Pocałunek Saddama

2011-12-07
978-83-7799-500-6
Katarzyna Rosłan

Tak całował Husajn

Główną bohaterką książki jest żona dyplomaty irackiego, która opowiada historię swojego życia. W tle umieszczony jest dyktator Saddam Husajn, którego miała osobiście poznać. Fabuła jest bardzo zachęcająca, w rzeczywistości książka jest nudna. Fakty historyczne podawane są w sposób fragmentaryczny i chaotyczny. Jednym z nielicznych fragmentów, które przykuło moją uwagę, był pobyt męża głównej bohaterki w placówce dyplomatycznej W Korei Północnej. Potencjał ten historii nie specjalnie został wykorzystany i przelany na karty książki.

Myślę, że ocena "przeciętna" będzie dla tej książki w sam raz. To zapis wspomnień kobiety, która przez niemal 40 lat musiała kształtować swój los pod stałym wpływem Saddama Husajna, by ostatecznie wylądować w Australii i zacząć wszystko od nowa. Gdziekolwiek się udała z rodziną - on krzyżował ich plany, rzucając w najróżniejsze miejsca świata. Historia ta różni się od wielu z tego rodzaju książek, bo opowiada o rodzinach z wyższych warstw środowiska klasowego Iraku, dyplomatów i polityków, pokazuje kraj przed kompletnym zniszczeniem przez Saddama i powolnej drodze do tego. Lekko się czytało, ale jak pisałam na początku - książka przeciętna.

Relacja kobiety walczącej o powrót swojego męża z niewoli Irańskiej.
Niestety, według Mnie autorka bardziej skupiła się na opisywaniu utraconych pieniędzy i majątku. Nie brakuje również tragicznego wątku, jednak całokształt opowieści jest dosyć powszechny w książkach opisujących niewolę i życie w Iranie.

Relacja kobiety walczącej o powrót swojego męża z niewoli Irańskiej.

Uwielbiam książki opisujące życie na Dalekim Wschodzie, życie kobiet, które mimo wielu przeszkód i bezustannej dyskryminacji są w stanie walczyć nie tylko o wolność ale także o własne marzenia. Po "Kobietach z Kabulu" pozostało jednak mocne wrażenie i nie spodziewałam się, że jakaś inna lektura będzie w stanie bardziej mnie zaskoczyć. "Pocałunek Saddama" to jednak opowieść zupełnie inna, opowiadająca o losach kobiety, która z samolubnej, rozpieszczonej i naiwnej dziewczynki wyrosła na odważną i gotową na wszystko osobę, która jest w stanie walczyć o miłość bez względu na konsekwencje. Lektura odkryła przede mną zupełnie nieznane mi wcześniej oblicze nie tylko samej wojny, ale także oblicze Saddama Husajna - wielkiego i okrutnego przywódcy.
Muszę jednak przyznać, że początki były ciężkie... Nie mogłam się połapać w faktach, nużyło mnie ciągłe przeplatanie się wątków politycznych z tymi bardziej społecznymi, gdyż bardzo nie lubię takiego rozwiązania w książkach czy filmach. Po przeczytaniu ok 50 stron zupełnie zmieniłam zdanie. Wciągnęłam się na tyle, że nie mogłam przestać nawet na chwilkę. Historia Selmy jest niezwykle fascynująca a jednocześnie przerażająca. Co przeraża? To, że historia ta wydarzyła się naprawdę...

„ Fascynująca historia życia , miłości i walki o wolność „ Taką treść możemy przeczytać na okładce „Pocałunku Saddama „. Sięgając po ta pozycje byłam wręcz przekonana ,że będzie tak interesująca i wciągająca jak „ Kobiety Kadafiego „. Obie książki miały na celu przybliżyć życie oraz sama osobę dyktatorów , oczywiście nie pomijając życia osób z otoczenia i całego społeczeństwa . O tyle książka „ Kobiety…” idealnie spełniła swoje zadanie , to” Pocałunek..” uważam za totalna klapę . Nigdy nie byłam przekonana ,że osoby pochodzące z odmiennej kultury , są wstanie , przedstawić świat osób wyznających inne wartości , religie . W taki sposób w jaki autentycznie powinny . Różnica poglądów , religi , wychowania jednak maja znaczący wpływ na ukazanie pewnych faktów , zdarzeń itp. . W moje ręce trafiły książki napisane zarówno przez autorów nie mających styczności z kultura arabska jak i przez samych bohaterów . Te drugie za każdym razem idealnie przedstawiały panująca sytuacje, tradycje, historie itp. „Pocałunek Saddama” przedstawia bezwzględną dyktaturę Saddama Husajna . Przez którą cierpi cały naród, oraz postronne kraje . Autorka stara się zobrazować czytelnikowi co przezywali w tamtym czasie wszyscy obywatele , oraz gł. bohaterka i jej rodzina . Niestety pomysł był ale trudniej z udana realizacja . W niektórych momentach człowiek nie wie czy jest to książka o przepisach kulinarnych , czy o wojnie , czy o reżimie , czy może o mężu samej gł bohaterki . Autorka pokusiła się o zbyt duża ilość szczegółów , które zapełniają kartkę ale nic szczególnego nie wnoszą do opowieści . Męczące były obszerne historie Iranu, Iraku, Kuwejtu, Libanu, Egiptu . Wszystko to wpłynęło na dalekie odbiegnięcie od konkretów książki .Równo 100 stron powiewa nuda i pomieszaniem tematów .Jeśli mamy silna wole oraz cierpliwość to dotrzemy do w miarę ciekawej historii , która nabiera barw i sensu w miarę zmniejszających się ilości kartek .Ten fragment niestety również odbiega od ideału napisany lakonicznie , enigmatycznie i mam wrażenie dosyć powierzchownie .Czy polecam raczej nie , jest wiele innych książek o tej tematyce,na które warto zwrócić i poświęcić nasza uwagę .

Ciężko mi zdecydować czy książka mi się podobała czy nie. Z jednej strony jest to prawdziwa historia, z drugiej strony bywała czasem po prostu nudna.

Jeśli szukasz książki na niedzielne popołudnie która przeniesie Cię w świat wschodu i nie szukasz czegoś ambitnego to polecam.

Pasjonujące i jednocześnie wypełnione tragicznymi zdarzeniami losy Selmy Masson i jej męża.
Książka dla tych, którzy interesują się polityką, lubią poznawać biografie w tle wydarzeń historycznych.

Autorka przedstawia brutalny świat rządów irackiego dyktatora Saddama Husajna. Selma, obecnie obywatelka Australii, opowiada swoją historię i opisuje spotkanie z dyktatorem. Polecam.

Selma- gł. bohaterka,aby uwolnić z aresztu swojego męża/ ambasadora Iraku w Hiszpanii/spotyka się z S.Husajnem.Jest gotowa na wszystko,by bronić najbliższych.

• Arabia
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie