rozwiń zwiń

Zmierzch azteckich bogów

Okładka książki Zmierzch azteckich bogów
Wiesław Konrad Osterloff Wydawnictwo: Nasza Księgarnia powieść historyczna
powieść historyczna
Nasza Księgarnia
1969-01-01
1969-01-01
Antoni Boratyński; Meksyk historia Meksyku Aztekowie XVI wiek Ameryka Środkowa konkwista konkwistadorzy

Tytuły rozdziałów:
11. Trudny sojusznik
12. W Tlaxcalla
13. Krew w stolicy Quetzalcoatla
14. Na przedpolach Meksyku
15. Morituri te salutant...
16. Pierwsze kroki w Tenochtitlanie
17. Król w kajdankach
Część druga: Noc
18. Spisek Cacamy
19. Bogowie grożą
20. Kto jest buntownikiem?
21. Taniec śmierci
27. Gwiazda konkwistadora
28. Cuauhtemoc ostrzy broń
29. Na wojennej fali
30. Noc nad Tenochtitlanem

Przepiękne, czarno-białe, ale niezwykle klimatyczne ilustracje wykonał ANTONI BORATYŃSKI.

Tytuły rozdziałów:
11. Trudny sojusznik
12. W Tlaxcalla
13. Krew w stolicy Quetzalcoatla
14. Na przedpolach...

Sięgnęłam po tę książkę nie czytając jej opisu ani opinii na jej temat. Miałam nadzieję, że "Zmierzch azteckich bogów", jak sam tytuł wskazuje, będzie głównie poświęcony wierzeniom Azteków, ich praktykom religijnym oraz ich nawróceniu na bardziej cywilizowaną religię. Myliłam się bardzo, ponieważ w książce nie ma nic konkretnego na ten temat! Za to dotyczy ona podboju ziem obecnego Meksyku przez Hiszpanów na czele z Hernandem Kortezem. Podbój, tak naprawdę, nie jest tu właściwym słowem, bo gdyby nie epidemia, choroby i głód wśród tubylców to Kortez nie odniósłby zwycięstwa. W książce jest zawarty opis długoletnich wojen oraz ciągłych pertraktacji z przeciwnikiem, a temat religii i wierzeń jest bardzo zmarginalizowany. Dlatego nadałabym książce mniej mylący tytuł np. "Zmierzch Azteków".
Ze względu na trudne słownictwo (nazwy miejscowości i imiona tubylców) oraz specyficzny język i styl pisania, książkę czytało mi się bardzo ciężko. Co więcej, opisy głównie potyczek między wrogami, sprawiły, że książka była dla mnie bardzo nudna.

Świetna książka dla młodzieży. Autor wykorzystał najbardziej "krwiste" motywy z dziejów konkwisty Hernanda Corteza. Jest to sprawnie opisana przygoda jednak z odwołaniami do słów kronikarzy, mitologii azteckiej i niewielką krytyką źródeł "przesadzona z pewnością liczba wrogów" itp. Bazuje na epizodach, które działają na wyobraźnie i kształtują "myślenie historyczne". Polecam.

Dodaj cytat z książki Zmierzch azteckich bogów