Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków Redakcja tygodnika Polityka
Okładka książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków
Redakcja tygodnika Polityka Wydawnictwo: Polityka Seria: Pomocnik historyczny Polityki czasopisma
czasopisma
Pomocnik historyczny Polityki
Polityka
2012-09-05
2012-09-05
Chiny Konfucjusz gospodarka polityka. Azja Daleki Wschód Cesarstwo Chińskie

Okładka książki Nowa Fantastyka 481 (10/2022) Kir Bułyczow, Mike Gelprin, Wojciech Gunia, Ann LeBlanc, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Paula Wanarska, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Kir Bułyczow, Mike ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 491 (08/2023) Aleksandra Bednarska, Agnieszka Fulińska, Jakub Juszyński, Andrzej Miszczak, Tamsyn Muir, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 480 (09/2022) Adam Groth, Grzegorz Nowakowski, Elena Pavlova, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nadija Seniowska, Rachel Swirsky
Nowa Fantastyk... Adam Groth, Grzegor...
Okładka książki Nowa Fantastyka 492 (09/2023) Cezary Czyżewski, Adrianna Filimonowicz, Ołeksij Gedeonow, Nina Kiriki Hoffman, Marta Kładź-Kocot, Naomi Kritzer, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk
Nowa Fantastyk... Cezary Czyżewski, A...
Okładka książki Nowa Fantastyka 442 (07/2019) Neil Gaiman, Linda Nagata, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Paula Wanarska
Nowa Fantastyk... Neil Gaiman, Linda ...

Chiny po upadku ZSRR zastąpiły miejsce Rosji w roli głównego antagonisty USA (i świata tzw. Zachodu) i stały się (obok USA) hegemonem: gospodarczym, militarnym, ale też w pewnym sensie kulturowym. Nie zmienia to faktu że wiedza ludzi wywodzących się z tzw. Okcydentu, cywilizacji zachodniej, w tym Polaków, o Chinach jest szczątkowa. Jeżeli ktoś jest ogromnym fanem Chin czy Azji Wschodniej, sam znajdzie odpowiednią literaturę. Zwykły człowiek nie potrzebuje grubych ksiąg w temacie. Wystarczy ten Pomocnik Historyczny Polityki. „Historia Chińczyków”, bo tak jest zatytułowany, ma niemal 140 stron skondensowanej wiedzy o najważniejszych aspektach cywilizacji chińskiej. O dziejach Państwa Środka od czasów starożytnych (na wpół legendarnych) do czasów przejęcia władzy przez komunistów. O systemach filozoficzno – religijnych (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, kult przodków) i ich wpływie na funkcjonowanie państwa i mentalność chińską po dzień dzisiejszy. O sztukach walki jak i chińskiej kuchni. O grupach etnicznych i językach używanych w Chinach. O Wielkim Murze i chińskiej porcelanie. I o wielu innych rzeczach, z których Chiny słyną, które przyczyniły się do ich dawnej jak i obecnej potęgi, a także wpływu (kulturowego, naukowego czy gospodarczego) jaki Chiny wywierały kiedyś i dziś na świat. Jak najbardziej polecam.

Gorąco polecam każdemu, kto chce zacząć zagłębiać się w literaturę sinologiczną. Pomocnik ten przedstawia chyba każdy aspekt Państwa Środka - sztukę, historię zarówno dawną, jak i bardziej współczesną, filozofię... Słowem, wszystko, co kojarzy wam się z Chinami, zapewne zostało w tym czasopiśmie ujęte i wyjaśnione.

Że Chiny to cała wielka, zupełnie inna cywilizacja, to już wiedziałam, ale oczywiscie lektura tego Pomocnika mnie w tym utwierdziła. Po raz kolejny Pomocnik Historyczny Polityki sprawdza się jako źródło ogólnej wiedzy na dany temat, syntetycznie podanej dla laika, z ładnymi obrazkami.

- Nie ma to jak oś czasu i kalendarium na pierwszy rzut oka pokazujace ogrom historycznego kontekstu.

