Mowa i myślenie dziecka

Okładka książki Mowa i myślenie dziecka Jean Piaget
Okładka książki Mowa i myślenie dziecka
Jean Piaget Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Psychologii
Langage et la pensée chez l'enfant
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-01-01
1992-01-01
Janina Kołudzka
Psychologia rozwojowa dzieciństwo dzieci nauka mówienia język

Pierwsza połowa dość nudna, ponieważ na surowo opisuje przebieg eksperymentu przeprowadzonego nad mową dzieci. Poza tym te badania po prostu w naukowy sposób udowadniają to, co większość szczęśliwych rodziców odkrywa sama.
W skrócie, w rozwoju dziecka można zauważyć pewne etapy:
ok 1 roku dziecko zaczyna czuć odrębność
ok 3 lat w pełni czuje indywidualność i bytuje egocentrycznie
ok 7 lat egocentryzm powinien zanikać na rzecz życia społecznego i wtedy też zaczyna się rozwijać właściwa logika, o czym właśnie jest ta książka.
Nie ma tu porad i ostrzeżeń, a tylko mechaniczne "wmyślenie się" w rozum dziecka na przełomie 6-8 lat. Oczywiście można z tej pozycji wynieść garść użytecznych informacji, ale tylko wtedy, gdy już ma się jakieś pojęcie o psychologii i wychowywaniu.

Rodzicom szukającym "wiedzy okołodziecięcej" odradzam. Pasjonatom i akademikom może się przydać.

"W ogóle pytania dotyczące realności potwierdzają to, czego nas nauczyły pytania odnoszące się do wyjaśnień przyczynowych. Dziecko daje bezustannie dowody realizmu intelektualnego, to znaczy, że jest ono zbyt realistą, ażeby być logikiem, a zbyt intelektualistą, żeby być czystym obserwatorem. Świat fizyczny i świat myśli stanowią jeszcze dla niego tylko niezróżnicowany splot, przyczynowość i motywacja są jeszcze ze sobą pomieszane. Niewątpliwie u dorosłego, z wyjątkiem metafizyka albo naiwnego realisty, związek faktów i pojęć stanowi również jedność w tym sensie, że logika i rzeczywistość stanowią dwa szeregi nierozdzielnie ze sobą związane. Człowiek dorosły jednak dostatecznie się już wyodrębnił od swojego Ja i od swoich idei, ażeby być obiektywnym obserwatorem, i dostatecznie się oderwał od rzeczy, ażeby umieć rozumować na podstawie supozycji albo hipotez, traktowanych jako takie. Dlatego też myśl jego, będąc podwójnie wyzwolona, jest zarazem podwójnie przystosowana. U dziecka natomiast myśli przeszkadzają obserwacjom, zaś obserwacje myślom, a stąd wynika jednakowa i współzależna nieznajomość rzeczywistości i logiki".

W skrócie, w rozwoju dziecka można zauważyć pewne etapy:
ok 1 roku dziecko zaczyna czuć odrębność
ok 3 lat w pełni czuje indywidualność i bytuje...

Obserwacje o reakcjach okrężnych u człowieka -- że są instynktowne, wrodzone, przynależą z rozwojem motorycznym i kognitywnym -- pozostaną istotne, a Piaget był prekursorem.

• Psychologia
  • Nauki społeczne
  • Posiadam2
  • Do kupienia
  • Psychologia, pedagogika, rozwój

Dodaj cytat z książki Mowa i myślenie dziecka