Bezpieczny Tarot

Okładka książki Bezpieczny Tarot Maria Bigoszewska
Okładka książki Bezpieczny Tarot
Maria Bigoszewska Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7377-444-5

Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2019 Jakub Beczek, Maria Bigoszewska, Leszek Bugajski, Andrzej Coryell, Janusz Drzewucki, Jerzy Gizella, Henryk Jankowski (językoznawca), Marta Kucharska, Jadwiga Malina, Piotr Müldner-Nieckowski, Marek Pacukiewicz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Michał Sobol, Marek Sołtysik, Edward Stachura, Adam Zagajewski, Andrzej Zieniewicz
Twórczość nr 7... Jakub Beczek, Maria...

Miło się czyta. Ale ..... Nie do końca zgadzam się z autorką. Ale każdy słucha kart po swojemu. Mimo wszytsko .....nie jednak są lepsze pozycję dla początkujących.

Tarot to jeden z ciekawszych, wymagających dużej wiedzy ezoterycznej technik wróżebnych. Rozwija, uczy, podpowiada rozwiązania, prognozuje wydarzenia, pokazuje fakty takie jakimi są naprawdę. Jednak odkąd istnieje wzbudza u wielu ludzi niepokój, strach i wiele sprzecznych emocji. Dla niektórych to szatański wymysł, dla innych wspaniały dar niebios. Jedni boją się go inni uwielbiają a jeszcze inni potępiają. Na jego temat zarówno w przeszłości jak i teraz istnieje wiele mitów i niesamowitych opowieści, nadal wywołuje wiele emocji. Wynika to często z niewiedzy dlatego warto najpierw poznać tarotowy świat, by potem móc wydać opinię. Taka możliwość stwarza książka Marii Bigoszewskiej pt. „Bezpieczny tarot.” Materiał ten był już przybliżony czytelnikom czasopisma „Gwiazdy mówią.” Jednak od tamtej pory minęło sporo czasu i teraz mamy możliwość zapoznać się z nim w innej, ciekawszej wg mnie formie. Książka „Bezpieczny tarot” przybliża nam świat Tarota, uwalnia go z otoczki niedostępności, tajemniczości. Dostrzegamy w nim talię kart, która może nam pomóc w naszych życiowych dylematach.
Maria Bigoszewska jest znaną tarocistką z wieloletnim doświadczeniem, piszącą m.in. do magazynu „Gwiazdy mówią” i „Wróżka”. Jak sama o sobie mówi: „Wróżę niemal od dzieciństwa. Natomiast od ponad dwudziestu lat piszę w prasie o kartach, odpowiadam na listy, pomagam instytucjom rozwiązywać wielorakie problemy…” W swojej karierze doradcy życiowego i wróżki poznała historie wielu osób, którym poprzez karty tarota i swoją wiedzę, pomogła pokonać życiowe trudności. Współpracując ze znanymi magazynami ezoterycznymi odpowiada również na listy czytelników podpowiadając za pomocą swoich kart rozwiązania problemów.
Autorka w sposób przystępny i rzetelny zapoznaje czytelnika z Wielkimi Arkanami Tarota. Każda karta jest obszernie i dokładnie opisana. Książka podzielona jest na pięć części. W pierwszej wprowadza czytelnika w temat, prezentuje drogę Głupca poprzez kolejne Arkana i podpowiada jak z kartami medytować. W części drugiej znajdziesz szczegółowe opisy kart Na początku zawarta jest symbolika każdej z nich, następnie charakter osoby, jej zalety i wady, opis sytuacji, o której karta mówi, znaczenie dywinacyjne w zależności od sfery życia o którą pytamy: miłość, praca, zdrowie a nawet sprawy karmiczne i na końcu rada od tarota oraz co mówi dana karta, gdy Cię ona przyciąga albo odpycha. Część trzecia poświęcona jest interpretacjom m.in. autorka przypisuje do każdej karty planetę, żywioł, porę roku, miejsce zdarzenia i powiązania między kartami. Oprócz tego Tarocistka podpowiada jak pracować z talią, jak ją oswoić. Podaje szereg rad, rozkładów i przykładów z życia, które pomagają zrozumieć język tarota a przede wszystkim przedstawia go jako życiowego doradcę, nauczyciela duchowego, z którym bezpiecznie możemy obcować. Zgadzam się z opinią Marii Bigoszewskiej, że :„Wróżąc, możesz lepiej poznać samą siebie. Karty są tylko precyzyjnym narzędziem, niczym więcej. Jeśli masz dobre intencje – towarzyszą ci przyjazne energie.” Potraktuj więc tarota jak dobrego przyjaciela a z pewnoscią się odwdzięczy.

