Męczennicy. Na wysokościach

Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1966-01-01
1966-01-01

Na wysokościach, czyli w sferach arystokratycznych rozgrywa się ów dramat miłosny. Księżna Jadwiga, wychuchana i rozkapryszona córka jedynaczka księżnej Eufrezji, zachwyca się swym pięknym guwernerem Celestynem Kormanowskim, pochodzącym ze zubożałej acz przeporządnej rodziny szlacheckiej. I doprowadza do małżeństwa, które jest skazane na niepowodzenie. Ona nie kocha i błyskawicznie rozczarowana staje się w swych oczach męczennicą mezaliansu. On wierny miłości, wszystko dla niej poświęca. Typy zepsutej arystokracji są jak zwykle u Kraszewskiego świetne, mnóstwo obserwacji, powiedzonek i ironicznych szpil - kapitalne. Podskórnie zaś odbywa się rzetelne nauczanie czytelników zdrowego rozsądku. Szkoda, że na tak okropnie melodramatycznym wątku romansowym. Nie dość że jest on mało wiarygodny, to jeszcze denerwujący do tego stopnia, że o wzniosłym bohaterze musimy stwierdzić to samo, co życzliwy mu książę Rymund: "To osioł z całym swym przywiązaniem do tej oszalałej baby". Ech, jakby się zemścił na tej sekutnicy, to dałbym siedem gwiazdek... Ale cóż, kona w cnocie.

No jak zwykle dramat. Wszyscy umierają. Ale jak zwykle doskonała analiza społeczeństwa.

• XIX wiek
  • Obyczajowe