Schizofrenia, kultura i subiektywność - na krawędzi doświadczenia

Okładka książki Schizofrenia, kultura i subiektywność - na krawędzi doświadczenia
Robert John BarrettJanis Hunter Jenkins Wydawnictwo: Libron nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Schizophrenia, culture, and subjectivity : the edge of experience
Libron
2005-01-01
2005-01-01
83-921494-7-5
Jakub Bobrzyński, Katarzyna Gdowska
schizofrenia psychologia psychiatria choroby umysłowe antropologia społeczna

Jest to książka zdecydowanie fascynująca. Porusza np. problem ekspresji osób chorych na schizofrenię. Pada tam np. takie zdanie, bardzo charakterystyczne: "Istnieje tylko parę książek związanych z twoimi codziennymi doświadczeniami, nie ma żadnych programów w telewizji, a radio jest jakieś bezbarwne. Nie istnieje kultura dla stanu, w którym się znajdujesz." Są tam np. takie opisy, w których chory próbuje wyrazić swoje doświadczenia... przemeblowując pokój. Badacze ubolewają nad tym, że żaden z pacjentów nie szuka odbicia swojej kondycji psychicznej w takich wielkich dziełach jak "Człowiek bez właściwości" Roberta Musila (proces chorobowy) czy "Sezon w piekle" Arthura Rimbauda (psychoza) i in. Oczywiście to tylko ułamek ułamka tego, co można znaleźć w tym dziele psychiatrii kulturowej (czy też antropologii psychiatrycznej? Eh, nie znam się na tych wszystkich terminologiach, zresztą...). Kolejna książka z charakterystyczną, kubistyczną okładką, tak dobrze oddająca rozszczepienie w tej chorobie.

Dodaj cytat z książki Schizofrenia, kultura i subiektywność - na krawędzi doświadczenia