Jaka jest magia?

„ Bezpieczny tarot” Maria Bigoszewska
wyd. Studio Astropsychologii
rok: 2011
str. 228
Ocena: 5/6

Wspominałam już wcześniej, że zawsze chciałam wejrzeć w przyszłość, zobaczyć co przygotował dla mnie pokrętny los i jak dalej ułoży się moje życie? Tak właśnie było. Tylko i sił i czasu i odwagi mi brakowało, by to marzenie zrealizować. Teraz, gdy jestem już „dużą” dziewczynką, przyszedł czas, by spełnić te dziecięce mrzonki. Jak się jednak okazuje, odkrywanie tajemnic przyszłości nie jest takie łatwe. Trzeba czasu, chęci i umiejętności. Nie obędzie się również bez intuicji. W zasadzie ta ostatnia okazuje się być najistotniejszym czynnikiem, umożliwiającym prawidłowe odczytywanie znaczenia kart tarota. Nie jest jednak tak, że osoby nie cechujące się nadzwyczajnym przeczuciem nie mogą powróżyć. Bo mogą… tylko muszą trochę lepiej się do tego przygotować. Jak ja .

Bezpieczny tarot to oczywiście poradnik, ale nie taki, w którym mówi się, że coś jest białe, coś jest czarne, a szarości nie istnieją. Bo wróżbiarstwo to nie rzemiosło, które wykonuje się w jeden konkretny sposób, a odstępstwa od „przepisu” powodują nieuniknioną klęskę. Tu nie ma jednej metody, jednej ścieżki i prostych odpowiedzi. Karty interpretuje się w zależności od sytuacji, od tego komu są one stawiane, w jakim momencie życia dana osoba się znajduje. Trzeba więc czytać nie tylko z kart ale i bezpośrednio z człowieka. To sztuka, której trzeba uczyć się latami.

Maria Gigoszewska to praktykującą wróżka, która wróży od dzieciństwa. Od ponad dwudziestu lat regularnie pisze w prasie o kartach, odpowiada na liczne listy i pomaga różnym instytucjom rozwiązywać problemy biznesowe.

Książka Marii Bigoszewskiej zasadniczo składa się z pięciu części. Pierwsza z nich, zatytułowana Opowieść tarota, dzieli się na kolejne trzy podrozdziały. Omówiono w niej samą opowieść tych niezwykłych kart, Drogę Głupca oraz medytację, która jest w zasadzie niezbędna podczas analizy rozłożonych kart. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoja przygodę z kartami powinna skupić się właśnie na medytacji. Droga do sukcesu zawsze prowadzi przez dogłębną analizę. I tu, w tarocie, nie jest inaczej. Karty należy rozkładać wielokrotnie i przy każdym rozkładzie należy się im przyglądać, zapamiętywać liczne szczegóły i przyswajać symbole. Im większe skupienie i chęci, tym szybciej odkryje się w sobie pokłady umożliwiające skuteczne wróżenie. Tak przynajmniej można wnioskować ze słów autorki poradnika.

Druga, zdecydowanie przeważająca w książce część, traktuje o wymowie kart. Tu autorka bardzo szczegółowo opisała każdy z dwudziestu jeden Wielkich Arkanów. Przy okazji omawiania poszczególnych arkanów autorka opowiada o ich powiązaniach z pozostałymi kartami i o ich znaczeniu wróżebnym. Pod koniec opisu znajduje się informację jakie dany arkan ma znaczenie w miłości. Dzięki tym opisom dużo łatwiej zrozumieć co dana karta przedstawia i jakie może być jej znaczenie w życiu osoby, której tarot jest stawiany.

