "Przegląd Końca Świata: Feed - Mira Grant, "Książę Cierni" - Mark Lawrence, "Kroniki Imperium Grozy. Okrutny wiatr." - Gen Cook, "Drood" - Dan Simmons, "Złodziej", "Królowa Attolii" - Megan Whalen Turner.

Nie licząc kilku reklam książek, m. in. "Sagi Księżycowej" - Cinder, "Uczty dusz" i "Skrzydeł gniewu" - Celi Friedman oraz konkursów z nagrodami, to wszystko w tym numerze.

Przedostatnie tegoroczne wydanie "Nowej Fantastyki" moim zdaniem jest bardzo ciekawe, lepsze niż poprzednie. Zachęcam wszystkich chętnych do zamówienia prenumeraty magazynu szczególnie, że w taki sposób oszczędzamy pieniądze, które normalnie wydamy za każdy numer w kiosku. Niestety, ale spóźnialskich ominęła już promocja, względem, której otrzymywało się na płycie wszystkie numery lat 1982-2004. Pewnie jednak niebawem pojawi się nowa promocja, gdyż redaktorzy miesięcznika cały czas wpadają na nowe pomysły.

Jubileusz trwa. Wraz z listopadowym numerem "Nowej Fantastyki" kontynuujemy świętowanie trzydziestych urodzin miesięcznika oraz wspominamy, czy też poznajemy, dzieje fantastyki przez te minione kilka lat istnienia jednego z jej przedstawicieli.

Na początek kilka krótkich zdań od Jakuba Winiarskiego, redaktora naczelnego "NF". W nich o człowieku, jednak nie teraźniejszym,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
290

Na półkach: , ,

Świętowanie XXX-lecia w Nowej Fantastyce trwa dalej. Rzucający się w oczy napis na klimatycznej okładce nie pozostawia złudzeń - jest to czas wyjątkowy, bo w końcu, by przetrwać trzydzieści lat na rynku i nie upaść, to nie lada wyczyn. Dla Redakcji miesięcznika jest to powód do dumy, a dla Czytelników - czas prezentów! Właśnie ze względu na nie wyjątkowo zacznę od opowiadań - a dokładniej dwóch, na które zwróciłam szczególną uwagę. Mowa o Terry'm Pratchetcie i jego "Piekielnym interesie" oraz Andrzeju Ziemiańskim i jego "Pułapce Tesli".

Pierwsze opowiadanie, to od Pratchetta, było dla mnie pierwszym spotkaniem z tym autorem w ogóle. Pratchett nigdy nie przekonał mnie do siebie ze względu na swój specyficzny, humorystyczno-ironiczny styl pisania. Styl ten był również użyty w "Piekielnym interesie", ale tekst opowiadania był o tyle krótki, że nie zdążył mnie zniechęcić. Wykreowana przez autora historia była ciekawa i niezwykła, bo rzadko kiedy - bądź wcale - mamy do czynienia z Szatanem, który reklamuje Piekło i wręcz próbuje ściągnąć do niego nowych ludzi. Humorystyczna pointa na końcu opowiadania wywołała u mnie uśmiech i poprawiła mi nastrój. Właśnie tego spodziewałam się po Pratchetcie, choć na dłuższą metę nie mogłabym czytać tego typu utworów.


W samych superlatywach mogłabym za to wypowiadać się o "Pułapce Tesli" Andrzeja Ziemiańskiego. Autor zmyślnie i wiarygodnie opisał fenomen serbskiego naukowca i mistrza patentów (miał ich około 150, a poza tym to on, nie Marconi, wynalazł radio!),dzięki czemu czytałam opowiadanie z zapałem i ciekawością. Żeby jeszcze bardziej rozbudzić naszą wyobraźnię, Ziemiański wplótł do fabuły wątek spisku m.in. Bella i Edisona, którzy zazdrościli Tesli światłości umysłu i pragnęli w jakiś sposób mu zaszkodzić. Nie przewidzieli jednak roli Marconiego i tego, że Tesla wystrychnie ich na dudka. W jaki sposób? Tego dowiedzcie się z lektury "Pułapki Tesli". Po stokroć warto rzucić okiem na to opowiadanie!


