Zabójcza prawda

2010-10-01
978-83-7799-016-2
Jan Kraśko

Szału nie ma.
Akcja zaczęła się intrygująco, od męża, który nagle i bez słowa znika, ale im dalej, tym było gorzej. Seria nieprawdopodobnych zdarzeń: kochający i serdeczny mąż okazuje się być psychopatą i zbrodniarzem, który znika z górą skradzionych pieniędzy, zabijając po drodze kogo tylko może, brata, kochanki i albańskich mafiosów. Jednocześnie zdobywa się na romantyczny gest, odsyłając pierścień z rubinem byłej żonie, którą zresztą będzie chciał zabić. Odnaleziony, niczym Mr Hyde, daje się poznać jako zimny i okrutny, notoryczny oszust, żerujący na bogatych kobietach będąc równocześnie szlachetnym darczyńcą na rzecz sierocińca w Czechach.
Dodatkowo, dwa zarzuty dotyczące stylu pisania: częste zmiany osoby narratora i załamania w chronologii wydarzeń, powodujące zamęt i niezrozumienie - oraz pretensjonalna egzaltacja, jak w przykładzie: "Kaskady kruczoczarnych loków, oczy jak dwa czarne dżety na dziewiczym śniegu, łuk szyi, ptasia delikatność rąk...".
Szkoda, bo zapowiadało się interesująco.

Szału nie ma.

Pierwszym, co nasuwa mi się na myśl, po przeczytaniu tej książki jest to, że autorka zakochała się w Pradze, opisy stolicy są naprawdę urokliwe, dużo ciekawostek, orientacja w terenie, nazewnictwo i co mnie mile zaskoczyło, dobra znajomość historii miasta i regionu.

Pomysł na książkę, jak najbardziej ciekawy. Właściwie to książka, jak na thriller/kryminał jest całkiem udana. Czuję, jednak lekki niedosyt ale to dlatego, że pokładałam w tej książce dużo nadziei, gdyż inna książka tej samej autorki mnie po prostu zachwyciła.

2006

Skończyłam "Zabójczą prawdę " i sama nie wiem czy mi się podobała czy nie.
Nastawiłam się na dobry thriller, trzymający w napięciu i bardzo się rozczarowałam.
Bo gdyby akcja działa się tylko w czasie teraźniejszym, to wszystko byłoby dobrze, ale tu jest strasznie dużo wspomnień i to do tego czterech osób, które nagle pojawią się w środku akcji i to bardzo komplikuje odbiór tego co się właśnie dzieje.
Sam pomysł na książkę bardzo dobry... mąż wychodzi do pracy i nagle znika, żona zaczyna go szukać i dowiaduje się, że mężczyzna z którym żyła przez 5 lat nie jest tym za kogo się podawał.
Czytałam tak trochę na siłę, żeby dowiedzieć się dlaczego ...teraz już wiem, ale niezbyt jestem usatysfakcjonowana.

Skończyłam "Zabójczą prawdę " i sama nie wiem czy mi się podobała czy nie.

Lisa Unger to amerykańska pisarka, autorka poczytnych thrillerów. Jej powieści sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 26 języków. W Polsce nakładem Świata Książki ukazały się: Prawdziwe kłamstwa, Cząstka prawdy i Amnezja.

Izabela Raine myślała, że ma wszystko: jest znaną pisarką i ma kochającego męża. Czego chcieć więcej? Pewnego poranka jej mąż Marcus wychodzi do pracy i znika. Policja nie okazuje żadnego zainteresowania zaginięciem. Zdenerwowana Izabela zjawia się w biurze męża i trafia w sam środek nalotu FBI. Kilka godzin później budzi się w szpitalu. Przy jej łóżku czeka policjant, by wypytać ją o Marcusa Raine'a - prawdziwego Marcusa Raine'a… Kim Marcus? Dlaczego zniknął? Kto przeszkadza Izabeli w odnalezieniu mężczyzny? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

Muszę przyznać, że z wielką ciekawością sięgnęłam po tę pozycję. Po pierwsze zachwyciła mnie grafika. Co prawda nie powinno oceniać się książek po okładce, ale gdy jest tak intrygująca trudno nie zajrzeć do środka. Drugim powodem jest to, że powieść poleca Harlan Coben. To jeden z moich ulubionych autorów, więc jego zdanie jest dla mnie ważne.

"Zabójcza prawda" to thiller trzymający w napięciu od pierwszej strony. Trudno oderwać się od tej pozycji. Gdy już się wydaje, że Marcus zostaje złapany okazuje się, że to nieprawda. Każda strona to nowa niespodzianka dla czytelnika. Autorka świetnie posługuje się napięciem dzięki czemu czytelnik nie będzie się nudził.

Co zrobić gdy najbliższa dla nas osoba okaże się kimś innym? Gdy ukrywa coś przed nami? Gdy okazuje się, że nasze życie to kłamstwo? Niejedna osoba by się załamała. Tymczasem Izabela postanawia poznać całą prawdę i rusza za mężem. Jej poszukiwania stają się gonitwą za obcym mężczyzną. A prawda może okazać się boleśniejsza od niewiedzy. Pomimo tego Izabela chce poznać powód porzucenia.

Książka została napisana prostym, ale interesującym językiem. Mroczna i intrygująca, a jednocześnie kobieca grafika zapada w pamięć i zachęca do przeczytania. Akcja toczy się wartko. Każda kolejna strona to nowa zagadka. Zaskakujące zakończenie sprawia, że czytelnik na długo zapamięta tę pozycję.

Podsumowując polecam tę powieść wszystkim miłośnikom trzymających w napięciu thrillerów. To idealna pozycja na długi nudny wieczór, która dostarczy nam wielu wrażeń.

Moze byc

Moze byc

Czytając tą książkę udało mi sie dwa razy przysnąć, wieje nudą, akcja toczy się wolno, zbyt wolno..

Akcja wolnaaaaaa.... początek mnie zaintrygował,ale później byłam nieco poirytowana :(
całość oceniam 7/10.

całość oceniam 7/10.

Zaczęło się całkiem nieźle, napięcie rosło, moja ciekawość też.. Niestety potem było już tylko coraz gorzej...

Dotrwałam do połowy. Lektura tak nudna, że nie dałam rady przebrnąć przez kolejne strony.

bardzo fajnie się czytało, ocena wg skali filmwebu

bardzo fajnie się czytało, ocena wg skali filmwebu

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Literatura amerykańska
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Zabójcza prawda