- Krzysztof Gawlikowski

"Ok. 100 mln obywateli ChRL należy do oficjalnie uznanych 55 mniejszości narodowych"

"Rodzina z prowincji Shandong mieszkająca w Pekinie od 500 lat będzie nadal uznawana za Shandongczyków, podczas gdy w Europie przyjmuje się zwykle tożsamosć kraju zamieszkania już w drugim-trzecim pokoleniu. Jest to rezultatem utrzymywania się struktur klanowych, kultu przodków oraz posiadania genealogii rodowych sięgających nieraz dwu-trzech tysięcy lat. Nadal zdarza się, ze ród ma od ponad dwu tysięcy lat siedzibę w tej samej wsi!"

"W istocie nie można zatem być po prostu Chińczykiem; jest się Chińczykiem będąc Hunańczykiem, Shangdongczykiem, Hakkijczykiem itp., tak jak jest się Europejczykiem będąc Polakiem, Włochem czy Niemcem".

"(...) specyficzne pismo typu ideograficznego, a niebędące zapisem dźwięków jak nasz alfabet, właśnie dla komunikacji ponadjęzykowej i ono jest ważnym spoiwem narodowym (chociaż zapożyczyli je Wietnamczycy, Koreańczycy, Japończycy i inne ludy z regionu). W zasadzie jest to do dzisiaj jedno pismo, ale parlamenty chińskie od lat 20. XX w. wprowadzały pewne uproszczenia w pisowni skomplikowanych znaków. Bardzo dużą liczbę tych uproszczeń wprowadzono w ChRL. [dwa rodzaje pisma: uproszczone w publ. popularnych i pełne w klasyce i naukowych] (...) W rezultacie tej skomplikowanej sytuacji językowej Chińczyk nie tylko często nie może się dogadać z innym Chińczykiem, ale również może miec kłopoty z przeczytaniem napisu (...)".

"Chiny tradycyjnie nazywają sie Państwem Środka (Zhongguo)".

"Chiny są jedynym państwem starożytnym, które przetrwało do dzisiaj, zachowując ciągłość i tradycję. Antyk pozostaje tu źrodłem wzorców, wartości, symboli oraz inspiracji".

"Utrwalił się zwyczaj, że następna dynastia powoływała historyków do sporządzenia opisów panowania poprzedników. Oczywiście opracowywano je na podstawie owych oficjalnych zapisów codziennych oraz archiwów z przechowywanymi dokumentami. Nawet po obaleniu cesarstwa (w 1911 r.) władze nowej republiki powołały zgodnie z tym obyczajem komisję historyczną do opisania dziejów ostatniej dynastii".

"Edukacja w Chinach polegała przede wszystkim na studiowaniu historii, co uznawano za kluczowe zwłaszcza w przypadku władców i polityków".

"W dużej części Azji Wschodniej jest odwrotnie [niż w świecie zachodnim]: to nazwiska stanowią klasę zamkniętą i tylko niewiele słów może być tu użytych, zaś imiona mogą być dowolne i można je zmieniać nawet wielokrotnie, zależnie od woli zainteresowanego (choć współcześnie administracja państwowa stara się to utrudniać".

- Małgorzata Religa

"Konfucjanizm to termin używany na Zachodzie na określenie tradycji nazywanej po chińsku rujija czyli szkoła ru. Tradycja ru czyli (prawdopodobnie) specjalistów od rytuałów poprzedzała Konfucjusza [Kong Fuzi, mistrz Kong], ale to on nadał jej specyficzny charakter i uczynił jedną z najważniejszych tradycji Chin i całej Azji Wschodniej".

"Aby być ren, człowiek musi zaakceptować swoje miejsce w społeczeństwie i postępować tak, aby najlepiej wypełnić rolę wynikającą ze swego usytuowania wobec innych".

- Włodzimierz Cieciura "Chiny zamieszkuje ponad 20 mln wyznawców islamu". "Genezy [jednej z tych] społeczności upatruje się w mieszanych małżeństwach zawieranych z chińskimi kobietami przez kupców z Arabii, Persji i innych krajów zachodniej Azji".

- Wynalazki - niby się o nich wie, ale to jest znów: ogrom rozwoju cywilizacji rolniczej, technicznej, organizacyjnej (egzaminy państwowe),istniejącej w sposób ciągły i czasem wyprzedzającej Europę o np. 2 tys. lat. To ten skok Europy w ostatnich 200 latach zdaje sie na tym tle zaskakujacy.