A co jeszcze znajdziemy w najnowszym numerze Nowej Fantastyki? Standardowo felieton Jakuba Ćwieka, który w typowy dla siebie sposób dosadnie i z pomysłem komentuje gorące tematy - w listopadzie porusza temat reżyserów i ich wielkich dzieł, które niekoniecznie powracają w udanej odsłonie. Chociażby takie "Gwiezdne Wojny", ostatnio mocno komentowane w mediach z racji tego, że Disney wykupił LucasFilm i zapowiedział na 2015 rok kolejną część Gwiezdnej Sagi - stare filmy są kultowe, podczas gdy te nowsze wypadają przy nich żałośnie blado.


Idąc dalej, nie możemy nie zatrzymać się przy tekście Jacka Dukaja o jakże wymownym tytule: "Spowiedź rówieśnika", będącym przekrojem przez trzydzieści lat rozwoju fantastyki i science fiction w Polsce i na świecie. Jest to najbardziej wartościowy artykuł w tym numerze. Wraz z pomocą kolegi - entuzjasty ambitnej fantastyki - sporządziłam sobie listę książek, które koniecznie muszę przeczytać. I na pierwszy ruszt wrzucam sobie "Ziemiomorze"!

Na sam koniec polecam zapoznać się z poradnikiem dla piszących autorstwa Michaela J. Sullivana, który tym razem poucza nas o wielozadaniowości tekstu, coby nie był pisany na marne, a także z tekstami "Odyseja kosmiczna 1982-2012" Wągrowskiego o rozwoju kinematografii i kina oraz "Recenzje z lamusa" Haskiej i Stachowicza, którzy w żartobliwy sposób pokazali jak kiedyś pisało się recenzje. Co do samych recenzji, to sporo znajdziecie ich także i w tym numerze. Może i nie są długie, ale zawierają kwintesencję tego, co w recenzowanych książkach i filmach najważniejsze.

Listopadowy numer Nowej Fantastyki zdecydowanie trzyma poziom. Dobre teksty w połączeniu z ciekawą tematyką nie mogą się nie spodobać. Osobiście trzymam kciuki za kolejne trzydzieści lat dla tego czasopisma. Kto wie, może i ja kiedyś pokuszę się o spowiedź godną tekstu Dukaja..?

Świętowanie XXX-lecia w Nowej Fantastyce trwa dalej. Rzucający się w oczy napis na klimatycznej okładce nie pozostawia złudzeń - jest to czas wyjątkowy, bo w końcu, by przetrwać trzydzieści lat na rynku i nie upaść, to nie lada wyczyn. Dla Redakcji miesięcznika jest to powód do dumy, a dla Czytelników - czas prezentów! Właśnie ze względu na nie wyjątkowo zacznę od opowiadań...

więcej Pokaż mimo to

avatar
754
204

Na półkach: , , ,

Zasłuchując się w nowej płycie Muse, zaczytywałam się w najnowszym numerze "Nowej Fantastyki" czując, że jednak pismo trzyma poziom. Bałam się tego numeru, bałam się, że zawiodę się, jak przy poprzednim, ale... myliłam się, a moje obawy okazały się bezpodstawne! Wszystko znowu było na swoim miejscu, wszystko dopięte na ostatni guzik, wszystko pasujące i ta okładka! To jest to, co lubię najbardziej...

Zaglądałam do środka, czując lekką obawę, lecz, gdy tylko ujrzałam spis treści, wiedziałam, że czeka mnie przygoda, godna tego czasopisma. Może to górnolotnie zabrzmi, ale ucieszyłam się, że poprzedni numer był swoistym preludium do numeru listopadowego. Podobno we wszystkim musi być pewna harmonia, tak też, najwidoczniej myśleli twórcy "NF", kiedy tworzyli te dwa, tak inne, tak kontrastowe numery... ;)

Jakub Ćwiek, chyba nigdy mnie nie zawiedzie. Każdy kolejny felieton trzyma poziom i zachwyca. Zachwyca nie tyle językiem, co trafnością spostrzeżeń. W tym numerze, Jakub Ćwiek porusza temat idoli okresu młodości i o ich powrotach, bądź nie. Doszedł do wniosku, z którym się zgadzam, że nie każdy z pisarzy/reżyserów po wieloletnich przerwach powinien wracać. Zwłaszcza, jeśli "wypadł" z obiegu i już nie ma rozeznania w rynku i potrzebach czytelników.

