Monsun

Okładka książki Monsun
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 10) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodu Courteneyów (tom 10)
Monsoon
Albatros
2011-05-20
2001-01-01
Piotr Jankowski
monsun piraci wilhem III afryka

Okładka książki Po dwóch stronach David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,8
Po dwóch stronach David Churchill, Wi...
Okładka książki Łzy wojny David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,2
Łzy wojny David Churchill, Wi...
Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ocena 8,5
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Akcja nawet mnie zaciekawiła, ale bohaterowie bez wyrazu, bardzo dobrzy albo bardzo źli, jakby przez przypadek trafili do książki.

Epicka powieść przygodowa, na prawie 800 stronach dzieje się mnóstwo rzeczy, autor zapakował tutaj fabuły na co najmniej dwie książki, czyta się jak to u Smitha świetnie, jest klimat, są burzliwe dzieje nieco patologicznego rodzeństwa Courtneyów, szkoda tylko że autor tak bardzo nie umie (albo raczej nie chce) w charakterystykę bohaterów. Kreskówkowe, karykaturalne w swej jednowymiarowości postaci sprawiają, że jako czytelnik byłem zainteresowany nie tym, co za los spotka bohaterów, lecz tłem, historią, geopolityką, geografią XVII-wieczną, nie sposób kibicować kartonowym pudłom. Tym bardziej szkoda, bo Smith potrafi jak nikt inny opisywać sceny dynamiczne, walki, wybuchy gwałtownych namiętności, jego pióro jest plastyczne, w kilku zdaniach potrafi oddać opisywane zdarzenie, że czytelnik niemalże czuje się ich uczestnikiem.
Fabularnie saga rodu Courtneyów jest niezła, będę kontynuował.

Autor w swoim stylu - przewidywalna przygodówka, lecz bardzo lekko i przyjemnie się czyta. Bezpośrednia kontynuacja drapieżnych ptaków. Fajne zawiązanie fabuły. Lecz główni przeciwnicy są tak płytcy i jednowymiarowi, że aż niewiarygodni. Szkoda zwłaszcza Guya, którego rywalizację z bratem zaprzepaszczono robiąc z niego bardzo kiepską postać, zupełnie nie pasującą do obrazu sprzed kilku stron. I treści dużo, aż za dużo - starczyłoby na 3 książki, a rozbicie fabuły na kilka lat bardzo spłyca i rozmywa, choć przypuszczam że w owym czasie faktycznie tak było. Ogólnie lektura bardzo fajna, lecz trzeba robić sobie od autora przerwy. Podobnie jak u Ludluma.

Bardzo mi się podobało. Wprawdzie historia skonstruowana dość prosto i przewidywalnie, ale czytało się lekko, przyjemnie i z zaciekawieniem. Jeśli ktoś szuka literatury wysokich lotów, to nie jest to lektura dla niego, ale jeśli ktoś potrzebuje prostej, przyjemnej rozrywki, to zachęcam.

Świetna przygodówka. Wciąga na maxa.

Świetna przygodówka. Wciąga na maxa.

2041

Na półkach: , , , ,

Od lat upajam się książkami Autora. Wspaniałe powieści przygodowe wciągają mnie bez reszty.
"Monsun" to lektura od której nie mogłam się oderwać. Jedynym minusem były opisy polowań na zwierzęta.

Saga rodu Courtneyów - równie intrygująca, jak opowieści autora o starożytnym Egipcie, jeden z protoplastów rodu w XVIII wieku dzielnie walczy z korsarzami, przenosi się do ukochanej przez Wilbura Smitha Afryki....
dalej koniecznie przeczytajcie sami, a z ochotą sięgniecie po kolejne tomy :)

dalej koniecznie przeczytajcie sami, a z ochotą sięgniecie po kolejne tomy :)

„Monsun” jest bezpośrednią kontynuacją „Drapieżnych ptaków” i autor tak bardzo nawiązywał do poprzedniego tomu, że kilkakrotnie łapałam się na myśli, że ja już to czytałam. Jeśli chodzi o treść to Smith sobie nie pożałował i zmieścił w jednym tomie tyle, że innym wystarczyłoby co najmniej na trzy średniej grubości ksiązki. „Monsun” jest powieści pełną przygód, lekką w odbiorze, ciekawą i z takimi bohaterami, których da się polubić- i znowu myślę tu o męskich postaciach, bo kobiety są tak do siebie podobne, że trudno je rozdzielić. Poza tym nie przemawiały do mnie sceny miłosne, Smith mógł sobie je darować, bo te akurat mu nie wychodzą. Dla mnie jako dla kobiety za dużo tez było opisów bitew, ale to już kwestia nie umiejętności pisarza a moich upodobań. W sumie oceniam „Monsun” o jedną gwiazdkę niżej niż „Drapieżne ptaki”.

Kolejna rewelacyjna powieść Pana Smitha. Czyta się z zapartym tchem i nie można się oderwać od lektury.

Bardzo bardzo dobra. Wilbur w najwyższej formie. Znakomita powieść przygodowa

Bardzo bardzo dobra. Wilbur w najwyższej formie. Znakomita powieść przygodowa