- Mur Chiński: raczej system wałów. Ten najsłynniejszy jego obraz to tylko szczególny fragment.

- Kulturowa rola kuchni różnych regionów.

- Republika Chińska: 1911-1937, wojny 1937-49, komuniści oszczędzali siły i potem przejęli władzę, Kuomintang - ewakuacja na Tajwan (2 mln uchodźców, a tam 6 mln wyspiarzy, którzy ich nie kochali, ale ostatecznie rozsądne rządzenie ich jakoś przekonało. Tajwan - "demokracja w czasie kurateli", stopniowo rozmontowywana dyktatura)

- Mao: okres stalinowski, 1956 ruch stu kwiatow, nagle ucięty i represje przeciw ujawnionym, 58-60 wielki skok (komuny ludowe, zniszczenie rolnictwa, głód, komunizm koszarowy),usunięcie Mao, sprzątanie po wielkim skoku, 66-69 Mao wraca: rewolucja kulturalna (czerwona gwardia, czerwona książeczka),76 -aresztowanie pod śmierci Mao tzw. bandy czworga.

- Krzysztof Gawlikowski: "Bez licznych ofiar rewolucji kulturalnej, bez jej ekstremizmu i chaosu, jaki spowodowała, nie doszłoby zapewne do społecznej dyskredytacji komunizmu tak szybko. W Chinach nie został on przyniesiony przez obce czołgi, lecz zwyciężył w wojnie domowej, wbrew obcym potęgom. Zauroczenie nim znacznej części elit i społeczeństwa wiązało się z głębokim osadzeniem go w tradycji chińskiej. Dlatego reżim maoistowski może być nawet analizowany jako ostatnia, heretycka faza konfucjańskiego cesartwa".

- Lata 70: po śmierci Mao powrót Denga Xiaopinga, reformy. "nieważne czy kot jest biały czy czarny, ważne, żeby łapał myszy". KG: "jako stary komunista wcale nie miał zamiaru likwidować komunizmu w Chinach, tylko go ulepszyć". Wprowadza porządek prawny (którego przecież za Mao nie było!). Koniec kultu biedy, niech bogaci się, kto umie. A do tego największa w (pruderyjnym) świecie konfucjańskim rewolucja seksualno-obyczajowa.

- Ogromna skala przemian: od początku reform Denga przejście od społeczeństwa 80% rolniczego do 50% czyli 300-400 mln ludzi przeniosło się do miast (tyle co w Europie w ogóle w miastach?? za KG). 300 mln dźwigniętych z nędzy i prze to rozumieją prawa człowieka.

- Krzysztof Gawlikowski: "Wzorcem dla Denga stał się Singapur łączący konfucjańskie tradycje z nowoczesnością i fantastycznym rozwojem (...) Tajwanu i Korei Pd, które rozwinęły się w ramach specyficznego autorytarnego kapitalizmu, przy bardzo dużej roli państwa, podobnie jak Japonia, która za fasadą zachodniej demokracji również zachowała swoisty, konfucjański autorytaryzm opiekuńczy".

- brak koncepcji bytów absolutnych (Prawda, Piękno) - zmienność i relatywizm; zamiast dualizmu antagonistycznego dualizm komplementarny, czas nie linearny, ale cykliczny; zamiast idei prawa, zasady równości i czyichś praw - normy etykiety i rytuału; kluczowa koncepcja konfucjańska: powinności społeczne jednostki; zamiast jednostek byty grupowe (np. rodzina, a inni to obcy, nieznana chrześcijańska koncepcja bliźniego).

- Nie ma to jak oś czasu i kalendarium na pierwszy rzut oka pokazujace ogrom...

Kolejny dobry "Przewodnik". Dowiedziałem się z niego bardzo dużo o Chińczykach i ich historii, a także o bardzo wielu różnicach kulturalnych, z jakich nie zdawałem sobie sprawy wcześniej.

• Chiny
  • Orient DW
  • Przeczytane 2017
  • Warto wiedzieć
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...