Rozdział trzeci książki dotyczy interpretacji. Autorka informuje w nim przede wszystkim, że każdej karcie Wielkich Arkanów przypisane są poszczególne planety, żywioły, miejsca, znaki Zodiaku, kierunki geograficzne oraz pory dnia. W czwartej części znajdują się informacje o tym, co każda wróżka powinna wiedzieć oraz jakie czynności wstępne należy wykonać, przed rozłożeniem kart.

W ostatnim, piątym rozdziale książki, autorka zdradza to, co dla przyszłej wróżki jest najważniejsze – sposoby ułożenia kart. Znaleźć tu możemy układy robocze oraz układy regresywne. Początkujący wróżbici powinni zaczynać od układu dowolnych trzech arkanów. Przy takim ułożeniu karta pierwsza oznacza to, co się już wydarzyło, druga dotyczy bliskiej przyszłości, a trzecia podaje ostateczny widok.

Poradnik ma łatwy i przejrzysty układ. Doskonale sprawdza się u nieokrzesanych, jeszcze nic o tarocie niewiedzących, przyszłych wróżbitów. Takich jak ja . Wydaje mi się jednak, że znajdzie w nim wiele i wytrawny znawca kart. Podoba mi się styl, w jakim autorka napisała tę książkę. Czytelnik zapoznaje się z tekstem i w zasadzie od razu może zastosować przyswojoną wiedzę w praktyce. Wydaje mi się jednak, że jednokrotne przeczytanie tej pozycji nie wystarczy, by rozpocząć skuteczne wróżenie. Należy zastosować rady autorki, rozkładać, analizować, medytować. Aż wszystko zacznie przychodzić naturalnie.

Jaka jest magia?

„ Bezpieczny tarot” Maria Bigoszewska
wyd. Studio Astropsychologii
rok: 2011
str. 228
Ocena: 5/6

Maria Bigoszewska jest jedną z najbardziej cenionych tarocistek w Polsce. W ciągu przeszło 20 lat pracy z kartami pomogła już tysiącom osób, również czytelnikom miesięcznika „Wróżka”, gdzie od lat odpowiada na listy. W swojej książce „Bezpieczny tarot” pani Maria uchyla rąbka tajemnicy i tłumaczy, jak „oswoić” karty Tarota. Autorka skupia się na Wielkich Arkanach, 22 kartach symbolizujących ludzkie życie i krok po kroku uczy ich znaczeń. Wyczerpująco wyjaśnia przykłady najróżniejszych karcianych układów. A także zdradza tajemnice warsztatu dobrego wróżbity.
Tarot od zawsze mnie intrygował, dlatego z przyjemnością zabrałam się za lekturę książki pani Marii Bigoszewskiej. Autorka w sposób rzetelny i zrozumiały objaśnia wymowę każdej z kart wchodzących w skład Wielkich Arkan, dowodząc iż każdy z nas posiada potencjał do przepowiadania przyszłości. "Bezpieczny tarot" zawiera w sobie wiele fachowych spostrzeżeń, które z łatwością będziemy mogli wykorzystać w praktyce. To świetne, fachowo opracowane kompendium wiedzy o tarocie, skierowane do szerokiego grona odbiorców. Interpretacje poszczególnych kart są bardzo ciekawe i oryginalne, co świadczy o wieloletnim doświadczeniu pani Marii Bigoszewskiej. Autorka uczy nas, jak posługiwać się własną talią w sposób całkowicie bezpieczny, podkreślając iż nie jest to sprzeczne z religią. Polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną odkryć nowe oblicze, poznać samego siebie i zgłębić tajniki posługiwania się Wielkimi Arkanami. "Bezpieczny tarot" to bardzo dobra pozycja, przekazująca szczegółową wiedzę w przystępny sposób, dlatego jestem pewna, że przypadnie wam do gustu. Serdecznie zachęcam do jej lektury! Naprawdę warto! :)

