Kroją mi się piękne sprawy. Listy 1948–1971

Okładka książki Kroją mi się piękne sprawy. Listy 1948–1971 Ryszard Stanisławski, Alina Szapocznikow
Okładka książki Kroją mi się piękne sprawy. Listy 1948–1971
Ryszard StanisławskiAlina Szapocznikow Wydawnictwo: Karakter Seria: Mówi muzeum biografia, autobiografia, pamiętnik
Mówi muzeum
Karakter
2012-09-19
2012-09-19

Okładka książki Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 19481971 Ryszard Stanisławski, Alina Szapocznikow
Kroją mi się p... Ryszard Stanisławsk...

Złamana tajemnica korespondencji

Pomijając fakt, że to kopalnia informacji dla zainteresowanych nie tylko Szapocznikow i Stanisławskim, ale i polską sztuką w PRL-u, środowiskiem artystycznym i jego problemami związanymi choćby z zagranicznymi podróżami - to także portret związku, który odbiorca obserwować może na każdym etapie rozwoju. Przejmujący jest przeskok między pełnymi tęsknoty listami (problemy z wizą uniemożliwiły skutecznie wspólny wyjazd),a kartką pocztową wysłaną przez Szapocznikow do Stanisławskiego, podpisaną już przez nią i jej nowego mężczyznę. I tak bardzo żal, że jedną z przeszkód na drodze tego małżeństwa był brak komunikacji, i to w sensie technicznym (listy mijające się lub zatrzymane przez cenzurę) - ciekawe, czy życie w naszych czasach, epoce tak łatwej i szybkiej komunikacji, byłoby dla tego związku łaskawsze?
A po zamknięciu książki refleksja - co zostanie po mnie? Wydruk maili, zapis smsów? Jakże smutna jest powolna śmierć sztuki pisania listów.

• Sztuka
  • Historia Sztuki