Okładka książki Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych. Wydanie II Jason Beaird
Jason Beaird Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
The Principles of Beautiful Web Design by Jason Beaird
Helion
2012-02-01
2012-02-01
Maciej Reszotnik
informatyka programowanie webmastering

Przeczytałem ją jako front-end developer. Mam wrażenie, że książka obejmuje podstawy projektowania ale nie wszystkie są aktualne. Wydaje mi się że mogła tez być bardziej treściwa lub rozwinąć inne rozmiary (najbardziej zapadły mi 2 strony słowniczku do kroju pisma po czym w zasadzie pojęcia nie były używane). Jako jedyne źródło wiedzy o projektowaniu stron raczej bym się nie podejmował tematu. Z perspektywy developera nieprzydatna, a wymienione sposoby kodowania- przestarzałe.

Ciekawa pozycja dla osób które dopiero zaczynają web desing.

Nie wiedzą co to typografia, kompozycja, dobór kolorów itp.

Jeśli tak jest u ciebie, to na tej pozycji się nie zawiedziesz, a wiele ciekawych rzeczy się dowiesz.

W przypadku jak już działasz w temacie projektowania itp. to wiele informacji będzie starych lub po kilku stronach będziesz się sam siebie pytał, ale przecież teraz już inne są trendy...

Ja pomimo, że już jakiś czas projektuje sięgnałem po książkę i kilku nowych rzeczy się dowiedziałem lub w końcu zrozumiałem i zacząłem na to zwracać uwagę.

Polecam książkę dla początkujących i samouków (sam nim jestem)

Ciekawa pozycja dla osób które dopiero zaczynają web desing.

Nie wiedzą co to typografia, kompozycja, dobór kolorów itp.

Czytałem wydanie III z 2014 roku. Myślę, że przez te sześć lat dość dużo zmieniło się w webdesignie, szczególnie w przypadku estetyki. Zatem nie oceniałbym książki pod kątem poprawności przykładów. Sama treść jest ok - zawiera ogólne porady jak projektować strony internetowe. Omawiane są podstawy projektowania graficznego jak np. kompozycja, kolor, siatki, typografia, obraz. Podane są raczej dość ogólne przykłady. Książka jest przeznaczona raczej dla programistów/deweloperów, o czym jest wspomniane na początku. Jeśli szukacie czegoś pod kątem UI/UX, to raczej niestety bardzo mało dowiecie się. Na plus książki luźny język oraz omówienie przez autora procesu projektowego na podstawie konkretnej realizacji strony internetowej, więc przechodzimy przez każdy etap. Na minus niestety skład typowy dla podręczników szkolnych - wiersz o długości prawie 100 znaków rozciągnięty praktycznie od brzegu do brzegu strony (i w pionie, i w poziomie) zniechęca. Tak samo jak szeryfowy krój w książce, która aspiruje do czegoś nowoczesnego ;)

Bardzo dobra pozycja, w prosty i przystępny sposób omawia techniki projektowania stron, autor pokazuje liczne przykłady z przepastnych czeluści Internetów, ale i swoje własne projekty. Książka pewne zagadnienia (np. kolor) traktuje nie w pełni wyczerpująco, co rozbudza (przynajmniej powinno) chęć samodzielnego zgłębienia tematu.
Zabawny język znacząco uprzyjemnia lekturę. Żeby jak najwięcej wynieść z książki dobrze mieć na podorędziu dostęp do sieci i samemu podążać w kierunku, który wyznacza autor, dając nam na początek kilka wartościowych adresów. Może wydać się to dziwne, ale rdzeń Internetu nie składa się li tylko z kotów, ambitnych i niezależnych pozycji ze stajni Brazzers i śmieszków o prezydencie.
Jest tam wiele naprawdę wartościowych estetycznie witryn, mogących być aspiracją lub przestrogą dla zaczynającego projektanta. I dla niego właśnie książka jest najbardziej odpowiednia.

Zabawny język znacząco uprzyjemnia lekturę....

Podstawowa pozycja w biblioteczce kazdego grafika .

Podstawowa pozycja w biblioteczce kazdego grafika .

Bardzo interesująca i przydatna pozycja, szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych. W książce poruszane są praktycznie wszystkie zagadnienia związane z projektowaniem - kompozycja, układ strony, kolor, tekstura, typografia, grafika. Znajduje się tutaj wiele zdjęć różnych stron internetowych, dzięki którym łatwo zrozumieć co autor ma na myśli mówiąc o danym temacie. Podane są również linki do tych stron, więc można zobaczyć jak wyglądają one na ekranie monitora. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie praktycznego wykorzystania zawartych w książce informacji - na podstawie projektu dla prawdziwego klienta - na koniec każdego rozdziału poznajemy etapy całkowitej przebudowy istniejącej strony. Książkę bardzo dobrze się czyta, jest naprawdę przystępnie napisana i pozwala zapoznać się z podstawowymi zasadami projektowania. Warto po nią sięgnąć.

• Informatyka
  • Programowanie