„Tarot jest dla każdego”

Maria Bigoszewska jest praktykującą wróżką, poetką, doradcą życiowym. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat zawodowej kariery pomogła już tysiącom osób. Niesie poradę i przestrogę zarówno osobom, które zgłaszają się do niej osobiście, jak i czytelnikom czasopism „Wróżka” i „Gwiazdy mówią”, w których odpowiada na ich listy. „Bezpieczny tarot” to poradnik wróżbiarstwa stworzony przez tę właśnie osobę, która pragnie pokazać nam prawdę o tarocie i to jak bezpiecznie można korzystać z tych kart. Dowiadujemy się, że każdy może wróżyć i właśnie ta pozycja opisuje w jaki sposób poznać podstawowe zasady dywinacji. Ponadto wyjaśnia, że różne opinie, które słyszmy o tarocie nie są prawdziwe, te które przestrzegają... w końcu łatwo jest krytykować coś czego się nie zna, czyż nie?

Autorka pisze, że tarot nie kłóci się z innymi religiami, aczkolwiek co do tej opinii podchodzę dość sceptycznie, jako, że Kościół Katolicki nie uznaje prób przepowiadania przyszłości takimi sposobami i ogólnie nie pochwala takich praktyk. Niemniej książka wyjaśnia, że strach przed tarotem często rodzi się z niewiedzy, jak to często w życiu bywa. W trakcie lektury można dowiedzieć się jak „oswoić” swoją własną posłuszną talię. Przeanalizowane są również po kolei wszystkie Wielkie Arkana, przy czym do każdego z nich przypisane są jakieś wróżby miłosne, co jest swego rodzaju interesującą nowością. Oczywiście autorka nie zapomina o złowieszczych kartach, które mogą ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem i które również są opisane.

Już po wyjaśnieniu znaczeń poszczególnych arkanów przybliżone nam zostają informacje jakie planety, żywioły, miejsca, znaki Zodiaku, kierunki geograficzne czy dni tygodnia przypisane są każdej karcie. Im więcej się ćwiczy tym lepsze zyska się doświadczenie, a właśnie te pierwsze kroki w praktykowaniu dywinacji, pomaga nam przejść autorka i zamieszcza wszystkie potrzebne informacje dla początkujących. W książce pojawiają się również układy robocze te łatwiejsze, jak i te trudniejsze, które lepiej zacząć stosować, dopiero jak już się jest bardziej doświadczonym, kiedy ma się rozwiniętą intuicję i już zacznie się rozumieć tarota. Nie trzeba się bać zgłębić tej wiedzy, a gdy już się zdecyduje, ta krótka książeczka może być bardzo pomocna.

„Bezpieczny tarot” jest pozycją nie tylko dla początkujących, gdyż dla tych bardziej zaawansowanych osób może pomóc w poszerzaniu ich wiedzy. Cała książka napisana jest przystępnym językiem, a autorka ciągle zwraca się do adresata, co sprawia, że czujemy się jakby mówiła do nas i dla nas. Utwór ten jest pełen porad i wskazówek, jak powinno się postępować z talią tarota i zawiera niezbędną wiedzę, potrzebną do rozpoczęcia swego rozwoju na tym polu. Mnie osobiście książka ta się spodobała i usatysfakcjonowała mnie. Uważam, że jest bardzo dobrym zbiorem informacji o tarocie, jak i drogowskazów wyznaczających bezpieczny kierunek w nim. Dlatego wszystkim interesującym się tym tematem szczerze polecam!