"Smutne to, rzecz jasna, bo przecież tak naprawdę nikt nie wie, kiedy powinien niepokonany zejść ze sceny."

Zostałam zafascynowana artykułem Jacka Dukaja, na temat prozy zagranicznej. Znalazłam w nim, bowiem wiele książek, które z chęcią przeczytam oraz kilka refleksji, do których się przychylam. Niekoniecznie, jednak zgadzam się ze stwierdzeniem, że czytający np. Lema albo Sapkowskiego w młodości mają całkiem inne wyobrażenie fantastyki, co czytający np. Kossakowską czy Kozak. Co prawda, z pewnością, lubują się w innej tematyce fantastycznej, ale czy inaczej fantastykę widzą? To chyba jednak kwestia indywidualna i niekoniecznie zależna od utworów z nastoletnich lat.

Film fantastyczny to dosyć nowy wynalazek zapoczątkowany przez Georga Lucasa i jego "Gwiezdne Wojny...", dzięki niemu, fantastyka znalazła nowe medium i rozszerzyła pole oddziaływania. Od tamtej pory (gwoli przypomnienia, lata '80) fantastyka stała się jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych, o czym doskonale potrafi rozprawiać Konrad Wągrowski. Zauważył też, jak ten rozwój "spłaszczył" fantastykę. W dzisiejszych czasach zbyt wiele reżyserów/producentów skupia się na widowiskowych efektach specjalnych, zubożając fabułę. Na szczęście, jest jeszcze kilka perełek, które są godne polecenia. Ale o tym wszystkim w artykule Konrada Wągrowskiego, "Odyseja kosmiczna 1982-2012" :)

Nigdy wcześniej nie słyszałam o Paolo Bacigalupi, autorze "Zatopionych miast" i "Nakręconej dziewczyny", czytając artykuł Marcina Zwierzchowskiego, zapragnęłam jak najszybciej przeczytać książki tego autora. To niesamowite, jak kilka słów potrafi zapaść w pamięć i rozpalić serce żarem chęci poznania... Fabuły tych książek, doskonale wplatają się w tematykę, którą się interesuję już od bardzo dawna :)

Dla każdego recenzenta, polecam artykuł Jerzego Stachowicza i Agnieszki Hasko o recenzjach z lamusa :) Doskonały tekst z nutką ironii :)

Listopadowy numer "Nowej Fantastyki" sprawił, że na nowo zapragnęłam podążyć za intuicją, przypomnieć sobie "starych" idoli dzieciństwa, ale także odkryć zupełnie innych autorów/reżyserów, których na łamach czasopisma poznałam. Pełen inspiracji jest ten numer.


Moja ocena: 5-
[http://biblioteczka-pandorci.blogspot.com/2012/11/nowa-fantastyka-362-112012.html]

Zasłuchując się w nowej płycie Muse, zaczytywałam się w najnowszym numerze "Nowej Fantastyki" czując, że jednak pismo trzyma poziom. Bałam się tego numeru, bałam się, że zawiodę się, jak przy poprzednim, ale... myliłam się, a moje obawy okazały się bezpodstawne! Wszystko znowu było na swoim miejscu, wszystko dopięte na ostatni guzik, wszystko pasujące i ta okładka! To jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2449
1174

Na półkach: , , , ,

Nic ciekawego w tym numerze sie nie pojawilo. Pozytywna niespodzianka: wygralam w konkursie :3

Nic ciekawego w tym numerze sie nie pojawilo. Pozytywna niespodzianka: wygralam w konkursie :3

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    10
  • Chcę przeczytać
    7
  • Czasopisma
    4
  • Egzemplarze recenzyjne.
    1
  • Wymiana
    1
  • Przeczytane 2012
    1
  • SF
    1
  • Ulubione
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 362 (11/2012)


Podobne książki

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (77) / 2024 Pola Braun, Patrycja Bukalska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Ada Limón, Caleb Azumah Nelson, Szymon Opryszek, Damian Piwowarczyk, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Małgorzata Żarów
Ocena 9,0
Pismo. Magazyn... Pola Braun, Patrycj...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...

Przeczytaj także