Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów

Okładka książki Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów David Kadavy
Okładka książki Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów
David Kadavy Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Design for Hackers: Reverse Engineering Beauty
Helion
2012-07-20
2012-07-20
Maksymilian Gutowski
webmasterstwo web design design typografia projektowanie graficzne

Design to nie tylko projektowanie wyglądu, to proces tworzenia i rozwijania koncepcji, które będą użyteczne, estetyczne i funkcjonalne. Jest on zintegrowany z wieloma dziedzinami, takimi jak inżynieria, marketingu, technologia i socjologia, i wpływa na wiele aspektów codziennego życia. Zrozumienie znaczącej roli designu w odbiorze produktu bądź usługi to klucz do sukcesywności projektowania, szczególnie w pracy zajmującej się projektowaniem stron i aplikacji. Właśnie zrozumienie procesów jakie zachodzą w designie jest myślą przewodnią książki “Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów”, autorstwa Davida Kadavy.

Intrygujący tytuł kryje w sobie pewne niedomówienie, mianowicie chodzi mi o znaczenie słowa haker. Haker według autora to nie przestępca internetowy, który tylko czyha na moment w którym nielegalnie zdobędzie poufne dane bankowe. Kadavy definiuje hakera jako osobę, która poszukuje sposobów na szybkie i efektywne rozwiązywanie problemów, wykorzystując nieoczywiste i kreatywne podejście. W książce autor udowadnia, że te same umiejętności i podejście, które są charakterystyczne dla hakerów, można zastosować także w projektowaniu.

Książka skierowana jest zarówno do początkujących, jak i do bardziej doświadczonych projektantów, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty i uzyskać nowe pomysły na projektowanie. Lekkie pióro autora sprawia, że nawet trudniejsze treści, kierowane do bardziej zaawansowanych takie jak: modele kolorów czy czynniki hierarchizuje w hierarchiach wizualnych są zrozumiałe za pierwszym razem dla czytelnika początkującego, takiego jak ja. Autor dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu jak i wiedzy zręcznie wprowadza czytelnika w każdy obszar tematyczny najpierw przedstawiając historię zagadnienia, ukazując szerszą perspektywę. Dopiero po zobrazowaniu czytelnikowi tła autor zagłębia się w problematykę tematu, gdzie następnie ukazuje często życiowe przykłady tego co wcześniej opisał.

Nie jest to ani poradnik, ani podręcznik, jednak można z książki tej wynieść ogromną wiedzę z zakresu np. tworzenia prototypów, projektowania interfejsów, testowania i ulepszania projektów, a także radzenie sobie z trudnymi problemami projektowymi. Mimo, iż od publikacji minęła ponad dekada, zasady projektowania przedstawione przez autora są wciąż aktualne, a część z nich niezmienna od lat. Dzięki wskazówkom Kadavy początkujący projektant jest w stanie usprawnić swoją pracę, jak i lepiej zrozumieć mechanizmy, które stosuje, co za tym idzie używać je świadomie. Niestety w pewnych miejscach widać, że jest to książka wydana w zeszłej dekadzie. Case studies, przedstawione przez autora, opierające się na projektach zrealizowanych przez siebie i innych projektantów, są zdecydowanie przestarzałe. Niemniej jednak nie przeszkadza to w rozumieniu treści.

Skoro mowa o minusach tego dzieła, dosłownie wszystkie przedstawione przez autora koncepcje są przeplatane ich przykładami. Często jest ich zbyt duża ilość, co przynajmniej mnie wprawiało w odczucie niepotrzebnego przedłużania książki. Rozumiem zabieg Kadavy, chciał aby przez niego przedstawiane treści były zrozumiałe dla każdego czytelnika, jednakże przy przedstawieniu tak mnogiej liczby koncepcji, schematów oraz zasad, czytelnik, w tym ja, zwyczajnie gubi się w wątkach. Czy był to dobry zabieg? Dla osoby, która jest na początku swojej drogi związanej z projektowaniem uważam, że niekiedy jest zbyt zagmatwana, a dla profesjonalisty w zakresie designu zbyt rozległa i prosta.

Podsumowując "Design dla hakerów" to dobra książka dla projektantów, którzy chcą uzyskać nowe perspektywy na projektowanie i poszerzyć swoje umiejętności. Jednak z tyłu głowy należy pamiętać, że od daty wydania dzieła minęło ponad 10 lat. David Kadavy proponuje czytelnikom unikalne spojrzenie na design, prezentując go jako proces hackowania i tworzenia rozwiązań dla różnych problemów. Uważam, że jest to właściwa książka dla średniozaawansowanych projektantów, którzy chcą uzyskać nowe perspektywy na projektowanie i poszerzyć swoje umiejętności oraz dla nowicjuszy, którzy chcą dopiero zaznajomić się z projektowaniem. Zdecydowanie mógłbym nazwać tę książkę podstawową wiedzą o designie w pigułce. Jednak pigułkę tę odradzałbym czytać na raz.