9/10

„Tarot jest dla każdego”

„Bezpieczny Tarot” to poradnik wróżbiarstwa przygotowany przez Marię Bigoszewską. Autorka od ponad dwudziestu lat pisze w prasie o kartach, jest praktykującą wróżką i doradcą życiowym. Pomaga osobom na łamach czasopism 'Wróżka” i „Gwiazdy mówią” oraz udziela prywatnych sesji służących rozwiązywaniu problemów osobistych i biznesowych.
Tarot nie jest prostą sprawą, jest to skomplikowana wiedza duchowa przedstawiona za pomocą Małych i Wielkich Arkanów. Jak sama autorka wspomina, uważa się, że za symboliką kart kryje się zaszyfrowana historia Wszechświata. Obcowanie z kartami Tarota, umożliwia medytację, duchową ewolucję czy też znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania. Zagłębiając się w tajemnice Tarota odkrywamy coś co wcześniej było nieosiągalne, poznajemy własną osobowość, jej mroczną stronę, a także uczymy się sztuki obserwacji otaczającego świata, to duży krok do własnego samorozwoju.

Kiedyś dość mocno interesowałam się tym tematem, miałam własną talię, cierpliwie uczyłam się znaczenia kart oraz sztuki dywinacji (zespół czynności związanych z próbami przepowiadania przyszłości z pomocą specjalnych przedmiotów i technik, a według niektórych interpretacji, także sił nadnaturalnych – źródło wikipedia),niestety zapewne ta wiedza nie była mi przeznaczona, gdyż po jakimś czasie pasja ta odeszła na dalszy plan i uległa całkowitemu zapomnieniu.
Dzięki książce „Bezpieczny Tarot” ponownie uległam zafascynowaniu tą dziedziną. Ten użyteczny poradnik ułatwia odnalezienie się wśród zawiłych wróżebnych znaczeń, zapoznaje z wymową kart oraz ich interpretacją i układami. Pani Maria zapewnia, że proponowany przez nią system pracy jest całkowicie bezpieczny i po książkę mogą sięgnąć osoby początkujące, jak również te, które pragną poszerzyć swoją wiedzę. Informuje również, że w podręczniku nie znajdziemy treści niezgodnych z religią ani związanych z okultyzmem, cóż... nie wynikam w to, aczkolwiek nie jest tajemnicą, że zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego tego typu działania są niedozwolone, gdyż tylko Bóg zna naszą przyszłość i ma na nią wpływ. Jednak nie mnie to oceniać.

Spotkałam się z opinią, że tej pozycji bark polotu i efektownego wyglądu. Po części jest to prawdą, książka nie powala kolorowym opracowaniem czy oszałamiającymi ilustracjami, ale pytanie, czy jest to konieczne? Podręcznik służy zdobyciu wiedzy i umiejętnemu jej zastosowaniu, w tej materii nie ma żadnych uchybień. Każdy z rozdziałów jest rzetelnie przygotowany, arkany zostały dokładnie opisane, dodatkowo zawierają miłosną charakterystykę. Przybliżone zostało także znaczenie wróżebne kart, cechy charakteru, ich wpływ na sytuację, sprawę lub zdrowie. Rozdział o wymowie kart, jest bardzo dokładnie i ciekawie opracowany. Autorka przejrzyście omawia układy kart, informuje również o kartach złowieszczych i oczywiście o dywinacji.
Jak wiadomo nie od razu Kraków zbudowano, każda z osób chcąca wejść na tę drogę osobistego rozwoju, musi ćwiczyć, praktykować i zdobywać doświadczenie. Maria Bigoszewska radzi, aby systematycznie zdobywać praktykę, poprzez stawianie kart znajomym czy rodzinie, nie należy krępować się tym, że jest się na początkowym etapie nauki, z czasem, przyjdzie odpowiedni rozwój i łatwość odczytywania układów.

Według mnie „Bezpieczny Tarot” to bardzo interesująca pozycja, idealna dla początkujących adeptów wróżbiarstwa i osób dla których talia Tarota jest szczególnie bliska. Książka jest przystępna, a dzięki jasnemu przekazowi jest idealną i kompetentną pozycją do poznania tajemnej wiedzy.

Tarot nie jest prostą sprawą, jest to...

Jest to moja pierwsza przeczytana książka o tej tematyce i powiem tak, że jest bardzo przystępnie napisana - pomocna dla początkujących we wróżeniu. Szkoda tylko, że nie są w niej opisane Małe Arkana.

• Tarot
  • Przeczytane 2012