Szymon Szczerbowicz

W moim odczuciu dobra książka. Duża dawka wiedzy dla kogoś, kto dopiero się uczy. Zaczęłam stosować zamieszczone tam wskazówki i wydaje mi się, że moje prace dużo na tym zyskały.
Z drugiej strony mocno widać, że książka była pisana jakiś czas temu i niektóre fragmenty straciły na aktualności.

Kolejna książka z kategorii "TECHNICZNA DO PRACY"

Jestem samoukiem, który swoją wiedzę poszerza min z książek i w ten sposób się rozwijam.

Książka jak dla mnie bardzo dobra. Kilka tematów jest świetnie opisanych i wytłumaczonych. Są miejsca i wskazówki, skąd i dlaczego tak to się zaczęło o których nie wiedziałem i nie zdawałem sobie sprawy.( tak w ogóle to kawał historii z tej książki można się dowiedzieć - dla mnie to jest na PLUS)

Dzięki tej książce już to wiem. Naprawdę dobra pozycja dla kogoś kto kształci się w taki sposób jak ja.

Design i Tworzenie stron www (tym się zajmuje) ciągle się zmienia, chodź są - już to widzę, zasady i reguły ponadczasowe, które zawsze są OK.

Jak dla mnie książką widać, że ma kilka lat wg. mnie bo design niektórych stron się zmienił od czasu publikacji i są tak jakby inne Trendy, ale całe mięsko jak najbardziej warte przeczytania.

Jak dla mnie książkę polecam każdej nowej osobie w segmencie Design, bo wiele wg. mnie tutaj się dowie, nauczy i na kilka rzeczy jeszcze bardziej zwróci uwagę.

Dobra książka :)

Kolejna książka z kategorii "TECHNICZNA DO PRACY"

Według mnie książka jest trochę chaotyczna, a treści porozrzucane. Przedstawiane projekty już niezbyt aktualne. Trochę niepotrzebnych wątków i "zapychaczy". Ma to być podręcznik dla początkujących, a np. przy rozdziale o typografii, nie mamy żadnego technicznego objaśnienia z czego składa się litera w kroju pisma, tylko od razu przechodzimy do fachowych określeń których objaśnienia na próżno szukać w książce. Książka według mnie bardziej jest skierowana do osób chcących projektować strony internetowe, czy interfejsy.

"Jasna komunikacja jest kluczem do sukcesu" - taka jest myśl przewodnia tej książki. Początek nie jest może zbyt zachęcający, ale w miarę czytania robi się coraz ciekawiej. Jest tutaj wszystko, co związane jest z designem - typografia, layouty, zasady kompozycji, kolor, odpowiednie wykorzystanie negatywnej przestrzeni itd. Bardzo interesujące jest odniesienie do sztuki, malarstwa. Właśnie to połączenie kultury i technologii jest tym, co wyróżnia tę pozycję.
Autor pokazuje jak działają wszystkie elementy składające się na dobry design, jak kształtują się trendy. Można również dowiedzieć się jak zastosowany przez nas krój czcionki czy wybrany kolor będzie wyglądał w druku, a jak na ekranie monitora. Kadavy daje dużo wskazówek, które z pewnością przydadzą się przy tworzeniu dobrego projektu.
Jeszcze słówko na temat tytułu, który jest dosyć intrygujący. Haker powszechnie kojarzy się raczej z osobą, która włamuje się do sieci, wykorzystuje dziury w zabezpieczeniach czy kradnie informacje. W tej książce autor mianem hakerów określa ludzi przedsiębiorczych, niezależnych, ceniących wiedzę i uczących się wszystkiego, co jest im potrzebne do zrealizowania ich wizji.

Rewelacyjna i bardzo przekrojowa książka :)

Rewelacyjna i bardzo przekrojowa książka :)

Rewelacyjna książka, muszę ją przeczytać jeszcze raz jak znajdę czas. Nigdzie niedostępna w formie papierowej (nakład wyczerpany, używanych nie ma na allegro) więc już samo to świadczy, że nikt się nie pozbywa swojej kopii.

• Do kupienia
  • Informatyka
  • Design

Dodaj cytat z książki Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów